Україна та Угорщина у “газовому” скандалі: спроба аналізу

Упродовж кількох днів в Україні та Угорщині розгортається «газовий» скандал: Угорщина підписала нову угоду з «Газпромом», Україна це критикує. Ба більше: МЗС викликало посла Угорщини, в Будапешті відповіли аналогічною дією. В Україні говорять про захист своїх економічних інтересів, в Угорщині – про втручання в суверенітет держави. На чиєму боці правда – питання, проте очевидним є факт: тільки-тільки з’явилося світло в кінці тунелю складних взаємин двох держав, як знову скандал, суперечка й загострення. Що трапилося і якими можуть бути наслідки – спробували проаналізувати журналісти нашого видання. 

 Що сталося?

Усе почалося з того, що у понеділок, 27 вересня, Угорщина підписала новий довгостроковий договір про постачання газу з Росією. Угода з «Газпромом» розрахована на 15 років з можливістю змінити закуплені обсяги через 10 років. Згідно з угодою, «Газпром» щорічно відвантажуватиме Угорщині 4,5 мільярда кубометрів природного газу двома маршрутами: 3,5 мільярда кубометрів через Сербію та 1 мільярд кубометрів через Австрію. Про це повідомляє «Європейська правда» з посиланням на агентство Reuters.

Слід відзначити, що Україна виступала проти підписання цієї угоди, в МЗС наполягають, що Угорщині вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка дозволяє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи.

Сьогодні Міністерство закордонних справ України заявило, що викликає посла Угорщини Іштвана Ійдярто через підписання довгострокового контракту з Російською Федерацією про постачання газу в обхід України. Аналогічно вчинили сусіди: посла України Любов Непоп викликали до МЗС Угорщини у Будапешті, наголошуючи, що Україна не має права вт ручатися у внутрішні справи іншої держави, і що «політикою будинки не обігрієш».

Заява України щодо підписаної угоди: здивовані й розчаровані

Наразі через підписану угоду відбуваються дипломатичні кроки, звучать дипломатичні – і не дуже! – заяви, які, відверто кажучи, викликають неоднозначну реакцію в суспільстві. Так, Міністерство закордонних справ України висловило розчарування через підписання Угорщиною і Росією контракту про постачання газу в обхід України. У заяві МЗС України зокрема зазначено:

“Здивовані та розчаровані рішенням Угорщини підписати 27 вересня 2021 року в Будапешті новий довгостроковий контракт з російським концерном “Газпромом” на постачання газу в обхід України. Вважаємо це виключно політичним, економічно необґрунтованим рішенням, прийнятим на догоду Кремля і на шкоду національним інтересам України та українсько-угорським відносинам, що не відповідає принципам Договору про засади добросусідства і співробітництва між Україною та Угорською Республікою від 6 грудня 1991 року”.

На думку українських дипломатів, Угорщині й надалі вигідніше отримувати газ транзитом через розгалужену газотранспортну систему України, яка доз

воляє найкоротшим шляхом безперебійно постачати газ до країн Європи.

Заява Угорщини: втручання у внутрішні справи

Глава угорського МЗС Петер Сійярто натомість зазначив, що реакція Києва щодо підписаного Будапештом контракту з «Газпромом» є «обурливою». Міністр додав, що українці не мають ніякого відношення до рішень Угорщини:

«Ми вважаємо серйозним порушенням нашого суверенітету й інтересів національної безпеки бажання завадити безпечному газопостачанню нашої країни, опаленню будинків угорського народу й роботі промисловості», – йдеться у повідомленні Сійярто у Facebook.

Глава МЗС Угорщини зазначив, що будинки «не можна обігрівати політичними заявами»:

«Для Угорщини енергетична безпека – це питання безпеки, суверенітету та економіки, а не політичне питання», – підкреслив він.

Петер Сійярто також назвав крок України «недружелюбним», особливо з огляду на обсяги допомоги, яку Угорщина надала Україні.

Вибірково… винні?  

Аналізуючи коментарі і заяви, слід додати кілька важливих штрихів, які, на думку редакції, варті того, щоб бути озвученими.

По-перше, треба сказати, що російський газ споживає пів континенту. Угорщина – далеко не єдина країна в Європі, яка купує газ від Росії, інші держави мають відповідні угоди також, але чомусь на їхню адресу критика з боку України не звучить. Більше того, наразі гучні звинувачування звучать тільки в бік однієї Угорщини. Про Німеччину, яка зробила набагато більше шкоди Україні, підтримавши будівництво «Північного потоку-2», згадують украй обережно, та й посла цієї країни в Києві ніхто ні разу не викликав … І це при тому, що “Північний потік-2” – це справді потужний удар не тільки по Україні, а й по Польщі та інших державах Європи! На цьому вкотре днями наголосив Прем’єр-міністр України Денис Шмигаль, «…Північний потік-2” є елементом гібридної війни, і гібридної атаки на Україну, Польщу, на Європу. Зокрема, і те, що цей інструмент гібридної війни буде використано рано чи пізно проти Європи, а не лише проти України і Польщі – це також факт, з яким важко сперечатись».

Саме в цьому контексті слід уточнити, що навіть з початком роботи «Північного потоку-2» Україна не лишиться без транзиту газу в Європу,  і на цьому наголошують угорські посадовці постійно: Угорщина й надалі транспортуватиме газ, який йде з боку України, до Європи, й надалі підтримуватиме в цьому питанні Україну.

По-друге, Сійярто також нагадав, що Угорщина ніколи не втручається у внутрішні справи України, не диктує їй, які угоди і з ким слід підписувати, а які ні. Й наразі Угорщина керувалася виключно інтересами своїх громадян – саме завдяки цій угоді вони обігріватимуть свої домівки взимку за вигідними цінами. І в чому він неправий? Кожен урядовець у кожній країні, дбаючи про інтереси її мешканців, мав би зробити так само.

По-третє, якщо почитати коментарі під відповідними публікаціями про газовий українсько-угорський скандал, то слід зазначити, що реакція українців на нього дуже й дуже неоднозначна.  Хтось нагадує, скільки Угорщина допомагала Україні – надавала допомогу, ШВЛ, вакцини, ліки від сказу тощо; хтось зауважує, що «…запрещать стране выбирать поставщика и способ транзита не в правилах ЕС», ще хтось додає, що «Германия уже достаточно ясно показала, что в выборе между большим бизнесом и интересами Украины приоритет у бизнеса…». Окремі читачі наголошують, що Україні давно слід було думати про енергетичну безпеку – ще тоді, коли «Північний потік-2» тільки починали будувати, бо ж було очевидно, що питання рано чи пізно постане. Зрештою, і свій газ маємо, і відновлювальною енергетикою багаті, й інші ресурси не задіяні…

…А ще інші читачі нагадують, що скандал вигідний тим, хто заробляє на транзиті російського газу через Україну, і що насправді тим, хто сидить на газо-транзитних надприбутках, глибоко начхати на проблеми пересічних українців та угорців, які в підсумку і постраждають від цього та подібних скандалів. Бо й народна мудрість саме це говорить: «Пани б’ються, а в холопів чуби тріщать»…

Надія Петрів

KISZóNews

Post Author: UA KISZó