Монастир бенедиктинців, де шанують пам’ять його першої покровительки Анастасії Київської. (Фото Яноша Салаї, Тихань)
Угорщина – Курортне місто Тихань на Балатоні становить інтерес для українського мандрівника з багатьох причин. Милує око мальовнича природа лісистих пагорбів. Це 50-тисячне місто має багату історію, вельми повчальну як для угорців, так і для українців. У Тихані, що містить у своїй назві слов’янський корінь, нині відбуваються цікаві події, пов’язані з висвітленням темних плям далекого минулого і новітньої історії, пише Радіо Свобода.
Якось взимку ми з друзями забрели до однієї місцевої корчми чогось там поїсти і заодно зігрітися ковтком гарячого ґлінтвейну. Заінтригований корчмар, чуючи нашу вимову, почав уголос гадати, з яких це ми будемо далеких країв. Приятелі відповіли, що вони з Києва. Трактирник зі стажем мав набите на курортному різномов’ї вухо, тому з інтересом поглянув на гостей. Вочевидь, таких іноземців у Тихані він ще зроду не зустрічав, про що нас і повідомив зі щирою відвертістю…
Вцілілі келії ченців київського братства у печерах Балатону. (Фото Яноша Салаї, Тихань)«Тоді, може, ваші предки зустрічали?» – пожартували прибульці з України. Я переклав йому угорською мовою це запитання слово в слово. Проте хазяїн корчми, здається, нічого не второпав. Але коли йому розповіли про Анастасію Київську, дочку Ярослава Мудрого і дружину Андраша Першого, короля Паннонії, сивастий хитрун аж вигукнув: «Таж ми, мадяри, родичі з вами!»
Мечем і … хрестом
Пам’ятник Анастасії Київській та Андрашу Першому на Балатоні. Фото Романа Рішка (Центр української культури, освіти й документації, Будапешт)Не дивлячись на численні землетруси, а також військові руйнації Тихані, ці печери збереглися і донині. Куди менше знають місцеві жителі й угорці взагалі про свою угорську королеву Анастасію, дочку Великого князя Київської Русі Ярослава Мудрого. Вона побралася в Києві з княжичем Андрашем, ще коли він був лише одним із ймовірних претендентів на престол Паннонії, де після смерті Стефана-Іштвана, першого короля угорців, влада перейшла до поганських ватажків, повсталих проти християн.
Хроніки вкрай скупо повідомляють про те, що Андраш отримав від свого київського тестя численну і озброєну військову дружину. Тим часом Анастасія звернулася по допомогу до своєї молодшої сестри Анни, королеви Франції. Незабаром звідти до Угорщини прибув великий почет католицького духовенства на чолі з єпископом. Завдяки двом київським сестрам Анастасії та Анні на теренах Угорщини, по суті, заново відбулася християнізація поганських племен угрів. На жаль, про цей факт угорські підручники майже не згадують. Як і те, що ціла низка угорських середньовічних королів родичалися з князями Київської Русі й Галичини.
Дослідники стверджують, що єдиного спадкоємця по чоловічій лінії Андраша й Анастасії, їхнього сина Соломона, з королівського трону скинули його ж рідні дядьки – князі Ласло й Ґейза, які не сприяли возвеличенню імені свого племінника в історії.
Білі плями спільної українсько-угорської історії заходилася активно висвітлювати громада українців в Угорщині. 17 листопада 2001 року в Тихані поблизу головного храму Тиханьського абатства урочисто відкрили пам’ятник Анастасії Київській та її вінценосному чоловікові Андрію Першому.
Киянка Людмила Слюзко часто бувала на храмовій горі в Тихані. «Щоразу, коли бувала в Тихані, подумки спішила до пам’ятника українській княгині Анастасії Ярославні. Піднімаюсь крутою стежкою. Бачу монастир і скульптуру й душею поринаю в минуле мого народу. Уявляю, як вона стояла на пагорбі і дивилася в бік свого улюбленого Києва… Зникає почуття самотності в чужій країні, адже поруч стоїть наша славна предкиня – дочка Ярослава Мудрого. Напевне, і їй було нелегко серед чужих людей у чужій країні… Заспокоююсь і йду далі», – розповіла Людмила Слюзко.