Буча, Запоріжжя, Київ: Угорська екуменічна служба доставляє допомогу в 220 місць України

 Грандіозна гуманітарна програма під назвою «Угорщина допомагає» – одна з тих, яка сьогодні є чи не найвідчутнішою в Україні. Попри політичні непорозуміння, підтримка урядових, неурядових та релігійних організацій сусідньої держави вражає. Треба додати, що аналогів згаданої програми за масштабами Угорщина досі ніколи не здійснювала, а екуменічна служба є одним із найпотужніших її реалізаторів. Ужа зараз організація надсилає необхідні вантажі в понад 220 населених пунктів України, планує створення центру для допомоги біженцям у Будапешті й постійно працює над тим, щоб максимально розширити спектр допомоги та коло тих, хто її отримує. З керівником Екуменічної служби допомоги Угорщини Ласло Легелом днями, під час доставки чергових 5 каміонів вантажів, вдалося поспілкуватися й кореспонденту видання.

  • Ласло, спасибі вам від українського народу за всю тут титанічну роботу, яку ви здійснюєте в підтримці під час цієї страшної і несправедливої війни. МИ багато чуємо про вас, читаємо, але все ж – нагадайте коротко про вашу організацію.
  • Як уже вам напевно відомо, Угорщина запустила програму «Угорщина допомагає». Мета – надавати допомогу Україні у великих розмірах, тож загалом уже передали понад 50 вантажівок різноманітних товарів. Ця велика угорська програма продовжує працювати, окрім Закарпаття, ще в 7 областях України. Ми відкрили наше представництво у Львові, а також незабаром відкриємо офіс у Києві, вже змогли визначити, де саме він буде розташований, щоб наша служба могла охопити ту територію, яка вже є звільнена.
  • Якою є географія надання допомоги? Чула, це кілька сотень населених пунктів, чи так це?
  • Так, а завдяки розширенню нашої роботи ми вже змогли потрапити, зокрема, у Бучу на Київщині. Я особисто відвідав це місто, ми привезли туди допомогу. Також відвідав і Запоріжжя – туди ми привезли 24 тони вантажів, але є потреба додаткова, тож готуємо наступний транш у цю область. І тут я би хотів подякувати тим керівникам українських міст або представникам органів самоврядування, які з нами утворили дуже гарну співпрацю в цій діяльності.
  • Допомагають вам інші організації? Чи все звалилося на ваші плечі?
  • Нашою роботою дуже зацікавилися західні гуманітарні організації, вони дуже хочуть з нами працювати. І той факт, що зараз нами зацікавлені, означає, що розкриються більші можливості. Роботу можна буде сконцентрувати й ефективніше виконувати. Ми велику увагу звертаємо саме на організаційні моменти, щоб усе правильно спланувати, підготувати, і щоб відправляти саме ту допомогу, яка є потрібною.
  • Кого обєднує наразі Угорська екуменічна служба?
  • Наша організація була створена різними церквами в Угорщині (сюди входять, зокрема, і ортодоксальні конфесії). Також свого часу було створено міжнародну організацію, котра об`єднує менші, так би мовити, підрозділи, що належать до структури.
  • Розкажіть бодай коротко, як відбувається процес координації всієї цієї гігантської роботи? Вам надходять запити, потреби координує якась українська організація чи якось інакше це відбувається? Словом, як ви дізнаєтеся про потреби українських міст?
  • Ми говоримо про багаторівневу координацію. Міжнародні організації зазвичай співпрацюють з ООН. Спочатку ми всередині структури нашої організації домовляємося, хто яку частину завдань буде виконувати. Далі ми визначаємо територіальний принцип роботи – де будемо працювати, і вже так контактуємо з тамтешнім керівництвом. І тут повинно бути зустрічне погодження керівництва, котре визнає, що дійсно вони не будуть мати власних ресурсів на цю діяльність, а просять нас її виконувати. Один із наших підрозділів розподіляє всі завдання по секторах. Із виконавцями роботи проводяться погоджувальні наради. Наведу кілька прикладів, що це за сектори: забезпечення продуктами, забезпечення водою, інфраструктурні питання, питання освіти і шкіл, питання відновлювального будівництва. Окремо поділяємо будівництво інфраструктурних об’єктів на громадські та приватні… Бачите, це величезна організація, так, вона розгалуджена, але тільки так ми можемо бути результативними. Якби ми не діяли таким чином, то гроші пускали би на вітер. І зараз ми як екуменічна служба думаємо над тим, яким чином зможемо взяти участь у відновлювальному будівництві.
  • Про що йдеться
  • Наприклад, ідеться про те, щоб на Закарпатті будувати житло, де могли би жити внутрішньо переміщені, які хочуть тут залишитися. Або ж аналогічна робота в Бородянці: аналізуємо, яку з будівель можемо взяти в роботу, щоб ми в рамках своїх фінансових можливостей змогли її відбудувати.
  • Ласло, спасибі за розмову, спасибі за допомогу вам ще раз! Вірю, що будемо ще неодноразово спілкуватися в рамках вашої допомоги».

До речі, під час підготовки матеріалу до друку стало відомо, що для того, щоб ще ефективніше допомагати вимушеним біженцям з України до Угорщини, у центрі Будапешта буде створено центр для біженців, який надаватиме комплексну підтримку. Запрацює він, за попередньою інформацією, в ІІ половині червня.

Наталія Петерварі, спеціально для Kiszo.news

 

 

 

Post Author: UA KISZó