Сьогодні в Ужгородському пресклубі відбулося засідання, під час якого народні депутати України Тарас Тарасенко та Михайло Лаба розповіли про закони, які були схвалені ВРУ кілька днів тому – що вони несуть у собі простим українцям? Редакція нашого видання теж чула все це, тож інформуємо.
Отже, як відзначив народний депутат Михайло Лаба, 15 березня відбулось засідання Верховної Ради України з метою ухвалення законодавчих змін, необхідних для функціонування держави в умовах військової агресії проти України.
«З головного: воєнний стан продовжується на місяць, – зазначив М. Лаба. – Добровольці Сил територіальної оборони ЗСУ зможуть визнаватися учасниками бойових дій та особами з інвалідністю внаслідок війни. Ми звільнили від військової служби окремі категорії військовозобов’язаних, збільшили видатки на Збройні Сили, запроваджуємо кроки щодо підтримки громадян та бізнесу в Україні, посилили боротьбу з кіберзлочинами та ухвалили ряд інших ініціатив – загалом прийняли в цілому 21 закон, а також позбавили мандата депутата-зрадника Ківу».
Подаємо найважливіше.
Можливості для бізнесу. Законом 7137-Д на час воєнного стану для великого бізнесу розширили можливість користатись опцією єдиного податку (ліміт підвищено з 10 млн до 10 млрд; знято обмеження по кількості робітників та видам діяльності, крім «підакцизки» та ігор). Ключові позиції:
• ФОПи та великий бізнес з оборотом до 10 млрд грн зможе сплачувати 2% єдиного. При цьому, звільняються від податку на прибуток, ПДВ та інших платежів.
• ФОПи 1-ї та 2-ї груп сплачуватимуть єдиний податок добровільно.
• Затвердження правила нарахування ЄСВ, плати за землю, екологічного податку в умовах воєнного стану.
• Для продажу пального: ПДВ – 7%, акциз – 0.
• Звільнення від відповідальності за прострочення оплати споживчого кредиту.
• Звільнення від ПДФО допомоги постраждалим від військової агресії РФ.
• Зупинення дії права виселяти з іпотечного житла його мешканців.
Про добровольців тероборони. Законом 7151 визнали добровольців тероборони ветеранами війни та запровадили категорію для соцзахисту – сім’ї загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України. Також:
• добровольці тероборони зможуть визнаватися учасниками бойових дій;
• добровольці тероборони зможуть визнаватися особами з інвалідністю внаслідок війни;
• запроваджується соцзахист нової категорії осіб – сім’ї загиблих (померлих) Захисників та Захисниць України.
Новації для осіб з інвалідністю. Законом 7140-1 звільнили від військової служби усіх осіб з інвалідністю, а не лише 1-2 груп, та розширили категорії осіб, які звільняються від мобілізації. Це стосується осіб, які: 1) виховують дитину з інвалідністю віком до 18 років; 2) доглядають за хворою дружиною (чоловіком), дитиною, а також своїми батьками чи батьків дружини (чоловіка); 3) дружина (чоловік) – особа з інвалідністю; 4) один із батьків/батьки дружини (чоловіка) – особа з інвалідністю І чи ІІ групи; 5) піклуються за особою з інвалідністю, яка є недієздатною або обмежено дієздатною; 6) доглядають за особою з інвалідністю I/ІI групи; 7) піклуються про особу, яка потребує постійного догляду; 8) доглядають за особою, про кого ніхто інший не піклується.
Також звільняються ті, хто виховує хвору дитину. Список можливих недуг: тяжкі перинатальні ураження нервової системи; тяжкі вроджені вади розвитку; рідкісні орфанні захворювання; онкологічні; онкогематологічні захворювання; церебральний параліч; тяжкі психічні розлади; цукровий діабет I типу (інсулінозалежний); гострі або хронічні захворювання нирок IV ступеня; тяжка травму; потребує трансплантації органу; потребує паліативної допомоги.
Загалом, за словами М. Лаби, в Україні близько 3 млн осіб з інвалідністю. Їхніх піклувальників воєнкомати могли призивати, і люди з інвалідністю лишалися бездоглядними. Тепер це врегульовано.
Про злочини. Законом 7145 вивели зі складу кримінальних правопорушень діяння, вчинені в умовах воєнного стану, які спрямовані на відсіч збройної агресії РФ. Так, визначаються діяння, вчинені в умовах воєнного стану, які не будуть вважатись кримінальними правопорушеннями. Це, зокрема, стосується і випадків заподіяння шкоди життю та здоров’ю окупанта. Також особа не підлягає кримінальній відповідальності за застосування зброї (озброєння), бойових припасів або вибухових речовин проти окупантів.
Крім того, запроваджується поняття «бойовий імунітет» – це звільнення військових, тероборони та правоохоронців від відповідальності за втрати особового складу, бойової техніки чи іншого військового майна, а також наслідки застосування сили під час відсічі агресії окупанту. Це не стосується порушення правил ведення війни.
Для освітян. Також депутати запровадили гарантії освітянам в умовах воєнного стану (дистанційна форма освіти, збереження робочого місця, середнього заробітку, стипендії, місця проживання у гуртожитку, харчування тощо).
Через військову агресію росії проти нашої держави, чимало викладачів, студентів, школярів через війну вимушені були шукати притулку в безпечніших областях України. Ми налагодимо безпечний освітній процес для всіх. У ньому задіяні тисячі українців і зараз дуже важливо їх підтримати. Зокрема цим опікуються Військово-цивільні адміністрації, органи місцевого самоврядування, а також громадські об’єднання та волонтерські організації.
Прикордонники. Законом 7161 збільшити чисельність державної прикордонної служби України на 7000 осіб-військовослужбовців (до 60 тис осіб).
Станом на сьогодні, окрім виконання безпосередніх завдань, прикордонна служба також залучається і до заходів забезпечення оборони України в середині країни, що потребує формування нових бойових підрозділів.
Законом 7166 внесли зміни до бюджетного кодексу щодо незастосування його окремих норм та здійснення загальної мобілізації, а також надали права органам місцевого самоврядування або військовим адміністраціям приймати рішення про спрямування залишків коштів за субвенціями з державного бюджету місцевим бюджетам на заходи територіальної оборони, задоволення продовольчих потреб цивільного населення, евакуацію/вивезення/переміщення цивільного населення із місцевості, де ведуться бойові дії, тощо
Окрім того, законопроект передбачає, що під час воєнного стану та протягом 6 місяців після його завершення у разі виникнення простроченої заборгованості суб’єкта господарювання перед державою за кредитом, залученим державою або під державну гарантію, а також за кредитом з бюджету пеня та інші штрафні санкції не нараховуються.
Законодавство про працю. Законом 7160 встановили особливості регулювання трудових відносин в умовах воєнного стану, зокрема: закріпили переважну дію норм цього закону перед відповідними нормами законодавства про працю (за часом та за колом осіб); розширили можливості встановлення випробування та укладення строкових трудових договорів; для відвернення або ліквідації бойових дій передбачили можливість переведення працівника на іншу роботу без його згоди, якщо така робота не протипоказана йому за станом здоров’я; встановили право працівника розірвати трудовий договір за власною ініціативою без попередження роботодавця у двотижневий строк у зв’язку з веденням бойових дій та загрозою для життя і здоров’я; визначили особливості розірвання трудового договору з ініціативи роботодавця у випадку ліквідації підприємства, установи, організації у зв’язку із знищенням потужностей чи майна; врегульовали особливості обліку часу роботи та часу відпочинку; скасували більшість обмежень щодо роботи в нічний час, залучення до нічних і надурочних робіт, робіт у вихідні, святкові і неробочі дні, направлення у відрядження (крім залучення лише за умов крайньої необхідності вагітних жінок, жінок, що мають дітей віком до одного року, та осіб з інвалідністю, яким за медичними рекомендаціями протипоказані відповідні роботи); встановили, що у випадку неможливості виплати заробітної плати через воєнні дії така виплата може бути призупинена до моменту відновлення можливості підприємства здійснювати основну діяльність; передбачили можливість призупинення трудового договору та тимчасового звільнення роботодавця від обов’язку забезпечувати працівника роботою і тимчасове звільнення працівника від обов’язку виконувати роботу за трудовим договором тощо.
Наталія Петерварі