Буде життя після війни: берегівські лісівники дбають про дубові гаї

Попри небачену жорстокість війни, весна надихає і на віру в перемогу, і на  сподівання, що життя ось-ось скоро повернеться в нормальне русло, тому й трудитися треба ще дужче. І дбати про майбутнє!

Так думають і поступають усі працьовиті закарпатці. Тим паче – лісівники. Бо ж березень для них, як і для хліборобів, – місяць великої роботи і надії. Насамперед, треба садити молодий і оберігати весь ліс від пожеж, заготовляти березовий сік, турбуватися про цілу низку іншого  клопоту.

Міжнародний день лісу 21 березня фахівці – а сонячна тепла погода сприяла – у низинних господарствах зокрема повсюдно відзначили великою й важливою роботою: садили молоді деревця.

А в Берегівському держлісгоспі, який очолює Василь Агій, – в угіддях лісництва імені Маурера на одногектарній  площі посадили у той день  п’ять тисяч саджанців дуба. До цієї акції доєдналася і начальниця обласного управління лісового і мисливського господарства Вікторія Білоусова (на знімку). Вона відзначила злагодженість і фаховий стиль роботи тутешніх спеціалістів, котрі реалізовують екологічний проект Президента України «Зелена країна» і закликають громадськість доєднуватися до Всеукраїнської акції «Створюємо ліси разом». На Закарпатті в рамках цієї акції планують провести ряд заходів з лісовідновлення, лісорозведення і озеленення населених пунктів. За словами Вікторії Білоусової, до участі в акції «Створюємо ліси разом» запрошуються об’єднані територіальні громади, лісокористувачі, молодь, студенти, представники органів влади, громадських організацій та засобів масової інформації. Мета – примножити  зелені насадження краю.

До речі, Василь Агій додав, що вирощувати дубовий ліс – справа складна й трудомістка. І потребує знань та досвіду. Насамперед, треба руками й лопатою, як і наші предки, садити сіянці. А перед тим виростити їх у лісорозсадниках, як це традиційно роблять берегівці. Може поновлюватися такий ліс і природним шляхом – самосівом. Але урожайні на жолуді шостий, сьомий, восьмий роки, а перед тим п’ять літ дуб або не родить, або приносить слабкий урожай. Це так у теорії. Правда, нині зі зміною клімату сподіватися на таку щедрість природи марно. Тому слід садити. До речі, за гороскопом Другетів В. Агій – дуб. А ще він написав наукову роботу про відновлення дубових деревостанів на Закарпатті. Тому про цю породу дерев знає практично все і підкреслює: «Дуб любить відданих роботі людей, які живуть лісом».

Ясна річ, що до когорти таких варто зарахувати лісничого лісництва імені Мауера Євгена Дурдинця і його підопічних.

“Ці люди виросли тут і живуть цією справою, – наголошує очільник держлісгоспу В. Агій. – Тому ми є одними із взірцевих підприємств у державі. Навіть серед тих, які вирощують дубові ліси”.

Цього року держлісгоспами Закарпаття заплановано провести лісовідновлення на площі 1228 гектарів, – розповіла начальниця обллісмисливгоспу Вікторія Білоусова. – У тому числі 542 гектари лісових культур, 670 – природного поновлення і решту –  лісорозведення. Цієї весни плануємо лісовідновлення на площі понад тисячу гектарів. Садити розпочали низинні Берегівський, Мукачівський і Ужгородський лісгоспи. А на угіддях переважної більшості гірських – ще лежить сніг. І вони приступлять до цієї роботи пізніше. Але план хочемо виконати стовідсотково!

З такими людьми будь-які завдання – під силу.

Василь НИТКА.

На знімках: садиш молодий ліс –дбаєш про завтра!

Фото автора.

Post Author: UA KISZó