Бачили таку картину біля смітників? Кухонні серванти і табуретки, кілька ялинок чи обрізані гілки дерев, які лежать не днями, а тижнями? Вивезення великогабаритного сміття – це окрема послуга, тому воно й накопичується на сміттєвих майданчиках. Вплинути на ситуацію можна. На Станції заготівлі вторсировини «Проектна, 3» з’явилася промислова дробарка для подрібнення дерев’яних відходів. Як це працює і чи перспективно, виданню Kiszo-UA розповів керівник станції Руслан Шварц.
- Руслане, чому вирішили встановити таку дробарку? Адже перш ніж впроваджувати нові послуги, потрібно бути впевненим у попиті на них.
Попит справді є. Ось доказ: Кожних 3 дні ми відвантажуємо до 6 тонн паливної тирси. Восени та навесні люди палять багато сухостою, зокрема й гілок. Також планові обрізки гілок проводять комунальні служби. Вже скоро Новий рік і ми побачимо тисячі ялинок на смітниках. А що казати про меблі, які стоять біля сміттєвих баків тижнями? Чи про піддони, які накопичуються на виробництвах чи торгових центрах. Промислова дробарка або шредер, як ми його ще називаємо, може переробляти гілки середньої товщини. У діаметрі близько 5 см. Дещо ми додатково розрізаємо циркулярною пилою, щоб шредеру було легше їх подрібнювати.
- Дерево, і зокрема гілки, дуже об’ємні і займають багато місця на сміттєзвалищі. А чи швидко вони розкладаються?
Все це розкладатиметься довго. Дерева, діаметром від 10 см, забирають на дрова для розтопки печей і камінів. А от із дрібнішою фракцією багато мороки, тому його часто просто викидають і потім це довго перегниває. Згадай навіть повалені дерева десь у парку чи лісі – вони могли лежати роками і розкладатися. Тож таким новим напрямком ми зможемо трохи зменшити кількість сміття на звалищах і, відповідно, продовжити життя цих звалищ.
- Як усе відбувається? Який процес від моменту доставки на станцію і до переробки?
У нас є КВЕД на прийом деревини і будемо укладати договори та купувати ці гілки. Тому можемо співпрацювати з комунальними підприємствами, ОСББ, школами – будь-якою установою чи організацією, яка обрізає дерева на своїй території. Їм у будь-якому випадку потрібно це кудись вивозити. Але на сміттєзвалищі це буде довго розкладатися, а ми переробимо. Поки вирішуємо питання, як ми зможемо приймати таку деревину від населення.
Ми приїжджаємо самі або підприємство чи установа привозить біовідходи нам, далі розрізаємо те, що завелике, і відправляємо у дробарку. Все це робимо вручну, тому подрібнення вимагає часу. Із дробарки тріски піднімаються по транспортувальній стрічці і зсипаються у мішки. Тепер дерево готове слугувати людям у якості пічного опалення.
- А якщо у цифрах, то про які обсяги йдеться?
Один мішок тирси має висоту 2-2.20 м. Туди може вміститися близько 2-2.5 м3 тирси, це близько 500 кг. Знаю точно, що таке деревне паливо використовують у котельнях шкіл, садочків, лікарень, а іноді й будинків.
- Що підходить, а що ні?
Гілки після обрізки дерев підходять – їх можуть привозити комунальні служби та організації. Активно подрібнюємо дерев’яні піддони від торговельних центрів та заводів. Також підходять старі меблі, але з мінімумом лакового чи фарбового покриття. Буквально днями люди відправили нам меблі на переробку. Їм у будь-якому випадку довелося б замовляти машину для вивозу великогабаритного сміття. Але вони доставили його нам і тепер ці меблі ще допоможуть комусь обігрітися, а не лежатимуть на сміттєзвалищі десятиліттями. Не підходить виноградна лоза і сира деревина. Дерево має бути сухим.
__________________________________________________