Президент Угорщини Адер Янош привітав Україну з 30-ю річницею суверинітету

Подаємо текст виступу Президента Угорщини на саміті “Кримська платформа”.

«У пам’яті угорського народу залишила неабиякий слід проявлена більшовицькою владою аргесія та нанесений удар внаслідок підписання Трианонської угоди, тому ми чітко розуміємо, чому анексія Криму настільки болюче питання для народу України», – заявив у своїй промові президент Угорщини Янош Адер на саміті «Кримської платформи», який відбувся у понеділок у Києві.

Глава держава наголосив, що Угорщини розділяє біль українського народу та, керуючись засадами міжнародного права, підтримує суверенітет та териториторіальну цілісність України, водночас звертаючи увагу і на те, що «держава, котра, нехтуючи своїми міжнародними обов’язками, викорінює мову національної меншини з навчального процесу, обмежує її використання у суспільному житті, погрожує своїм громадянам штрафами та покаранням за послуговування рідною мовою, порушує права національних меншин та вказує на поведінку, яка не є гідною для демократичної держави, до того ж, такі обмеження негативно відображаються і на українській нації».

«Нас, угорців, часто називають нацією волі. Впродовж тисячолітньої історії нам довелося відчути на собі, що коїться тоді, коли велика могутня держава намагається нав’язати свою волю на свого сусіда, не лякаючись ані від погроз, ані від насильного застосуваня зброї. Такий тиск довелося пережити в період розквіту Османської та Габсбурзької Імперії, а також у 1956 році, коли угорський народ спробував вирватися з-під дидактури всесвітньо-могутньої комуністичної влади», – відмітив Янош Адер, наголошуючи, що угорці теж пережили часи, коли інші країни самовільно перенесли кордини держав, котрі і без того перебували у складному становищі.

Президент Угорської Республіка нагадав, що внаслідок Першої світової війни Угорщина втратила дві третини своєї території та населення, а країни, які заволоділи угорською територією, знищили старовинні школи та зробили усе можливе, аби відібрати можливість навчатися на рідній мові. Оратор не оминув увагою і кризу на Сході Україні та зазначив, що «альтернативи для мирного розв’язання ситуації немає».

Крім цього глава держави висловив, що Угорщина з повагою відноситься до намагань України якомога швидше владнати конфлікт та додав: «Однак бачимо, що для досягнення позитивного зрушення у справі Кримського півострова необхідно проявити зав’язатість, зробити відповідні висновки та набратися терпіння».

Янош Адер нагадав, що Угорщина була серед перших, хто визнав незалежність України, потім привітав всіх присутніх з тридцятилітньою річницею суверенітету: «Від щирого серця бажаємо, аби ця важлива для нас держава віднині розвивалася у мирі та стабільності. Хочемо, аби Україна зуміла забезпечити своїм громадянам надійність та перспективне майбутнє, а також мала ресурси задля створення умов, які стануть запорукою того, угорська національна спільнота почувала себе, як вдома. Для досягнення цих цілей ми готові й надалі надавати усіляку підтримку з нашого боку».

На саміті були присутні представники 46 країн та члени міжнародних організацій, серед них президенти 14 держав та голва Європейської Ради. На початку заходу кримсько-татарська співачка Джамала виконала пісню «1944» про депортацію кримських татар 1944 року, з якою на пісенному фестивалі «Євробачення» виборола перше місце. Опісля пролунали урочисті виступи президента України Володимира Зеленського, спікера Верховної Ради України Дмитра Разумкова та прем’єр-міністра Дениса Шмигаля.

Post Author: UA KISZó