Невдовзі в Закарпатській області пройде десятий, ювілейний Тиждень угорської кухні. Захід проводиться за підтримки угорського уряду та Закарпатської угорської туристичної ради. Що цікаве чекає на туристів, скільки триватиме Тиждень – чули і кореспонденти редакції Kiszo.news.
під час пресконференції з нагоди заходу консул Угорського консульства в м. Ужгороді ОлександраЧізмарі відзначила:
«Гастрономія не знає кордонів, але, на жаль, хвороба також, тож ми переживаємо нелегкі часи. Але хотіла б відзначити, що угорська дипломатія також працює наполегливо над тим, щоб створити відмінні дипломатичні контакти між двома країнами, налагодити тісну співпрацю. Покращення двосторонніх взаємин неможливе без спільних проєктів у різних напрямах – у туризмі, бізнесі, культурі. Про це скажу більш фахово, назву такі цифри: незважаючи на складну ситуацію з огляду на ковід, економіка Угорщини торік піднялася майже на 7 %, що було безпрецедентним з 1994 року. 2021 рік був роком внутрішнього туризму в Угорщині, але вже бачимо, що цьогоріч буде і зовнішній туризм, бо люди прагнуть відвідати ті місця, які їм не вдалося побачити в попередні роки через недугу. Будемо надіятися на те, що Закарпаття також відвідає багато туристів. Угорців цікавить закарпатська та українська кухня. Остання багата на овочі, легка в приготуванні, що в наш час дуже актуально”.
Пані олександра нагадала, що Тиждень угорської кухні організовується вдесяте, основна його мета – передати молодому поколінню всі ті знання, які залишили наші предки, щоб молодь ознайомилася зі смаками, що передаються споконвіку в угорській кухні.
Організатори не приховують, що одна з основних цілей Тижня також є збільшення кількості туристів. «А ще ми хочемо залучити якомога більше родин, щоб скуштували наші страви, познайомилися з ними, що угорська традиційна кухня не була забута. Багато страв цікавих приготували закарпатські угорські заклади, щоб взяти участь у цьому заході», – зазначила пані дипломатка.
Заступник голови КМКС Йожеф Борто додав: «Той факт, що вдесяте проводиться цей захід, свідчить, що ініціатива була вдалою. З кожним роком зростає кількість людей, які цікавляться цим заходом, а отже, і угорською кухнею».
За словами Борто, оскільки Тиждень угорської кухні розвиває турим, а ця галузь є пріоритетною в економіці Закарпаття, то є надія, що по завершенні пандемії він розвиватиметься і сприятиме розвитку інших секторів економіки в регіоні.
Спікер зауважив, що для рестораторів Закарпаття, малого і середнього бізнесу цей захід сприяє тим, що допомагає збільшувати кількість відвідувачів, а отже, і оборот.
«Є ще один вагомий аспект: за столом, де смачні страви та вино, частіше за все створюються дружні контакти, проводяться переговори, народжуються нові дружні відносини. У нинішній складній геополітичній ситуації в багатонаціональному Закарпатті ці дружні взаємини є надважливими!» – додав Й. Борто.
Торік Тиждень починався в умовах червоної зони, цьогоріч теж так співпало, але це не має стати перепоною, вважають організатори, тож пройде з 24 по 27 лютого.
До речі, тиждень тому Туристична рада влаштувала курси для шеф-поварів в ресторані «Гелікон», на які запросили шеф-кухарів з Угорщини. «Ми прагнемо, щоб угорська кухня була якісною, і в цьому нам допомагають партнери», – зазначив Йосип Торпої, заступник голови Закарпатської угорської туристичної ради
Головна організаторка заходу Шарлотта Чізмар нагадала історію виникнення заходу:
«Кажуть, що кожне покоління має свої завдання і свої труднощі. Ми так само мали: в 90-ті роки було складно. Розпад союзу, не було зарплат протягом тривалого часу і ми всі були вимушені думати, як прогодувати свою родину. Були такі, хто виїхав за кордон, але частина залишилася і думала, що робити тут. Окремі закарпатці почали займатися сільським туризмом, хтось відкрив готелі, зелені садиби, почали розвивати туризм. Із часом було відкрите консульство Угорщини в Берегові, і кожен думав, що робити для загального розвитку. Спочатку ми планували такі заходи, як Тиждень угорської кухні, організовувати тільки для Берегівщини, але потім вирішили розширюватися. Так помалу зростала кількість закладів, ресторанів-учасників заходу. Ми не думали тоді, що ця ідея стільки витримає, але час показав, що ідея була життєздатна».
На думку організаторки, загалом ідею проведення тижня національної кухні треба розвивати, бо Закарпаття мультикультурне:
«І тільки уявіть, якщо будуть Тиждень румунської кухні, словацької, німецької тощо – то протягом цілого року можна буде приваблювати сюди туристів».
Ш. Чізмар додала, що власне ще однією ідеєю створення Тижня угорської кухні було привабити туристів на Закарпаття в низький сезон, тож вирішили робити це перед великим пасхальним постом за тиждень:”Так ми щороку орієнтуємося на календар. А загалом тиждень угорської кухні триває з четверга по неділю – у ті дні, коли найчастіше гості ходять до ресторанів”.
Зазвичай під час Тижня угорської кухні надаватиметься знижка на страви на рівні 50 % у так званий жирний четвер – він випаде цьогоріч на 24 лютого, а в інші дні надаватиметься знижка 25 % – у п’ятницю, суботу та неділю.
Учасники Тижня угорської кухні, до слова, зможуть взяти участь у лотереї від Закарпатської угорської туристичної ради, надіслати чек після відвідування ресторану на адресу ради, і 15 березня можна буде виграти дводенну екскурсію по Закарпаттю, вечерю в одному з ресторанів та інші цінні подарунки.
Двомовне меню страв, які будуть презентовані протягом 10-го Тижня угорської кухні – угорською та українською – буде оприлюднене на сайті ради.
Також організатори підготували для Тижня угорської кухні низку літератури, приміром, путівники десертів з детальним описом солодощів, рецептами та фото готових страв.
Організатори також просять усіх відвідувачів звернути увагу на правила закладів, які прийматимуть гостей протягом Тижня угорської кухні. До слова, страви можна буде як скуштувати в закладі, так і придбати «на виніс».
Наталія Петерварі