У Закарпатті регулюватимуть чисельність безпритульних тварин

Програму регулювання чисельності безпритульних тварин у Закарпатській області на 2022-2025 роки схвалили вчора депутати обласної ради. Програмою передбачається проведення комплексу управлінських, економічних і правових заходів, направлених на зниження чисельності безпритульних тварин у області гуманними методами.

Як зазначено в програмі, ставлення населення до тварин визначає рівень гуманності суспільства. Прагнення України стати повноправним членом ЄС неможливе без сприйняття і втілення в життя європейських цінностей. Стандарти гуманного поводження з тваринами є однією з них.

У 2006 році Верховна Рада України ухвалила закон, що забороняє жорстоке поводження з тваринами й передбачає гуманні способи регулювання їхньої кількості, як і в країнах ЄС. Проте ухвалення закону, який цілком відповідає світовим стандартам, на жаль, не позбавило населені пункти області від наявності безпритульних тварин та ганебних фактів жорстокого поводження з ними, що негативно впливає на формування іміджу України та її регіонів.

“Поширення безпритульних тварин на території області призводить до погіршення санітарно-епідеміологічної ситуації на місцях (бездомні тварини є однією із загроз розповсюдження сказу й інших захворювань), якості життя населення, благоустрою населених пунктів. Зграї таких тварин становлять серйозну небезпеку для людей”, – зазначено в документі.

Як говориться в програмі, вбивство тварин не вирішує проблеми епізоотичного контролю та ефективного регулювання їх чисельності, а його моральний та гуманний аспекти викликають численні і закономірні протести мешканців регіону – оскільки негативно впливають на виховання дітей та молоді, порушують загальні принципи гуманізації та високої моралі здорового некриміналізованого суспільства, суперечать чинному, гармонізованому із європейським, законодавству України та європейському вектору розвитку України.

Від часу прийняття Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження” в Україні повсюди і успішно впроваджується практика прийняття міських Програм поводження з безпритульними тваринами, з метою регулювання їх чисельності гуманними методами. Саме таку програму схвалили на Закарпатті.

Завданнями Програми є:

1. Створення (у кожному місті) мережі стаціонарних стерилізаційно-карантинних пунктів/мобільних стерилізаційно-карантинних пунктів\ альтернативних стерилізаційно-карантинних пунктів (притулків тимчасового утримання) для тимчасового утримання тварин на період стерилізації, карантину, вакцинації проти сказу.

2. Впровадження у кожному місті області місцевої (міської, селищної, районної) Програми регулювання чисельності безпритульних тварин гуманними методами на 2021-2025 роки (або її уніфікація) та запровадження, згідно з нею, системи гуманного вилову, масової стерилізації та вакцинації, реєстрації та обліку безпритульних тварин із подальшою передачею їх новим власникам або поверненням до ареалу попереднього перебування, а саме:

  • вилов безпритульних тварин;
  • карантинування виловлених тварин на спеціально обладнаних майданчиках (5 діб згідно норм Закону України “Про захист тварин від жорстокого поводження”);
  • стерилізація тварин;
  • вакцинація тварин проти сказу;
  • ідентифікація та реєстрація тварин;
  • прилаштування (пошук нових господарів) або повернення стерилізованих та щеплених тварин на попереднє місце проживання.

3. Запровадження моніторингу ситуації із безпритульними тваринами, створення системи обліку тварин.

4. Здійснення інформаційно-просвітницької роботи серед населення щодо необхідності дотримання правил утримання і поводження з домашніми тваринами, необхідність стерилізації домашніх тваринтощо.

У програмі наведений і очікуваний ефект від її реалізації. Так, за експертними оцінками та досвідом населених пунктів, де вже працюють подібні програми, первинний ефект від програми (зниження чисельності тварин на вулицях) почне проявлятися відразу після запровадження Програми – завдяки процесу прилаштування стерилізованих та вакцинованих тварин новим власникам (з досвіду м. Черкаси – прилаштовується близько 30% виловлених тварин). Через рік після завершення активної фази (стабілізація популяції і контроль розповсюдження сказу) очікується друга хвиля суттєвого зменшення кількості тварин на вулицях – за рахунок природного скорочення появи потомства.

Отже, виконання Програми сприятиме:
– зниженню чисельності безпритульних тварин на вулицях населених пунктів області;
– забезпечення контролю чисельності безпритульних тварин у населених пунктах;
– захисту життя і здоров’я населення області від ризиків, що виникають у результаті хвороб, що переносяться тваринами;
– забезпеченню ветеринарно-санітарної та епізоотичної ситуації в населених пунктах області, запобіганню виникненню та поширенню серед тварин хвороб, у т. ч. небезпечних для людини;
– формуванню доброзичливого ставлення до тварин, покращання якості їх життя;
– зниження витрат на епідеміологічні заходи та лікування населення;
– зниження рівня ДТП за участю тварин на дорогах населених пунктів області;
– виховання підростаючого покоління у дусі гуманного та відповідального ставлення до життя людини і тварин, оточуючого світу загалом;
– забезпечення ефективного використання бюджетних коштів на заходи щодо регулювання чисельності безпритульних тварин у області.
– зниження рівня конфліктних ситуацій, пов’язаних із тваринами;
– забезпечення спокою у суспільстві, підвищення рівня безпеки та комфорту проживання для мешканців області;
– поліпшення благоустрою населених пунктів регіону.

Джерелом фінансування заходів, передбачених цією Програмою, можуть бути надходження загального та спеціального фонді, інвестиційні ресурси тощо.

Наталія Петерварі

Post Author: UA KISZó