Держава в смартфоні, або Чому «комп’ютер хабарі не бере»

Послуги в смартфоні, можливість звертатися до держустанов у будь-яку мить, а не тільки в робочий час, швидкість отримання різних документів, електронний документообіг, а до всього цього ще й захист під час поширення ковід (дистанційне спілкуввання) – саме така очевидна користь від цифровізації всіх державних послуг в Україні.  Як проходить цей процес, чи захищені персональні дані громадян і куди ми загалом рухаємося розповідав сьогодні під час брифінгу в Закарпатській ОДА керівник із розвитку електронних послуг Міністерства цифрової трансформації Мстислав Банік.

За його словами, одна з ключових цілей Міністерства – оцифрувати, тобто, зробити доступними онлайн 100 % державних послуг в Україні вже до 2024 року.

Що це за режим – «без паперів»?

Як зазначив спікер, доволі дивно в 2021 році людині бігати з паперами, робити купу копій документів, тому режим відмови від паперів має такі складові:

  • цифрові документи: 11 документів доступні в мобільному застосунку «Дія» – паспорти, студентські квитки тощо;
  • доступність усіх послуг онлайн, оскільки в такому режимі це не вимагає приходу в державну установу в робочий час, в робочі дні. Плюс комп’ютер хабаря не бере, тому боремося ще і з корупцією.
  • електронний документообіг. Закарпаття активно рухається в цьому напрямі, Ужгород зокрема. Додатковою складовою цього є документообіг тих договорів, тих численних речей, з якими стикається людина протягом життя, приміром, відправляючи дитину до дитсадка чи винаймаючи житло, є низка онлайн-сервісів для документообігу для бізнесу.

З 17  травня цього року, коли в “Дії” з’явилася можливість створити цифровий підпис на базі мобільного телефону, документообіг підключений у застосунку і, відсканувавши кюаркод документу, можна відсканувати обличчя і таким чином підписати документ.

Також уже місяць, як діє закон, який прирівняв цифрові паспорти з пластиковими чи паперовими. Отже, ніхто в Україні не має права відмовляти людині в користуванні послугами «Дії».

Наразі в мобільному застосунку реалізовано 12 послуг, які є найбільш затребуваними, найближчим часом буде більше. Але загалом їх понад 70, можна зайти на сайт «Дії» і скористатися ними.

Куди рухаємося далі?

Говорячи про те, в якому напрямі вся ця робота рухається і яким буде кінцевий результат, М. Банік наводить такий приклад:

«Послуга з відкриття ФОП – така зрозуміла послуга, якою тільки за час існування «Дії» скористалися вже близько 3000 закарпатців, працює так: якщо в паперовому форматі треба було би заповнити  58 полів, і це по спрощеній системі, то для того, щоб подати заяву на відкриття ФОП через портал “Дія”, треба заповнити всього 10 полів, а всі інші 48 заповнюємо самотужки завдяки обміну даними між державними реєстрами”.

Крім того, коли через портал «Дія» подається заява на відкритят ФОП, вона обробляється автоматично, державний реєстратор не витрачає на це час, і в середньому за кілька секунд людина отримує електронного листа, що вона стала підприємцем, і їй залишається тільки час протягом доби на те, щоб здійснила відповідну реєстрацію податкова.

“Ці всі речі, пов’язані із запуском 100 % оцифрованих державних послуг, мають у підсумку дві цілі:

  1.  Намір побудувати найзручнішу державу в світі. Давно пройшли ті часи, що людина щось винна державі, навпаки, людина повинна відчувати турботу з боку держави.

  2. Запуск електронних послуг є важливим чинником для боротьби з корупцією”.

І ще важливим є питання безпеки даних, про що, за словами М. Баніка, часто запитують українці.

“Т реба розуміти, що мобільний застосунок «Дія» , наш сервер, сховище в Дата-центрі не містить жодного документу людини, вони всі в державних реєстрах і залишаються там, ми тільки забезпечуємо трансфер даних на ваш телефон. Ми не зберігаємо цих даних і це дозволяє бути більш безпечними”.

Наталія Петерварі

Ми в Youtube, ТелеграмІнстаграм

KISZóNews

 

Post Author: UA KISZó