П’ятниця, 13-го — так званий «день неприємностей», поширений завдяки численним забобонам та міфам, за якими саме в цей день слід бути постійно готовим до будь-яких неприємностей, намагатися остерігатися усіляких невдач. У медицині такий набір прикмет розглядається як фобія, а психологи та психотерапевти називають це «параскаведекатріафобією» — острахом п’ятниці, 13-го. Термін запропонований доктором Доналдом Доссеєм. За його словами, якщо ви зможете вимовити такий термін кілька разів без запинки, ваш страх перед п’ятницею 13 зникне сам собою.
Дослідження вчених показали несподіваний результат: кількість неприємних інцидентів в п’ятницю 13 не зростає, а навпаки, знижується. Це пов’язано з тим, що люди в цей день намагаються вести себе більш обережно.
Звідки взялися забобони про п’ятницю 13
Забобони, пов’язані з цим днем, формувалися протягом тисячоліть. При цьому, негативне ставлення до числа 13 і забобони, пов’язані з п’ятницею, існували паралельно. Після того, як люди об’єднали ці уявлення, вони прийшли до висновку, що в нещасливий день з нещасливим числом навряд чи можна чекати чогось хорошого.
Вважається, що Адам і Єва скуштували заборонений плід саме 13 числа. Крім того, на Таємній вечері були присутні 13 апостолів, серед яких був і Юда, що зрадив Христа.
У деяких культурах вважається також, що шабаш проходить тільки за участю 12 відьом і сатани, тобто, на ньому присутні 13 учасників. Нещасливим днем вважали п’ятницю і стародавні слов’яни.
Популярним поясненням особливого ставлення до п’ятниці, 13-го, поширеним у книжках з альтернативної історії та езотерики, є історія ордена тамплієрів. Саме у п’ятницю 13 жовтня 1307 року французький король Філіп IV наказав заарештувати членів ордена, включаючи все його верховне керівництво. В результаті процесу за звинуваченнями в брехні і богохульстві його членів орден був розпущений, а багато заарештованих у Франції тамплієрів були піддані тортурам і пізніше страчені. Зокрема через сім років у Парижі на острові Сіті були спалені живцем останній Великий магістр ордена Жак де Моле і Командор Нормандії Жофруа де Шарне. За переказами, перед смертю де Моле прокляв короля і всю династію Капетингів, що спостерігав за стратою. Цей сюжет ліг основою серії історичних романів французького письменника Моріса Дрюона.
П’ятниця, 13-го: що не можна робити
- операції;
- починати нові справи та подорожі;
- одружуватися;
- веселитися;
- давати і брати гроші у борг;
- залазити на драбинки або високі драбини;
- сідати за кермо;
- пити;
- саджати рослини;
- лихословити;
- бажати зла;
- розповідати про свої сновидіння.
П’ятниця, 13-го: що можна робити
- доглядові процедури;
- релакс;
- медитацiї;
- читання позитивної літератури;
- перегляд доброго кіно;
- неінтенсивний спорт;
- похід до басейну;
- провести вечір у родинному колі за чашкою чаю.