14 січня відзначається церковне свято – Василів день. Православні віруючі 14 січня відзначають День пам’яті святителя Василія Великого. Це свято має безліч назв: Щедрий вечір 2023, Старий Новий рік, День Василя. Які традиції та звичаї цього дня, що не можна робити у Василів день.
День Василя – історія свята
Святий Василь народився на території сучасної Туреччини в місті Кесарія в 329 році в знатній родині. Святий отримав гарну освіту. У зрілому віці він став аскетом і священником, а незадовго до смерті став єпископом Кесарії.
Святий Василій закликав народ любити ближніх, допомагати біднякам і відкидати єресь. Він прославився як автор безлічі богословських текстів і законодавець чернецтва.
Василів день 2023 – традиції та звичаї
Святкування дня Василя починається ще напередодні дати, в Щедрий вечір 13 січня. Діти і молодь в цю дату ходять до сусідів і колядують. Популярна розвага на Щедрий вечір – переодягання в козу і розігрування жартівливих сценок.
Наші предки вважали святого Василя покровителем свиней. 14 січня прийнято подавати на стіл запечене порося. За обідній стіл запрошують всю сім’ю. Готують також і інші страви зі свинини. Також в цей день вшановують пастухів.
Хлопчики і чоловіки 14 січня посівають: ходять по домівках, розсипають зерно і бажають здоров’я господарям. Дівчата, особливо незаміжні, 14 січня поводили ворожіння. У церкві у Василів день проводяться богослужіння та літургії.
Що не можна робити в день Василя
- Не можна посівати жінкам.
- 14 січня жінка не повинна заходити першою в будинок.
- Не можна рахувати дрібні купюри і монети – це обіцяє бідність.
- У цю дату не варто віддавати борги.
- Заборонено займатися рукоділлям.
- Виносити сміття в цей день – погана прикмета.