Чим будемо грітися взимку з огляду на війну, розв’язану росією, її шантаж енергоносіями, подорожчання останніх в усьому світі – питання, що з наближенням осені турбує всіх без винятку європейців. Та й не тільки. По всій Україні люди теж замислюються над проблемою і шукають її вирішення. Мер Львова Садовий нещодавно рекомендував мешканцям запастися дровами. Мер Києва пообіцяв, що з обігрівом узимку в столиці проблем не виникне. У Закарпатській області ніхто нічого не обіцяє, місцеві господарі самі думають, як зимувати, і все частіше їхні очі дивляться в бік одного з основних багатств краю – лісу.
Тож журналісти нашого видання вирішили дізнатися, чи є дрова, де їх замовити, як доставити, які ціни – про все це питали в Закарпатському обласному лісомисливському господарстві. Ми згрупувати питання та відповіді і пропонуємо їх у такому вигляді читачам для легкості сприйняття.
Чи зріс цьогоріч у Закарпатті попит на дрова?
Отже, з наближенням опалювального періоду дедалі більше закарпатців задаються питанням обігріву помешкань узимку. Відповідно до аналогічного періоду минулого року, цьогоріч попит на паливні дрова значно зріс. Так, за даними пресслужби Закарпатського ОУЛМГ, станом на середину серпня поточного року вже поставлено населенню та бюджетним установам понад 162 тис. м.куб, це враховуючи, що у попередні роки пік виписки населенням дров та поставки припадав на осінь(вересень-листопад), а наразі ще тільки серпень.
Чи вистачає паливних дров усім бажаючим?
Закарпатські лісівники кажуть, дров вистачає: так, станом на 31.07.2022 року на складах держлісгоспів області знаходилось 6757 м. куб. дров, які відпускаються населенню. А з кінця липня до кінця 2022 року орієнтовний обсяг заготівлі складає близько 124000 м. куб. дров. Фахівці переконують, така кількість дозволить у повній мірі забезпечити населення дровами, більше того – за потреби обсяги заготівлі будуть збільшені, тобто, мешканцям турбуватися тим питанням, що дров може забракнути, не варто.
Наразі лісгоспи постачають дрова твердолистяних порід дерев (дуб, бук, ясен, граб тощо), мяколистяних (тополя) та хвойних (ялина, ялиця, сосна та інші) – усе залежно від розташування лісгоспу.
Чи є обмеження по кількості дров на одного громадянина?
Важливо: один громадянин може виписати до 15 кубометрів дров. Проте наразі з огляду на великий попит та значні черги, а також з метою уникнення спекуляцій та помірного забезпечення кожного громадянина, низка підпорядкованих підприємств здійснюють відпуск спочатку на одне дворогосподарство (адресу) 15 м. куб. дров паливних.
Як закарпатцеві простіше за все купити дрова?
Лісівники радять звертатися до лісгоспів офіційно й виписувати дрова – так матимете гарантію, що їх привезуть, а ваші гроші не зникнуть на просторах інтернетмайданчиків.
Щоб виписати офіційно, слід зайти на офіційний сайт Закарпатського ОУЛМГ доступні контакти кожного лісгоспу (https://zakarpatlis.gov.ua/about/struktura/), хоча впевнені, мешканці районів області переважно знають, де розташований найближчий до них лісгосп.
Звернутись можна в найближче лісництво, або лісгосп для консультації щодо ціни та термінів поставки (контакти вище). В тому ж таки лісництві можна підписати Договір-наряд поставки деревини дров’яної непромислового використання для населення. Оплату можна здійснити на місці безготівковим способом через POS-термінал.
До речі, наразі на стадії втілення проєкт інтернет-магазину з продажу дров для населення – «ДроваЄ» – державний онлайн-ресурс для продажу дров населенню. «Скоро замовлення дров стане таким же простим і зручним процесом, як і шопінг в улюбленому онлайн-магазині», – переконують чиновники. Запуск нового ресурсу запланований до початку опалювального сезону.
І якщо вам раптом десь хтось скаже, що дров немає чи не вистачать на всіх, чи ще якусь нісенітницю – не довіряйте такій інформації, бо дров достатньо! Ба більше, лісівники закликають звертатися до них у разі поширення подібної інформації.
Головне: які ціни на дрова?
Ось щодо вартості дров – питання, яке двома словами не описати. Ми вже інформували, що ціни варіативні залежно від різних чинників, дізнатися їх можна в лісгоспах, а можна й на сайті ЗОУЛМГ. Зокрема, всі ціни в розрізі лісгоспів є в новині від 9 серпня під назвою «Ознайомитися з інформацією про розмір відпускної ціни одного кубометра дров для населення , бюджетних організацій та СПД в ІІІ кварталі 2022 на підприємствах Закарпатського ОУЛМГможна за посиланням: https://zakarpatlis.gov.ua/drova-2022/. Повторимо: на формування ціни впливає низка чинників, тож, приміром, паливні дрова можуть коштувати для населення від 660 грн за кубометр дров 1 групи при замовленні до 2 кубометрів аж до 804 гривень. Колоті дрова обійдуться в суму від 1100 грн за кубометр (Ясінянське ЛГ) і до 2500 грн за кубометр (Мукачівське ЛГ).
До слова, в мережі інтернет можна теж знайти багато різних пропозицій дров, навіть перший-ліпший пошук видає численні результати. Але кому і як довіряти – це вже питання кожного.
Скільки часу очікувати на доставку дров?
Залежно від сезону, час очікування дров коливається від кількох днів до тижнів. Лісівники кажуть, потрібно враховувати насамперед факт мобілізації працівників лісової галузі та техніки. Така ж ситуація у підрядників, які займаються заготівлею дров. Усе залежить від лісгоспу чи лісництва, де виписуються дрова, оскільки попит суттєво різниться по області. «Незважаючи на це, лісгоспи області вже виконали на 81% від загального обсягу виписаних дров (станом на середину серпня цього року)», – уточнили в пресслужбі.
Хто доставляє дрова замовнику?
Нині існують два варіанти доставки дров на населення: транспортом підприємства та транспортом замовника. Зараз у зв’язку з мобілізацією значної кількості вантажних автомобілів (бортових), можливості здійснювати доставку обмежені, в основному здійснюється доставка на школи, садочки та інші соціальні заклади.
Дрова якого розміру можна замовити?
Лісівники також уточнюють, що залежно від можливостей транспорту деревина дров’яна поставляється в наступних розмірах: довжина від 25 см до 1 метра та від 1 м до 1 м 90 см. Деякі лісгоспи мають можливість поставки колотих дров для населення, так як є в наявності дровокольні установки. Станом на перше серпня цього року закарпатцям уже реалізували понад 2 тисячі кубометрів колотих дров.
Чи можуть виписувати дрова установи, організації Закарпаття?
Щодо державних установ: після оголошення закладом тендерної процедури та її проведення, укладається договір та здійснюється його виконання (на 11 серпня освітнім закладам та іншим бюджетним установам лісівники вже поставили 7217 м. куб. дров паливних).
Щодо приватних суб’єктів господарювання, фізичних осіб-підприємців, приватних підприємств тощо: діє процедура купівлі деревини дров’яної через електронні аукціони. В такому разі куплена на аукціоні деревина дров’яна може бути як реалізована на внутрішній ринок так і на зовнішній (експорт).
Насамкінець ми поцікавилися у фахівців, чи експортує Закарпатське ОУЛМГ дрова? Приміром, чи можуть замовити цей ресурс для обігріву Угорщина, Словаччина, Румунія, які теж переймаються через майбутній опалювальний сезон?
«Станом на сьогодні з початку 2022 року експорт дров паливних лісгоспами області не проводився, -відповіли в лісгоспі. – Вся процедура купівлі деревини дров’яної промислового використання проходить через електронні аукціони. Пройти акредитацію та прийняти участь у таких торгах можуть як резиденти так і нерезиденти».
Наталія Петерварі для kiszo.news