Керівництво та педагогічний колектив Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ (ЗУІ) протягом 25 років працює над тим, аби надати якісну освіту молодим угорцям Закарпаття, які бачать своє майбутнє в рідному краї і прагнуть тут продовжувати навчання. Підсумки роботи інституту за минулий рік підбив ректор вишу Іштван Черничко.
– Оцініть та розкажіть про роботу Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ в 2021 році.
– 2021 рік був насиченим, сталося чимало всього, але, щоб усе перерахувати, не вистачить і спеціального випуску газети. Важливо, наприклад, що інститут цього року відзначив 25-річчя заснування. Фаховий коледж ЗУІ переселився у нову будівлю, новий кампус отримала і кафедра філології, що не лише розширило навчальну площу закладу, а й значно збільшило кількість місць у гуртожитку. Наші співробітники отримали 14 службових квартир. Я можу продовжувати перераховувати ще певні розширення, але, мабуть, найважливіше, що інститут зміцнився як професійно, так і щодо інфраструктури.
– З якими показниками закінчився рік за кількістю вчителів та учнів?
– У 2021 році ми оголосили набір на 12 спеціальностей бакалаврату та 7 магістратури. Порівняно з 2020 роком кількість бажаючих вступити до нашого навчального закладу цього року збільшилася більш ніж на двісті, кількість першокурсників, як і загальна кількість студентів, також зросла порівняно з минулим роком. Загалом 987 студентів розпочали 2021/2022 навчальний рік для здобуття освітнього рівня бакалавр та магістр, ще 341 студент – на п’яти спеціальностях Фахового коледжу. У Центрах професійної освіти ім. Еде Егана у Великій Доброні та Пийтерфолво навчається 335 студентів. Кількість викладачів із науковим ступенем зросла з 59% до 63%, за рік Міністерство освіти і науки України затвердило 12 доцентів і 1 професорське звання штатних викладачів коледжу.
– Як на роботу інституту цього року вплинули карантинні обмеження, спричинені епідемією коронавірусу?
– Коли це було обов’язковим через правила, ми, звісно, також працювали на дистанційному навчанні. Це був вимушений крок. Коли ж з’явилася можливість продовжити очне навчання, ми віддали перевагу йому. Звісно, це можна було зробити лише за умови практично стовідсоткового рівня вакцинації наших працівників, водночас і частка вакцинованих студентів поступово збільшується. Набагато ефективніше, коли викладач і студент зустрічаються безпосередньо і можуть обговорити навчальну програму, проблеми, що виникають, дивлячись один одному в очі. І, звісно, суспільне життя також не проводиться в Інтернеті, особисті зустрічі та час, проведений разом, дуже важливі для розвитку дружби чи студентського кохання. Поки епідеміологічні показники дозволяють, ми будемо проводити очне навчання.
– Розкажіть про весняний семестр 2021/2022 навчального року в інституті.
– Що буде у весняному семестрі та що нас чекає наступного року, залежить від багатьох факторів.
Триває акредитація трьох напрямків магістратури, працюємо над запуском навчання за новими спеціальностями на всіх рівнях: у професійному навчанні, фаховому коледжі, на бакалавраті та магістратурі. Незабаром ми офіційно оголосимо, які нові напрямки та спеціальності запроваджуємо з наступного навчального року, тому прошу читачів тижневика стежити за новинами та читати газету, адже про це ми, звісно, будемо повідомляти і тут, у вашому виданні.
Крістіан Копінцу/Kopinczu Krisztián/Kárpátalja hetilap