15 березня в Угорщині – День початку революції та визвольної боротьби 1848-49 років. Зі святом!

День Незалежності Угорщини відзначається 15 березня. Він також відомий як День революції. У цей день відзначається річниця початку революції 1848 року проти Австрійської Імперії, один з ключових моментів в історії Угорщини.
Для майже 15-ти мільйонів угорців у всьому світі сьогоднішній день є своєрідною точкою відліку в національній історії. Адже цього дня 1848 року  угорське суспільство виступило на захист демократичних свобод і за незалежність своєї батьківщини. Найкращі сини Угорщини заплатили своїм життям у смертельних боях з ворогом і під час масових страт, їхні імена перетворилися на легенду.
Угорська революція 1848 почалася при наростаючому народному обуренні оподаткуванням, прагненням до свободи друку, свободу віросповідання і незалежного парламенту для Угорщини. Ці прагнення були також обумовлені і іншими віяннями по всій Європі в цей час.
Як нагадує Радіо Свобода, до 1848 року Угорщина ще не була у складі дуалістичної монархії з Австрією, як це стало згодом у 1870-х роках. Попри те, що у місті Пешті на той час вже діяв парламент і навіть функціонував уряд з обмеженими повноваженнями, всі головні рішення приймались у Відні. Передусім вони стосувались зовнішньополітичних відносин, торгівлі, адміністративного управління, виробництва продуктів, мануфактурної справи й розбудови війська. Угорська політична еліта, яку утворювали відомі аристократичні родини та нечисленні представники бідніших прошарків населення, добре усвідомлювали безпорадність пештського уряду з куцими повноваженнями. Ідейними батьками революції 1848-49 років вважаються відомий політичний діяч Лайош Кошут, граф Іштван Сечені, поет з народу Шандор Петефі та деякі інші. Всі вони, кожен у свій спосіб – через урядові ухвали, матеріальну допомогу, поширення революційних віршів тощо – сприяли бурхливому піднесенню національної свідомості угорців.
На бік революціонерів перейшла армія, точніше угорські кінні й піхотні частини, сформовані на гроші угорських платників податків а також підрозділи добровольців. У боях із австрійцями вони здобули низку блискучих перемог і кінцева перемога, що вела до незалежності Угорщини, була вже не за горами. Але перелякана цісарська династія Габсбургів звернулася по військову й політичну допомогу до тодішнього головного жандарма Європи російського царя Миколи Першого. І ця допомога не забарилася. 1849 рік став роком розправи над повстанцями. Австрійці страчували десятками угорських офіцерів, полювали на угорську опозицію. Поет Шандор Петефі загинув на полі бою. Полум’яний оратор Лайош Кошут спішно виїхав на еміграцію до Західної Європи. А граф Сечені наклав на себе руку за кордоном.
Західноєвропейці, до речі, були досить добре поінформовані про події в Угорщині. У газетах демократичного напрямку того часу нерідко з’являлися критичні статті а також сатиричні малюнки на Австрію та її союзницю Росію. Лайош Кошут невтомно розповідав у європейських столицях про трагедію Угорщини, навіть поїхав до США. Але ні один тодішній уряд не запропонував Кошуту військової допомоги. Угорці називали росіян у ті часи мусками (муска, очевидно від московит, те саме що в Україні москаль). У народі складено чимало героїчних пісень про події 1848-49 років. Через кілька десятків років Угорщина мирно об’єднається майже на рівних правах із Австрією в єдину монархію. Це призведе до економічного процвітання Угорщини, яке триватиме до Першої світової війни.Зараз святкування 15 березня для угорців усього світу – це не просто календарна дата, а символ незборимості нації, поштовх до духовного єднання.

Вітаючи угорців сьогодні, надзвичайний і Повноважний посол України в Угорщині Любов Непоп зауважила:
“Сьогодні – 15 березня, коли угорський народ згадує, як він боровся за свою свободу і за своє майбутнє.
Для моєї країни, України, – це 20-й день війни, розпочатої Росією, щоб позбавити наш народ його свободи і його майбутнього. І його життя.
У 1848 році угорці вийшли на вулиці, щоб вибороти незалежність Угорщини.
На питання у вірші Шандора Петефі “Жить нам вільно чи в неволі” вся угорська нація відповіла: “Клянемося перед Богом і людьми, що рабами більш не будем жити ми!”.
Сьогодні таку ж відповідь дають українці.
Боротьбу за свободу угорського народу тоді придушила російська армія під проводом генерала Паскевича, яку направив проти угорського повстання російський цар Микола I.
24 лютого 2022 року російська армія розпочала війну проти України з вказівки сучасного володаря кремля, путіна, і боротьба триває.
Сьогодні всі наші думки і зусилля сконцентровані на тому, щоб зберегти нашу країну і зберегти нашу націю.
Але ми маємо місце в наших думках для вас, щоб згадати про річницю вашої боротьби.
Я сподіваюся, що ви також маєте місце у ваших думках для нас.
Сподіваюся, що коли ви сьогодні будете дивитися на мирне угорське небо, ви згадаєте тих українців, які були вбиті російською війною і які тепер дивляться на всіх нас з небес. Згадаєте і тих, хто боїться дивитися на небо, бо з нього можуть падати російські бомби і ракети.
Я сподіваюся, що з цією думкою Ви скажете своє “так” закриттю неба над Україною, щоб у такий спосіб захистити наші мирні міста і села.
Я сподіваюся, що ви скажете “так” миру в Європі, а для цього підтримаєте посилення допомоги Україні, щоб вона могла захистити себе і захистити всю Європу. Адже з порожніми руками важко захищатися, яким би ти не був хоробрим. Підтримаєте посилення санкційного тиску на Росію, адже її треба змусити, щоб вона припинила вбивати українських громадян, незалежно від національності.
Сподіваюся, що Ви допоможете, щоб подібно до Угорщини інші країни сказали так пришвидшеній інтеграції України до ЄС, адже, як і Ви, ми також належимо до європейської сім”ї.
Нас з Вами єднає історія і сьогодення.
Зараз ми боремося за те, що ми мали спільне майбутнє. У сильній, вільній і мирній Європі.
Духовний лідер Угорської революції Лайош Кошут казав: “Немає людини, яка не любить свободи, але справедлива людина хоче бачити вільними всіх, а несправедлива – лише себе”.
Я переконана, що угорці хотіли і хочуть свободи для всіх. Що хочуть її також для українців.
І я відчуваю, що Угорщина і угорський народ з нами.
Я вдячна від імені України за надану до цього часу підтримку і допомогу.
Я сподіваюся, що ви нас підтримуватимете і допомагатимете і надалі.
Знаю – ми переможемо.
І вірю, що в цій перемозі буде і надалі ваш внесок.
Сьогоднішній день і про це. Про свободу. Про солідарність. Про наше майбутнє.
Зі Святом, вільний угорський народе!”

Post Author: UA KISZó