Електромагнітні, геофізичні, сейсмодослідження та аерозйомки: як вивчають проблему Солотвина науковці

Як ми вже повідомляли, вчора, 17 червня, у Солотвині відбулася прес-конференція у рамках реалізації проєкту «Екологічна оцінка можливостей відновлення природних ресурсів у Солотвино з метою запобігання подальшому забрудненню басейну Верхньої Тиси через підготовку комплексної системи моніторингу РЕВІТАЛ 1)». Журналісти почули про те, яку роботу виконали науковці, досліджуючи Солотвино.

Проект, нагадаємо, передбачає проведення різних досліджень у межах Солотвинської селищної ради та солерудника з метою можливої ревіталізації цієї території.

Стартував проект у 2019 році і цьогоріч мав уже завершитися, проте через пандемію коронавірусу його втілення довелося відтермінувати.

Читайте також: Сьогодні в Солотвині починають дослідження руїн соляних шахт солерудника

Під час пресконференції науковець Інна Балаж, яка представляє геологічну фірму, що за доручення Мішкольцського університету досліджує проблему у Солотвині, розповіла про польові роботи, які почалися на цій території.

Оскільки найвищою точкою Солотвина є Чорний мочар, тож із неї, із верхньої точки, починали дослідження й поволі опускалися вниз.

Зокрема, за словами вченої, щоб отримати дані, яких бракувало, використовували спеціальні  технології.

Геофізичні дослідження проводилися на площі загалом 8400 метрів – усю цю територію було досліджено з приводу сейсмоактивності. «По сейсмічному стану аналіз ще триває», – уточнила пані Балаж.

Читайте також: Відновлення роботи солерудника, алергологічної лікарні та безпека для проживання в Солотвині: чи реальні очікування закарпатців?

Також були проведені електромагнітні дослідження у радіусі 22 км від солерудника.

Науковці виконали й аналіз даних, які отримали різними шляхами. Зокрема, флуоресцентну фарбу запускали у воду для зміни її оптичних властивостей, і так досліджували поверхневі та підземні води, їхній рух тощо.

Також вчену розпочали річний моніторинг, в рамках якого науковці будуть моніторити підземні та поверхневі води в 48 точках.

«Відзначу, що з 1996  проводилися супутникові знімки руху грунтів – це не польові роботи, але вони дуже важливі, оцінку цих знімків буде проводити Академія наук України. Завдяки аерокосмічним знімкам вдалося створити карту руху ґрунту в міліметрах за рік. Найбільше відхилення було 24 мм за рік», – додала І. Балаж.

Також створена карта по оцінці ризиків, і видно території по оцінці ризиків уже не тільки з боку України, й з боку Румунії – “їй ситуація теж загрожує”.

«Для дослідження поверхневих та підземних ми беремо щомісяця зразки із колодязів , які тут знаходяться, а також тут досліджуємо солені та прісноводні ставки і озера, також Тису та потічки, які є її притоками. Де не мали безпосереднього доступу, пробурили свердловини завглибшки від 10 до 17 метрів і брали зразки. Двічі на рік ці зразки будуть потрапляти в лабораторію для повного хімічного аналізу води, щомісяця проводимо селективний аналіз вод», – додала вчена.

Усі ці та інші дані зберігаються на сервері у відкритому доступі, всі бажаючі можуть із ними ознайомитися.

Наступний етап – запуск робота, який покаже, що відбувається внизу, у затоплених шахтах.

Для довідки

Проєкт РЕВІТАЛ 1 підготовлено в рамках Програми транскордонного співробітництва Європейського інструменту сусідства «Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2014-2020».

Головний аплікант: Європейське об’єднання територіального співробітництва з обмеженою відповідальністю ТИСА (ЄОТС ТИСА). Партнери: Мішкольцський Університет (Угорщина), Солотвинська селищна рада (Україна), Муніципалітет Сігету-Мармацієй (Румунія), Кошицький технічний університет (Словаччина) та Інститут геологічних наук Національної академії наук України.

Основна мета проекту РЕВІТАЛ І – закласти основи процесу ревіталізації соляної шахти в смт Солотвино та прилеглої території, шляхом поглиблення транскордонного співробітництва.

Наталія Петерварі

KISZóNews

Приєднуйтеся: Ua.kiszo.net відтепер у Youtube, ТелеграмІнстаграм

Post Author: UA KISZó