Рейс на Прагу та автобус через кордон: Як аеропортам Ужгорода та Кошиць не конкурувати, а співпрацювати

Між українським та словацьким аеропортами менше 100 км, і це може стати не бар’єром, а можливістю для більшої та вигідної взаємодії між летовищами.

Про це йшлося під час зустрічі в словацьких Кошицях між українською (закарпатською) та словацькою сторонами, яка відбулася у липні.

Голова Закарпатської обласної ради Олексій Петров та нещодавно призначений директор аеропорту Олег Коцюба (який не так давно працював у команді Петрова заступником, коли той очолював Закарпатську ОДА) поїхали до Словаччини з метою зондування можливостей співпраці між аеропортами Ужгорода та Кошиць.

Водночас, як розповів InfoPost.Media головний організатор цієї зустрічі, радник мера Кошице з питань міжнародної співпраці Едуард Бураш, зацікавленість у цій зустрічі була паритетною з обох боків.

Зустріч між керівництвом Закарпаття та словацького Кошице щодо співпраці аеропортів

“Ми просили у словацьких партнерів допомоги у відкритті регулярного рейсу з Ужгорода до Праги. Ми вважаємо, що цей рейс міг би бути цілком окупним і популярним з огляд на те, що у Чехії працює багато закарпатців”, – розповів Олексій Петров.

Але уже цілком зрозуміло, що відкриття подібного рейсу не є швидкою справою. Зокрема, як каже Петров, виконавчий директор аеропорту Кошице австрієць Міхаел Тмей розповів на зустрічі, що свій рейс з Кошице до Праги запустили після 3-ох років різних переговорів та вирішення бюрократичних питань.

У словаків була своя зацікавленість у співпраці. Як розповів нам Едуард Бураш, керівництво аеропортом Кошице запропонувало закарпатській владі запустити автобусний рейс між аеропортами. Цим автобусним рейсом могли б користуватися і потенційні українські пасажири авіарейсів з аеропорту Кошице, а також словаки могли б їхати до Ужгорода. Щоб з нашого аеропорту потім летіти до Києва.

За словами Петрова, ця ідея може мати перспективу, якщо такий автобус матиме спеціальні умови для перетину кордону (КПП Ужгород – Вишнє Нємецьке), інакше він нічим не вирізнятиметься від численних автобусних маршрутів між Україною і Словаччиною, в яких доводиться годинами стовбичити в чергах на кордоні.

Попередні експерименти із запуску автобусних та авіарейсів із Закарпаття

Варто нагадати, що обидва підняті на цій зустрічі питання вже свого часу обговорювалися і навіть були експерименти.

Зокрема, один з приватних підприємців з Ужгорода ще 5 років тому домовлявся вже з керівниками аеропорту Кошице про відкриття автобусного рейсу між аеропортами і цей експеримент провалився, бо так і не було домовленості зі словацькою прикордонною службою щодо виокремлення лінії на митниці для цього рейсу. Українська сторона на це начебто була готова.

Невдалим був і запуск рейсу на Прагу. Так, за ініціативи закарпатського підприємця, власника готелю “Прага” в Ужгороді, Юрія Бережника у жовтні 2013 року відкрився авіарейс Ужгород-Прага. Політ здійснювала компанія Мотор-Січ літаком Ан-140 двічі на тиждень.

Квитки коштували 120 євро в один бік і 250 в обидва боки.

Як пригадав нам Юрій Бережник, всього було здійснено 8 рейсів і потім польоти припинилися.

“Зараз зовсім інша річ. Рейс Ужгород-Прага потрібно запускати і чим швидше, тим краще. Тоді ми не мали ні підтримку влади, ні підтримку медіа”, – розповів він.

Чи можливе продовження історії?

На думку Юрія Бережника, зараз ситуація зовсім інша і рейс матиме шалений попит.

“Словаччина закрила транзит через свою територію і всі буси із нашими заробітчанами їдуть через Угорщину. На угорських кордонах величезні черги. Люди інколи перебувають на кордонах по 15-20 годин. При цьому заробітчани платять за переїзд по 100 євро. То невже не краще сісти на літак за ті ж таки 100 євро і через дві години вже бути у Празі? Звичайно, що краще і цей рейс однозначно став би популярним. Просто уявіть собі, що щороку візовим центром видається 150 тисяч віз нашим заробітчанам і щотижня до Чехії їдуть понад 50 великих автобусів і сотні мікроавтобусів із заробітчанами”, – каже Юрій Бережник.

З його слів є багато нюансів, на які варто звернути увагу і один з них – кінцевий пункт.

“Чехи можуть запропонувати нашій стороні інші аеропорти, а не Прагу, але нам варто настояти саме на Празі і лише як запасний варіант це може бути Пардубіце і в жодному разі не Брно чи Карлові Вари. Це важливе питання логістики”, – каже Бережник.

Тепер багато що залежить від наполегливості нашої влади та керівника аеропорту “Ужгород”. Проект відкриття рейсу на Прагу цілком реальний. І саме цей рейс може потягнути за собою відкриття інший внутрішніх рейсів з Ужгорода.

Як справи із авіасполученням Закарпаття з аеропортами Києва, Дебрецена та Сату Маре?

Хоча варто зауважити, що наразі єдиний напрямок Київ – Ужгород – Київ тричі на тиждень, який було запущено з 2 червня, є неочікувано популярним. Завантаженість ледь не кожного рейсу складає понад 80%, а інколи і всі 100%. Більше того, вже був випадок, коли компанія Widnrose робила додатковий 4-й рейс за цим маршрутом.

До слова, за тією ж логікою, що й співпраця між аеропортом Ужгорода та Кошиць, могла би вибудовуватися співпраця Закарпаття з аеропортами угорського та румунського прикордоння.

У першу чергу, йдеться про аеропорт Дебрецена, що розташований від кордону з Україною на відстані 130 км і де розташований хаб Wizz Air. Більше того, Дебрецен за останні кілька років перетворився на другий після Будапешта економічний та інвестиційний центр Угорщини. Саме тут BMW планує збудувати новий завод, і до слова саме через Дебрецен пролягає інтерсіті Мукачево – Будапешт, який потребує вдосконалення щодо швидкості та комфорту.

Крім того, на відстані менше 40 км від кордону з Україною розташований аеропорт в румунському місті Сату Маре (до Ужгорода відстань складає близько 140 км), звідки наразі є рейси до Лондона, Парижа та Франкфурта. Директор цього летовища нещодавно прилітав на своєму літаку в Ужгород задля промоції малої авіації, як всередині країн, так і міжнародної. Ми поспілкувалися з ним про перспективи розвитку регіональних аеропортів, – тема, з якої румунський фахівець отримав MBA в Австрії.

Також поруч з Сату Маре є аеропорт Бая Маре, який орієнтований більше на внутрішні рейси по Румунії.

Для довідки: Компанія Letisko Košice – аеропорт Кошице є приватно-державною. Після завершення процесу приватизації в 2006 році 66% акцій компанії було придбано Міжнародним аеропортом Відня. Решта 34% акцій досі належить Словацькій Республіці у особі Міністерства транспорту та будівництва.

Компанією керує Рада директорів, головою та виконавчим директором якої є австрієць Міхаел Тмей.

Петро Гойс, спеціально для InfoPost.Media,

фото зі сторінки Олексія Петрова у Facebook

Post Author: UA KISZó