Перший випадок ураження віспою мавп зафіксували в Угорщині: у 38-річного чоловіка діагностували захворювання. Про це заявив головний санітарний лікар країни на прес-конференції в Будапешті у вівторок. Сесілія Мюллер повідомила, що зараз епідеміологи з’ясовують, чи був чоловік за кордоном, а також інші обставини, пов’язані з пацієнтом.
Тестові зразки, взяті у чоловіка, прибули до Національного центру громадського здоров’я (NNK) у понеділок, а у вівторок було проведено повне секвенування зразків, що дозволило абсолютно точно переконатися, що це є віспа. Сесілія Мюллер нагадала:
Віспа – це зоонозна інфекція, яка нелегко передається від людини до людини, і хвороба вимагає тісного контакту.
Симптоми на початковій стадії включають нездужання, головний біль, болі в м’язах, збільшення лімфатичних вузлів, а потім висипання, пухирі, які зазвичай з’являються на обличчі, долонях і долонях, а потім по всьому тілу. Інфекційність вірусу зберігається від початкових симптомів і триває до тих пір, поки пухирі не спорожняться і так звані струпи не відпадуть зі шкіри.
Експерт також повідомив, що окрім тісного фізичного контакту інфекція може передаватися з посудом, наприклад, рушниками та постільною білизною, рідше – при кашлі та чханні. Хвороба триває 2-4 тижні, інфікованих необхідно ізолювати, – зазначила вона.
Розрізняють два типи вірусу, завезеного з Африки, центральноафриканський і західноафриканський, а західноафриканський варіант вірусу, що викликає більш легке захворювання, присутній в Європі.
Що таке віспа і як вона потрапила в Європу?
Переважна більшість нинішніх захворювань спричиняється вірусом легкого штаму з рівнем смертності в один відсоток.
Вакцина проти віспи може бути використана лише в обґрунтованих випадках, за медичною рекомендацією та в умовах лікарні, сказала Сесілія Мюллер. Тривалість вакцинації проти віспи обмежена, тому тісний контакт з хворим на віспу рекомендований лише в тому випадку, якщо з моменту контакту пройшло чотири дні.
Головний лікар країни також повідомила, що загалом хворий на віспу одужає сам протягом двох тижнів, без будь-якої терапії. Водночас, додала вона, треба бути обережними, слідкувати за випадками та звертатися до фахівців, оскільки в даному випадку потрібна рання діагностика, тож у разі підозри – слід терміново звернутися до лікаря.
Вона також повідомила, що інформація, процедури та епідеміологічні завдання щодо віспи вже надіслані медичним працівникам. Стосовно захисту, який забезпечували вакцини проти віспи від нинішньої віспи до кінця 1970-х років, Сесілія Мюллер сказала, що точний рівень захисту неможливо визначити.
Нещодавно віспа також з’явилася в США, Європі, Австралії та на Близькому Сході. Експерти в галузі охорони здоров’я стурбовані черговим глобальним спалахом.
Є думки експертів, що захист зник, а є такі, що стверджують, оскільки ми не стикалися з вірусом віспи, ми не знаємо, чи пам’ятають клітини цих збудників.
За матеріалами www.vg.hu