Що і скільки сортують жителі Ужгорода, чи популярно це, скільки можна отримати на «смітті» та куди здавати вторсировину. Про це виданню Kiszo розповів керівник станції заготівлі вторсировини «Проектна, 3» Руслан Шварц.
- Що найчастіше здають на переробку ужгородці?
Найчастіше зараз здають картон. Він досить дорогий, важкий і його дуже багато є – з магазинів, із поштових посилок, коробок від взуття тощо. На другому місці – плівка. Її так само багато використовують як пакувальний матеріал. Хоч її багато, та вона легка і дешева. А на третьому місці за обсягами – скло. Найчастіше це пивні пляшки поштучно і склобій – у літній сезон це традиційно.
- Знаю, що останнім часом дуже активно вивозите макулатуру. Розкажи трохи про це
Позаминулого тижня ми вивозили по фурі макулатури три дні поспіль. В одній фурі в середньому до 20 тонн. Зараз відправляємо 2 фури на тиждень. Із картону в основному знову роблять картон – такі самі коробки. Це чудова так звана оборотна тара: приїхала картонна макулатура на завод, її переробили і знову пустили в роботу у такому ж вигляді. На відміну від звичайного паперу – його використовують в основному для виготовлення туалетного паперу. До речі, рівень білизни туалетного паперу та його якість залежать якраз від співвідношення білого офісного паперу та картону. Скажімо, якісний туалетний папір – це часто зошити чи, можливо, чиясь курсова робота або бухгалтерські документи. А сірий туалетний папір – це, наприклад, домашня бібліотека бабусі. Підприємства, які переробляють папір є і в нас на Закарпатті.
- Чи є якісь особливості сортування картону і паперу?
Для нас особливого значення це не має – головне, щоб його сухим донесли до нас. Відсирілу чи з пліснявою макулатуру ми теж беремо, але це небажано і ми утримуємо за неї відсоток. Іноді питають, чи не біда, що папір чи картон рваний – ні, не біда. Далі ми окремо розділяємо книжки, білий папір і картон.
- Хто найчастіше здає вам вторсировину?
Основні постачальники – це підприємства, установи, організації. Ми у них купуємо офіційно. В одному з супермаркетів міста навіть стоїть наш прес: таким чином і їм зберігати зручніше, і нам простіше, і грошей вони за пресований картон отримують більше. А є й мережа супермаркетів, яка здає нам картон у великих об’ємах насипом.
- А як щодо звичайних ужгородців? Вони сортують?
Звичайно, є і окремі люди, які здають вторсировину, але це у значно менших кількостях. Коли людина сама чи з сім’єю сортує вдома і раз на скількись тижнів привозить нам вторинку. Так само буває, що розбирають гараж чи домашню бібліотеку і тоді привозять кілька десятків чи сотень кілограмів тієї ж макулатури чи скла і пластику.
Насправді у людей вдома часто чимало вторсировини припадає пилюкою, бо до цього ніяк не доходять руки. Знаю точно, що іноді в людей роками лежать мішки з пляшками – пластиковими чи складними. Торік нам привозили з ОСББ кілька мішків пластикових пляшок, випущених ще 2013 року. От власне, у нас є ОСББ, яке сортує. Зараз, наскільки мені відомо, воно єдине у місті, хто сортує так глибоко і цікаво – у них ми забираємо не тільки макулатуру, а ще й пластик, скло, жестяні баночки та навіть пінопласт. Потім за виручені кошти вони облагороджують прибудинкову територію. Порівняти можна хіба що зі «Вторинкою» у Невицькому, в яких ми теж забираємо вторсировину. До цього також у декількох ОСББ були спроби сортувати, одне, наприклад, нам регулярно постачало картон. Але чомусь ця ініціатива там не прижилася.
- Розкажи про “благодійне сортування” 🙂
Так, є в нас така ініціатива. В нас на вулиці стоять контейнери для вторсировини. У них всі охочі можуть як у будні, так і у вихідні приносити насортоване. По мірі заповнення контейнерів ми все зважуємо і ці гроші передаємо у притулок для тварин «Барбос». Переважно туди віддають вторинку люди, які сортують вдома невеликими обсягами. А також є один магазин, який просто привозить до нас машину картону, скидає її і їде. Кошти за цей картон ми теж віддаємо на «Барбос».
Які зараз актуальні ціни на вторсировину, що важливо для сортування і як вас знайти?
Знайти нас можна за адресою: Проектна, 3. Актуальні ціни завжди є у закріпленому повідомленні на нашій сторінці у Фейсбук. Наразі вони такі:
Ксенія Шокіна для KISZó-UA
__________________________________________________