Сьогодні в Ужгородському прес-клубі презентували проєкт «Рухайся. Живи» з безкоштовного протезування дітей, які постраждали від війни та втратили кінцівки. Ініціатори започаткували проєкт на Закарпатті, об’єднавши навколо нього найкращих фахівців в Україні та закордоння, і сподіваються, що він пошириться на інші регіони України.
Як відзначив Віктор Петров, головний лікар «Превеншн Госпіталь», к.мед.наук, війна призвела до страшних наслідків – йдеться про ті травми, які несуть втрату працездатності, порушують життя Мова про травматичну ампутацію кінцівок, а також вибухові рани, рани, що вражають обличчя, хрящі, які призводять до психологічної стигматизації.
«Проєкт «Рухайся. Живи» народився два місяці тому з ідеї, яка передбачала допомогу тим людям, які мали нещастя мати таку травму. Проєкт заснований на платформі ГО «Справедливість є» і наразі він виконує основну роль таку – модерацію всіх питань, налагодження комунікації з закордонними партнерами, лікарями України, родичами тих дітей, людей, військових, які потребують такої допомоги», – додав Петров
Тетяна Климко, к.е.н. фінансистка, співзасновниця проекту, аудиторка зазначила, що сумним є те, що питання протезування є дуже дороговартісним. Вивчаючи ситуацію навколо протезування фахівці з’ясували, що вартість косметологічних протезів починається від 18 тис грн і це такі протези, які виконують тільки косметологічну функцію, психологічно дають можливість відчувати себе впевненіше. А ось дорогі протези, які будуть робити життя людини максимально наближеними до нормального, можуть коштувати до 1 млн грн. Наприклад, такий сучасний протез руки може виконувати до 30 рухів рукою, то це дозволяє жити звичайним життям і практично повноцінно.
Крім того, що дороговартісний протез, саме перебування хворого в лікарні є тривалим та потребує ресурсів. Перший етап протезування – зняття мірки, виготовлення протезу, відтак навчання (ходити, якщо це нога, керувати рукою тощо). Для дітей це займає більше часу та зусиль.
В Україні виготовляються тільки косметологічні протези.
“Якщо ми говоримо про діток, то, оскільки вони ростуть, протези потрібно змінювати часто. А це тягне за собою додаткові витрати. Такий фінансовий тягар мало хто може «потягнути». Тому ми звертаємося до різних організацій, компаній, щоб долучити їх до проєкту”, – додала аудиторка.
Геннадій Кікош, лікар ортопед, к.мед.н., дитячий травматолог відзначив, що проблема протезування діток була і до війни, особливо, якщо йдеться про біофункціональні ортези. Загалом тільки до Харківського інституту протезування протягом кожного року приїжджали щонайменше тисяча діток для лікування та протезування. Зараз уже тільки внаслідок воєнної агресії рф відомо про сотні дітей із ампутаціями кінцівок. Надати їм допомогу з протезування за рахунок майже непрацюючих установ у містах майже нема можливості.
«Є компанії медичні, які працюють в Україні, які виготовляють гарні ортези, але в них є аспект, але вони є біопротезами, компенсують скорочення, але наразі йдеться про функціональні протези, які давно виготовляються в США, які повністю компенсують втрату кінцівки, дозволяють працювати, повноцінно жити», – відзначив лікар.
Він додав, що це дуже складні ортези, які потребують значних коштів для виготовлення
«Тож наразі йдеться про те, що якщо в Україні буде можливість, тим більше безкоштовно, за рахунок грантів виконувати такі ортези – чи з вродженими вадами, чи набутими – неможливо описати, наскільки це буде важливо!»
Віктор Петров уточнив, що він, як підприємець, керівник «Превеншн» хотів би організувати потужностями установи допомогу, щоб можна було гарантувати контроль коштів, медичну безпеку та професійність надання цієї допомоги.
«Ми мусимо використати ту хвилю емпатії, яка є на міжнародній арені. Зараз, якщо з’являється інформаця про ту чи іншу постраждалу дитину, проблеми з тим, щоб її евакуювати за кордон, немає. Але не всіх. До того ж, є численні люди молодого чи старшого віку, які часто-густо залишаються осторонь, і тільки рідні можуть шукати допомогу для них», – додав Петров.
За його словами, наразі в рамках проєкту мета така: насамперед створити умови для перенесення чи будівництва на Закарпатті лабораторії з виготовлення сучасних протезів, запропонувати лідерам подібних компаній відвідати наші медзаклади, госпіталь, здійснити моніторинг для того, щоб виначити, чи підходять наші можливості для організації всієї цієї роботи.
В. Петров додав, що як підприємець готовий долучитися до проєкту землею, приміщеннями, іншими ресурсами.
«На базі «Превеншн» та низки громадських оранізацій ми готові долучити будь-які організації, партнерів, ми надамо максимальну підтримку. Хотілося б об’єднати навколо проблеми всіх зацікавлених людей, щоб ми не втратили можливість, яка існує зараз… Ми не маємо права забути тих людей, які постраждали від війни. До всього ж, усі ми розуміємо, що повернути цих людей із втраченими кінцівками до повноцінного життя – це підтримка економіки, адже серед них учителі, лікарі, інші фахівці, які можуть працювати, сплачувати податки, підтримувати свої родини».
В. Петров запросив представників ЗМІ висвітлювати цю роботу та контролювати прозорість цього руху.
Він також повідомив, що донація вже відкрита, тож долучатися до проєкту можуть усі небайдужі організації, фонди, компанії, а також громадяни. «Я би хотів закликати, коли ви вирішуєте для себе питання донацій, перевірте, куди ви скеровуєте кошти, чи є звітування, коли заснована, щоб ви не стали жертвами фінансових шахраїв», – насамкінець відзначив Петров.
Наталія Петерварі