День пам’яті: 76 років тому почалося вигнання угорських німців

19 січня 1946 року розпочалося організоване вигнання з Угорщини угорських німців, культура яких упродовж століть стала частиною угорської культури. Після Другої світової війни німецьке населення стало стигматизованим жертвами колективної провини через вигнання з нової батьківщини та примусову депортацію на Захід. У 2012 році угорський парламент ухвалив, що щороку в цей день слід вшановувати трагічні події після Другої світової війни.

Ця стаття спочатку була опублікована на сайті Ungarn Heute.  

Незважаючи на те, що сьогоднішній день служить вшануванням сумних подій, давайте поглянемо назад і подивимося, з чого почалася історія угорських німців.

Початок добрих відносин…

Після закінчення османської окупації та відвоювання Будайського замку (1686) угорські землі перебували в дуже поганому, зруйнованому стані. Відступаючи, турки забрали з собою багато людей і спалили землю. Це була так звана політика випаленої землі. Після цих подій населення країни скоротилося вдвічі. У цій складній ситуації Угорщина була змушена запрошувати поселенців з-за кордону. Великим питанням було – звідки саме?

Спочатку не дуже зрозуміло, чому саме німецькі відлюдники потрапили в Угорщину, але якщо подумати далі, то цей факт зрозумілий. Однією з причин було те, що під час війни 1701-1704 років  французькі солдати вторглися в Гессен і Рейнську область, серед інших місць, і спустошили все. Іншою причиною було зростання морської торгівлі, за якою землевласники у внутрішніх районах могли підтримувати лише підвищення податків. Це був так званий податковий прес. Не в останню чергу не можна забувати, що завдяки шлюбу угорського короля Стефана з Гізеллою (Баварською) під час заснування держави країна була відкрита для німців. У той час до Угорщини прибуло багато німецьких ченців, створюючи тим самим культурні умови для майбутньої імміграції.

Угорські німці — друга за чисельністю етнічна група на території сучасної Угорщини. Їх кількість становить близько 200-220 тис., що становить 2,5% від усього населення країни. Назва «шваби» відома не лише в Угорщині, а й у сусідніх країнах, хоча вона не зовсім коректна, бо швабські німці живуть майже виключно в повіті Шатмар. Перші переселенці, ймовірно, були швабами, але в різних регіонах країни живуть кілька етнічних груп, таких як понціхтери, стіффоллери, ципсери тощо.

Лише після падіння комунізму в 1993 році був прийнятий закон про права національних і етнічних меншин, який передбачав створення в Угорщині органів самоврядування меншин. Після виборів органів місцевого самоврядування у грудні 1994 р. виборчі збори німецької меншини 11 березня 1995 р. обрали провінційне самоврядування угорських німців. До листопада 1995 р. було створено 164 самоврядування німецької меншини. , головною організацією якого є Самоврядування німців Угорщини (LdU) на основі Закону про меншини 1993 року або Закону про національності, який його замінив у 2011 році. На парламентських виборах 2018 року в Угорщині список LdU набрав достатньо голосів за депутатський мандат, і Еммеріх Ріттер увійшов до нового парламенту як представник угорських німців.

Поселення відбувалося в три етапи. Важливу роль зіграли король Карл III у першій фазі, Марія Терезія у другій та її син король Йосиф II (імператор Священної Римської імперії) у третій.

На початку 20 століття…

На початку 20 століття демографічні показники значно покращилися, очевидно, завдяки асиміляції німецьких мешканців. Німецька народна партія Угорщини була заснована в 1906 р. А в 1911 р. у Відні була заснована Німецько-угорська культурна рада, яка через Всенімецьке об’єднання присуджувала стипендії молодим німцям-угорцям. У 1920-х роках в Угорщині було 500 тис. німців. У 1924 р. було засновано Народне освітнє товариство угорських німців (Volksbildungsverein der Ungarndeutschen).

Ескалація конфлікту…

До 1938 року співпраця між угорцями та Асоціацією була практично безконфліктною. У 1938 році посилення нацистського впливу досягло угорських німців, і на перший план вийшли рух Ференца Баша та його зусилля щодо етнічної автономії. Баш вимагав контролю над німецькою освітою та школами в Угорщині. У квітні 1938 р. була заснована Народна Федерація (Volksbund), яка замінила Volksbildungsverein для освіти угорських німців.

Фольксбунд представляв інтереси нацистської Німеччини в Угорщині і відігравав важливу роль у вербуванні Ваффен-СС в країні, що згодом призвело до колективної стигматизації німецької меншини і зрештою до вигнання.

Ваффен-СС (Збройні СС) — бойове відділення Військової і оборонної організації (СС) Націонал-соціалістичної німецької робітничої партії.

Після поразки у Другій світовій війні угорські німці опинилися в абсолютно вразливому становищі. Звісно, ​​йшлося не тільки про стигматизацію. Проголошена в березні 1945 р. земельна реформа частково була здійснена шляхом конфіскації землі, нерухомості та рухомого майна угорських німців у країні з метою надання землі незаможному селянсько-аграрно-пролетарському класу та їх переселення. Але натомість угорських німців довелося вигнати.

«Була 9-річна сирота, яка втратила батьків, братів і сестер внаслідок жалюгідного стану здоров’я під час війни та чиї родичі були примусово депортовані, бо назвали себе німцями. А сирота назвала себе угорцем. Її двоюрідних братів, дядька та родичів вигнали, а дитина мала залишитися у хворої бабусі в Угорщині», – зі спогадів.

«Ми хочемо побудувати народну і демократичну країну, […] очищену від німецьких зрадників, які принизили все угорське, зарозуміло поставилися на службу гітлерівським злодіям і зрадили Угорщину, яка дала їм батьківщину, коли вони прибули в багату Угорщину, вони оселилися тут з паличкою в руці і дубиною на спині», – з промови Міклоша Бели Дальнокі перед Тимчасовими національними зборами, 21 грудня 1944 р. Джерело: library.hungaricana.hu)

Найбільш радикальні ідеї були представлені Національною селянською партією та Угорською комуністичною партією. Комуністи виступали за переслідування та депортацію всього німецького населення в Угорщині.

«Шваби прийшли сюди з клунком, і з клунком мають і піти!», – написав Імре Ковач, політик Комуністичної партії, у своїй сумнозвісній статті, опублікованій в журналі Szabad Szó («Вільне слово»).

22 грудня Рада Міністрів прийняла Урядовий декрет No 12. 330/1945 М. Е. про висилку угорських німців до Німеччини. Відповідно до цього декрету, все нерухоме та рухоме майно німецьких осіб конфісковано без відшкодування.

Вигнанню підлягали …

  • Повинен був покинути країну той, хто оголосив себе німцем за переписом 1941 року
  • Той, хто змінив на німецьку назву, яка раніше була угорською
  • Був членом Volksbund або Waffen-SS.

Перший етап вигнання торкнувся етнічних німецьких мешканців сіл навколо Будапешта, а потім регіону Дунай-Тиса та інших регіонів. Кожне село було евакуйовано за кілька днів. Вигнання німців було скасовано урядовою постановою від 11 жовтня 1949 р., яка надала громадянство німецьким жителям та зняла обмеження на проживання та роботу.

Даніель Андраш Варга 19.01.2022.

Джерела: ogyk.hu, library.hungaricana.hu, Wikipedia

Фото Шандора Бауера

Джерело: https://hungarytoday.hu/

 

Post Author: UA KISZó