Сьогодні у приміщенні Генерального консульства Угорщини в Ужгороді відкрилася виставка робіт трьох українських митців-переселенців Андрія Сидоренка, Олександра Жильцова та Маріанни Гончаренко.
Як відзначив під час відкриття виставки Генеральний консул Угорщини в Ужгороді Йожеф Бочкаї, навіть у страшних снах ніхто не міг би уявити того, що після відкриття виставки до 110-річчя з дня народження Гаврила Глюка, який пройшов пекло Другої світової війни, наступну експозицію доведеться відкривати вже в рамках іншої війни.
«Під спокійним блакитним небом Європи просто незбагненною реальністю стали попадання ракет, бомбардування міст Києва, Харкова, Маріуполя, Львова та Воловця, працьовитих міст і сіл України. Ми ніколи би не могли навіть припустити, що Західна Україна, Закарпаття, Угорщина прийматимуть біженців із східних та центральних областей, надаючи безпечний прихисток та розраду невинним жінкам і діткам. Ми і не уявляли, що звичними можуть стати посеред ночі виття сирен повітряної тривоги та міста у суцільній темряві», – відзначив Йожеф Бочкаї.
Консул наголосив, що Угорщина, угорський народ не хочуть війни в Україні й прагнуть, щоб мир якнайшвидше повернувся:
«Угорщина відстоює суверенітет України. Ми добре розрізняємо, хто є нападником і на кого напали. Засуджуємо військову агресію Росії та засуджуємо грубе порушення прав людини, а також закликаємо до негайного викриття здійснених військових злочинів. Ми, угорці, бажаємо якнайшвидше повернутися до продовження побудови гарного, мирного майбутнього у нашому регіоні – на основі взаємоповаги, спільних інтересів та взаємодовіри, взаємно допомагаючи та підтримуючи один одного».
За словами Й. Бочкаї, цією виставкою генконсульство Угорщини бажає виявити співчуття українському народові:
«Хочемо виявити пошану митцям, які рятуються від війни та її жахіть, у творах яких віддзеркалюються несамовите знищення, страх смерті, погляди наляканих дітей, розпачливе волання матерів, важка доля двох сусідніх народів. Упевнений, що сьогоднішня подія свідчить про те, що Генеральне консульство Угорщини у м. Ужгород виконує важливу місію культурної дипломатії, покликану засобами мистецтва сприяти нашим народам краще пізнати один одного. Сьогодні у цьому потреба є більшою, ніж будь-коли раніше».
На завершення консул висловив подяку митцям, які надали свої твори для експозиції.
Відомий закарпатський митець Аттіла Коприва відзначив, що, на його думку, краса, мистецтво, культура покликані врятувати світ, він представив учасників експозиції:
«Сьогодні представляють свої твори троє митців. Олександр Жильцов – двічі вимушений переселенець, його роботи виставляють на міжнародних платформах і зараз презентують у приміщенні консульства. Андрій Сидоренко – надзвичайно різноплановий митець, який працює в різних жанрах, зокрема, в його доробку і живопис, і графічні твори, і плакати. Третя учасниця виставки – Мар’яна Гончаренко – мисткиня, яка створює роботи з особливою душевною експресією, працює а техніці колажу».
З величезним хвилювання О. Жильцов сказав, що тривалий час після початку війни не міг творити, настільки вплинула на нього трагедія, що розгорнулася в Україні. І тільки коли потрапив на Закарпаття, відчув, що знову зможе взяти до рук пензля:
«Уперше за місяці війни в мене виникло натхнення – саме тут, на Закарпатті. Ця земля свята дала мені натхнення…»
Андрій Сидоренко акцентував увагу присутніх на «Картографії війни» – роботі, в якій відображений біль людини, яка вимушена дивитися, як ворог руйнує її рідні міста і села, вулиці і будинки.
«Я народився у Харкові, потім жив на Сумщині, а в 15 років переїхав у Київ, усі ці міста знаю і люблю і зараз неймовірно переживаю, коли бачу, як нещадно ці будівлі та вулиці руйнує російський окупант, це неймовірно болить, – зазначив митець. – І зараз, коли хтось пише в соцмережах, що це постановки, мене це дивує, в мені це бурлить! Тому я намагався виразити в своїй роботі драму загибелі будинків, вулиць, трагедію людей, які прив’язані до своїх міст…»
Виставка українських митців триватиме в приміщенні Генконсульства Угорщини певний час і, за бажання, роботи з експозиції можна буде придбати.
Наталя Петерварі