Доктор Янош Шлявік, головний інфекціоніст лікарні Південного Пештського центру, поговорив з виданням Mandiner.hu про Covid-19, а доктор Ференц Якаб, професор вірусології, заступник ректора Університету Печа, керівник Національної вірусологічної лабораторії, дав інтерв’ю до 24.hu про вірус. Говорили про вакцинацію, маски, нові варіанти та зростання зараженості.
Варіант BA.5
По всій Європі зростає кількість інфікованих та госпіталізованих, а також зростає кількість хворих на ковід дітей. Варіанти BA.4 і BA.5 зараз домінують у 18 європейських країнах, швидко замінюючи попередні варіанти, повідомляє Мандінер.
Ференц Якаб розповів 24.hu:
“Про хвилі вже говорити не доводиться. Вірус нікуди не йде, він з нами весь час, він тут, щоб залишитися, і сезонно викликає епідемії малих і великих масштабів. Це може бути й зараз».
Кожна країна відрізняється за особливостями перебігу недуги, оскільки деякі країни перебувають на піку епідемії, в інших кількість випадків все ще зростає, а ще в одних немає жодних ознак зростання, сказав Янош Шлавік.
Лікар сказав, що хоча варіація кількості випадків більше залежить від того, який штам вірусу переважає в тій чи іншій країні, на основі цього навіть неможливо робити прогнози. У будь-якому разі варіанти BA.4 і BA.5 лідирують у більшості місць.
“Я міг би сказати, що BA.5 викликає легкі симптоми, але якщо багато людей прийняли вакцину, це викликає легкі симптоми не лише тому, що BA.5 є м’якшим варіантом, але й тому, що багато людей вакциновані», – пояснив Шлявік.
Що стосується симптомів нового і старішого варіантів, то немає великої різниці, BA.5 і BA.4 зазвичай викликають хворобу протягом двох-трьох днів з високою температурою, головним болем, кашлем і порушеннями смаку і запаху, які вже спостерігалися в попередніх варіантах.
“Все це триває два-три дні, до семи днів, після чого переважна більшість пацієнтів одужує, тому в цьому плані це не так вже й погано», – сказав лікар. Проте досвід показав, що «цим варіантом можна заразити більше дітей», зазначив експерт.
Щеплення
Шлявік сказав, що через постійні зміни характеру коронавірусу стає все більш впевненим, що дітей потрібно буде щепити, і наразі, на думку фахівця, двох доз достатньо.
А дорослим, за його словами, достатньо трьох доз, щоб уникнути трагічного результату вірусу та госпіталізації.
Четверта доза може підвищити імунітет до інфекції. У будь-якому разі всі дорослі в Угорщині, які зробили попереднє щеплення понад чотири місяці тому, можуть отримати його. Фахівці рекомендують цю дозу переважно літнім, пацієнтам із хронічними хворобами.
Однак нові варіанти виявляються більш стійкими до вакцини, ніж попередні.
Проте Jakab не підтримує ревакцинацію кожні 3-4 місяці. За його словами, це мало сенс, коли вибухла гостра хвиля, потрібно було придушити та стримати її будь-якою ціною, і цього вдалося досягти у 2020 та 2021 роках. Після другої дози третя підвищує наш імунітет, але немає доказів того, що четверта доза, прийнята швидко по черзі, тобто протягом трьох-чотирьох місяців, однаково корисна, і особливо не варто продовжувати п’яту або навіть шосту вакцину.
“Загалом щорічна ревакцинація перед осінньо-зимовим сезоном однозначно виправдана, а от регулярна щоквартальна чи піврічна – ні», – вважає Якоб.
Ференц Якаб також розповів, що він зараз думає про вакцинацію:
“Кожен повинен прийняти третю дозу, це необхідно, і це значно зменшує ймовірність важкого захворювання.
Тим, хто отримав третє щеплення на початку року, варто зробити четверте зараз, перед осінньо-зимовим сезоном. Це еквівалентно одній бустерній вакцинації на рік. Людям похилого віку, особам із гострими захворюваннями чи групам ризику на роботі також варто зробити четверте щеплення. І знову ж таки, стояти в черзі на щеплення кожні три-чотири місяці – зайве”.
У кількох частинах світу розробляються вакцини, однаково ефективні проти всіх варіантів вірусу. Проте невідомо, коли вони будуть доступні.
Маски для обличчя
Шлявік сказав, що якщо хтось боїться хвороби, він має рацію, якщо буде носити маску, і все більше людей це роблять. Однак він вважає, що на даному етапі не варто запроваджувати обов’язкове використання масок чи будь-які інші обмежувальні заходи.
За його словами, ті країни, де літня хвиля спала, обійшлися без обмежень. «Я дуже сподіваюся, що так буде і тут». Він додав, що “кількість людей, які перебувають у лікарні, трохи зростає, але незабаром почне спадати”.
Джерела: 24.hu, Mandiner
Довільний переклад із сайту https://hungarytoday.hu редакцією kiszo.news
Ілюстрація Attila Kovács/MTI