Святкувати чи не святкувати: історія 8 березня в Україні і світі

От уже кілька років поспіль в Україні ведуть дискусії щодо святкування 8 березня – Міжнародного жіночого дня. Одні його хочуть залишити, інші ж, навпаки – вважають, що це свято нам нав’язане комуністичним минулим.

Як виникло свято 8 березня?

За офіційною версією, свято пов’язане із «маршем порожніх каструль», який відбувся 8 березня 1857 року в Нью-Йорку. Тоді жінки, які працювали на текстильних фабриках, протестували проти поганих умов праці та низьких зарплат. Під час маршу вони били в ці самі каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.

Нібито в честь цього мітингу німецька комуністка Клара Цеткін і запропонувала заснувати це свято. 1910 року на форумі жінок в Копенгагені Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги та демонстрації, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми.

Є, щоправда, й альтернативна версія. За нею 8 березня 1857 року у Нью-Йорку протестували зовсім не текстильниці, а повії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користалися їхніми послугами та не мали грошей заплатити. 8 березня 1894 року у Парижі відбулася ще одна демонстрація повій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з тими працівницями сфери послуг, які шиють одяг чи печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки. Кажуть, участь в таких демонстраціях брала і Цеткін. В 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії «повій» замінили на «трудящих жінок».

Де і як святкують?

8 березня довгий час був звичайним робочим днем, тільки 8 травня 1965 року, напередодні 20-річчя перемоги у Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений в СРСР святковим днем.

У 1977 році Генеральна Асамблея ООН закликала всі держави проголосити відповідно до їхніх історичних і національних традицій будь-який день року Міжнародним днем прав жінок і миру, створювати сприятливі умови для викорінення дискримінації жінок і для їхнього повного й рівноправного залучення до соціального розвитку.

Державним святом 8 березня залишається в країнах колишнього соціалістичного табору: Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В’єтнамі, Гвінеї-Бісау, Грузії, Ізраїлі, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, КНДР, Лаосі, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді, Україні.

В Польщі цей день не є вихідним. Але чоловіки, зазвичай, не забувають вітати жінок. На квіткових базарах з’являються весняні квіти, які надзвичайно швидко розкуповують. Деякі люди вважають, що це комуністичне свято і його не потрібно святкувати, але вони швидше в меншості.

У Німеччині свято 8 березня не має великої популярності, і цього дня вихідний також не роблять. Раніше, коли Німеччина була розділена на дві частини, Східна вітала жінок, а Західна – навіть не чула про таке свято. Сьогодні у деяких засобах масової інформації 8 березня згадують про «Міжнародний жіночий день», але тут прийнято вітати жінок у травні на День матері.

Не є популярним «Міжнародний жіночий день» і в Франції. Його святкують тут тільки комуністи та «ліві». Жінок у Франції вітають у травні, на День матері. До молодих дівчат це свято також не має жодного відношення, їх вітають на День св. Валентина.

В Італії на 8 березня чоловіків не пускають до жіночих компаній. Саме таким чином жінки Італії відзначають свою незалежність і свій жіночий день. Вони йдуть в кафе або бари, п’ють легкі коктейлі. Пізніше прямують до чоловічих стрип-барів, бо тоді для жінок вхід – безкоштовний.

Якщо ми заглянемо в Грецію на святкування «Бабосів» – жіночого свята, – то ми побачимо, як відзначають найбільш шанобливу і шановану жінку міста чи села. За традицією, жінки користуються своєю тимчасовою владою над своїми чоловіками, обливаючи їх водою.

А що в Україні?

У 2017 році тодішній глава Інституту національної пам’яті, а сьогодні народний депутат Володимир В’ятрович заявив, що на державному рівні варто відзначати лише ті свята, які знаменують переломні або надзвичайно важливі для України події. Державний вихідний на 8 березня пропонували скасувати або перенести на 9 березня (Шевченківські дні).

Однак масової підтримки серед українців ця ідея навряд чи отримає. Згідно з останніми опитуваннями від соціологічної групи «Рейтинг», більшість українців (77% опитаних) мають намір святкувати Міжнародний жіночий день 8 березня у 2020 році.

Крім цього, 19% респондентів заявили, що відзначати свято не будуть. Для більшості опитаних (68%) свято 8 березня є хорошим приводом зробити приємне близьким жінкам.

Ще 11% вважають 8 березня звичайним днем ​​(з 2013 року кількість таких респондентів зросла вдвічі). Цікаво, що жінки (13%) поділяють твердження про звичайний день частіше, ніж чоловіки (8%).

Лише 9% вважають це свято символом боротьби жінок за свої права, а 8% говорять про нього як про свято з радянського минулого. Останнє твердження ближче для респондентів старшого віку.

Які б у кого не скалались міркування щодо свята 8 березня, не варто чекати певного дня, аби зробити дівчині чи жінці приємність. Подарувати квіти або презент можна і в інші 364 днів у році.

Вихідний чи ні?

Міжнародний жіночий день у 2023 році припадає на середу. Згідно зі статтею 73 Кодексу законів про працю, цей день має бути вихідним. Проте, згідно із Законом від 15 березня 2022 року, Про організацію трудових відносин в умовах військового стану в українців не буде додаткових вихідних через військовий стан. Скасовано також перенесення вихідних святкових днів на будні.

Post Author: UA KISZó