Чи вистоїмо в енергетичній війні за незалежність?

Те, що сьогодні відбувається на ринку енергетики не тільки України, а й усієї Європи, наводить на дуже сумні роздуми: судячи з усього, треба серйозно задуматися над тим, як ми зимуватимемо?

Поки що прогнози невтішні й кожен десь теплої осені- як благо. Проте радіти вже недовго: синоптики напрогнозували, що в Україні вже найближчими днями різко похолодає: вночі морози сягатимуть -8°.

У той же час новини з ринку енергетики не тішать: «Запаси природного газу в українських підземних сховищах (ПСГ) на 6 листопада становили 17,9 млрд кубометрів, що майже на 37% менше торішніх показників. Загалом зараз українські газові сховища заповнені на 57,7%, закачування газу не відновлено», – пише УНІАН. Із видобутком українського газу теж біда: «Щось з видобутком пішло не так! Ні вказівки прем’єра наростити на 10%, ні призначення нового правління НАК “Нафтогаз України” не рятують: видобуток газу в Україні за 10 місяців знизився на 500 млн куб м», інформує Еxpro.com.ua.

З електрикою ситуація не краща: якщо раніше наші можновладці заявляли, що в України такий потенціал виробництва електроенергії, що можемо постачати і в Білорусь, і в Європу, то ось уже кілька днів Україна купує електроенергію в… білорусів. Причина -з брак вугілля для роботи українських ТЕС, адже Росія з початком опалювального сезону припинила поставки до нашої країни вугілля для потреб енергетики. А свого вугілля чомусь у запасах теж не виявилося. Хтось там, нагорі, не передбачив, що зима прийде, а тому про запаси треба дбати одразу по завершенні опалювального сезону, а не перед початком наступного…

Як наслідок – криза і загроза «блекауту»…

Догосподарювалися: маючи вугілля, власний газ і потужності для виробництва енергетики, яким заздрять сусіди, ми …стоїмо з протягнутою рукою і зі страхом дивимося на радіатори, які ще худо-бідно, але гріють…

А це ще лише початок опалювального сезону, ще й морозів не було…

Чим усе це може скінчитися – страшно уявити. До всього треба додати, що й грошей на закупівлю вугілля наші ТЕС не мають, бо через пандемію майже півтора року було заборонено відключати українців через борги за «комуналку», а нашим людям це й треба: не можете відключити, то й не платимо… Так, багато хто й не міг платити, а хтось навіть не збирався , і, як показує статистика, більшість із тих, «хто не збирався», якраз мають на це ресурси…

А нема грошей – нема за що купити ресурси. Нема ресурсів – нема світла і газу. Коло замкнуте.

Що ми можемо зараз? Як би на мене не плювалися, але очевидно одне: вчасно платити за газ і світло (хай навіть потроху, але платити), але найголовніше – терміново вчитися енергоресурси економити! Бо, якщо чесно, скільки українців забувають вимкнути світло; коли йдуть на роботу; не використовують енергоощадні лампи та побутові прилади, лишають увімкнені в мережу електроприлади (а вони в пасивному режимі теж споживають), забувають закрити вікно, коли опалення ввімкнуте, і так далі, й тому подібне. У масштабах країни це справді чимало, але кожен має починати з себе: почитайте, як це робити, інформації купа, головне – захотіти!….

То що, може, разом спробуємо вистояти в цій енергетичній війні за незалежність?

Наталія Петерварі

Post Author: UA KISZó