Наш колега, директор найпотужнішої і найстарішої угорськомовної газети Закарпаття Kárpáti Igaz Szó Юрій Дунда в інтерв’ю розповів нашому журналісту, що варто розуміти під новими провокаціями з боку росії, як відносяться до них угорці Закарпаття.
Юрію, ти як представник угорської нацменшини, як журналіст і аналітик чудово розумієш ситуацію навколо чергових провокацій і відчуваєш настрої громади. Які вони?
Однозначно насамперед хочу відзначити потужну солідарність угорців з українцями у питанні протидії агресору, готовність допомагати тим, хто тікає від війни. Угорська громада на Закарпатті дуже добре знає ці відчуття, коли хтось тисне, бо вважала нападками на себе ті закони, які були прийняті останнім часом і обмежували права нацменшини, і також були неаргументованими з тієї точки зору, що угорська спільнота ніякої загрози для України не несе. Навпаки, угорська громада зацікавлена в тім, щоб Україна була сильною, багатою, справді європейською, бо ця громада в Україні живе. Ми вважаємо, що не заслуговуємо на ці закони – так само, як і Україна не заслуговує на цей напад, на це страшне і невиправдане нічим кровопролиття! І однозначно, що вага цих питань різна, і зараз першочерговим є питання боротьби з агресором!
Твої думки з приводу фейкового звернення до Орбана з приводу референдуму?
Тільки такі: Угорщина завжди виступала і виступає за суверинітет і територіальну цілісність України, ніколи ніде і ні в якій формі не висловилася проти цього, і ті закиди щодо зазіхань на територію Закарпаття настільки брутальні фейки, що на них не треба навіть увагу звертати, це однозначно розпалювання ворожнечі!
Звучить чимало нарікань, що угорці відмежовуються від війни…
Як можна таке говорити, це просто обурливо! Якщо хтось так думає, хай подивиться на те, що серед тих військовослужбовців, які загинули, захищаючи Україну, в тому числі й угорці! Взагалі перший закарпатець, який загинув з моменту нападу росії, це ужгородець, угорець за національністю Шандор Кіш. Учора, до речі, ми прощалися з ним… Надходять повідомлення про інших угорців, які віддають життя, захищаючи рідну землю. Не варто забувати, що і в 2014 році перший закарпатець, який поклав життя в боротьбі з окупантом під час проведення АТО, також був угорцем – це Попович Роланд із Берегова. Того ж року Закарпаття попрощалося майже з сотнею своїх земляків, і серед них було 13 угорців… Тому не можна в жодному разі казати, що угорська спільнота відокремилася від війни, бо угорці так само вмирають за Україну, як і українці, як і румуни, як і росіяни та представники інших нацменшин!
Упродовж останніх днів в Україні загалом і на Закарпатті зокрема звучать нарікання на те, що влада Угорщини проти закриття неба над Україною, запровадження ембарго проти рф, пропуску зброї для України своєю територією… Що на це скажеш?
Так, справді, не тільки в Україні, а і тут, на Закарпатті, численні мої друзі, знайомі питають, чому Угорщина не надає озброєння Україні, чому не дозволяє транзит і виступає проти енергетичних санкцій. З одного боку, це так – Угорщина не приховує свою позицію, не обманює, не завуальовує, а чесно говорить – вона проти, бо розуміє, яку шкоду це може завдати її громадянам. А з іншого боку, та маленька Угорщина нічого в цих питаннях не вирішує, вона не має вирішального голосу, закривати небо чи ні, запроваджувати повномасштабні санкції чи ставити вето на них! Не забуваймо, що перед першим санкційним пакетом ЄС (в тому числі по SWIFT) теж прозвучали заяви, що, мовляв, Угорщина його не підтримує, а потім виявилося, що це брехня і маніпуляція окремих європейських політиків!
Не забуваймо, що Угорщина першою з-поміж європейських країн підтримала президента Зеленського щодо європейської інтеграції України.
Не забуваймо, що в 2017 Угорщина була найпотужнішим лобістом безвізу для України в Європі!
Але я відволікся, а повертаючись до вашого питання я повторюся: Угорщина не може і не має права приймати рішення щодо закриття неба, його приймає виключно керівництво НАТО (і, якщо бути зовсім відвертими, навіть швидше за все Вашингтон). Якщо весь ЄС схвалить нові енергетичні санкції, я впевнений, що й Угорщина підключиться, але наразі 17 країн не готові підтримати енергетичне ембарго, і першою в цьому списку є Німеччина, 50 % економіки якої «зав’язані» на російські енергоресурси. Чомусь усюди звучить Угорщина та її лідери, але мало хто пише та говорить про 16 інших країн. Чому? Я ще раз повторюся: Угорщина в згаданих питаннях нічого не вирішує, але чомусь усі «переводять стрілки» на неї, і це теж провокує дестабілізацію в регіоні. І мало би змусити багатьох замислитися, чому так…
Юрію, ти не відповів на питання щодо постачання зброї Україні…
Угорщина ратує за мир, і логіка Угорщини така: мир можна досягти за столом переговорів, а не зі зброєю. До всього, Угорщина має мінімальне озброєння, і передати його не може без дозволу НАТО. А ті слова, що хтось надає зброю, а Угорщина – ні, треба ретельно перевіряти: яка країна надала все ж таки реальну зброю, а не тільки обіцянки? Яка країна в Європі дозволила транзит зброї? Назвіть її!
Якщо не помиляюся, Угорщина однією з перших у Європі почала допомагати Україні – Сійярто в перші дні ж дні привіз паливо та гуманітарний вантаж, і допомагає й надалі. А тут якісь дорікання…
Так. Угорщина була першою з держав-сусідок, яка надала Україні значну гуманітарну допомогу вже перші дні війни – це були тони палива і речей першої необхідності. Більше того: за всю історії Угорщини не було організовано і надано якійсь іншій державі такої масштабної гуманітарної допомоги, яку зараз Угорщина надає Україні. Але чомусь про це мало хто пише. Угорщина прийняла вже півмільйона біженців, надала їм медичну допомогу, організувала безкоштовні транспортні перевезення, проживання і харчування для тих, хто залишився на її території – про це теж ніхто не інформує. Або ж пригадаймо час поширення ковіду: Угорщина була єдиною державою, яка дозволяла українцям транзит своєю територією, і якби його не було, сотні тисяч заробітчан, які працюють у Європі, не змогли б дістатися дому, привезти гроші своїм родинам. Але ця інформація теж ніде не звучить!
Угорщина приймала і реабілітувала численних українських солдатів-учасників АТО, зараз приймає родини військових та рятувальників і забезпечує реабілітацію на Балатоні.
І в Угорщині ніколи ще не було такої самоорганізації простих людей, які приймають українців дома, надають допомогу, приймають щодня десятки тисяч українців, безкоштовно їх перевозять, поселяють, харчують… Прості угорці підтримують простих українців – і це масово! Але про це мало хто говорить, бо це не цікаво політиканам!
Угорське консульство в Ужгороді має потужний взаємозв’язок із військовою адміністрацією Закарпаття, відгукується на всі прохання, і це підтверджує місцева влада, але про це інформація тільки на місцевому рівні. Але я знаю, я вірю, що Україна тепер реально бачить, хто їй допомагає. І розуміє, що сильною буде тоді, коли захищатиме свої інтереси. Україна переможе і щиро надіюся, що більше не допустить, щоб її використовували в своїх інтересах, для досягнення своїх цілей ті чи інші світові лідери.
Чи відчуваєш ти взагалі бодай якесь відчуття єднання, а не тільки протиріччя, між українцями та угорцями?
Звичайно! Насамперед нагадаю, що для того, аби створити міст між українським та угорським суспільством Kárpáti Igaz Szó вирішила створити українську версію газети. Ми багато розповідаємо україномовному населенню про життя угорськомовного і навпаки, ділимося своїми радостями і рецептами, спортивними перемогами і мріями. На Закарпатті ми всі єдині! Мультикультурність нашої області – це історичний факт, а не політичний, і угорці, румуни, словаки, німці та роми додають Закарпаттю своєї унікальності, свого шарму, своєї родзинки.
А щодо нинішньої ситуації, то, попри всі жахіття, які доводиться нам зараз переживати, я бачу все ж один позитивний момент – згуртованість українського суспільства як всередині країни, так і за кордоном, і це дуже важливо для мене як для представника нацменшини. Мені здається, нині ми проходимо урок, який має стати актуальним для багатьох: неважливо, якою мовою ми говоримо – українською, угорською, російською чи румунською – ми всі в своїй країні, ми всі зацікавлені в захисті своєї землі, і ми всі разом робимо це, не шкодуючи зусиль та життя. Не можна допускати, щоб мова роз’єднувала людей. Треба більше всім нам докладати зусиль для єдності. І я певен – докладемо, тільки хай настане мир на Україні!
Спасибі за розмову. Миру нам усім!