Вже у перші дні зими Закарпаття було готове приймати туристів-гірськолижників, щоправда, протягом короткого часу – поки не пішли дощі. Втім, з покращенням погодних умов сезон буде вдалим у тих зонах, де встановлені снігові пушки – Поляна, Красія, Ізки, Пилипець. Тут за найменшої нагоди насипають сніг і кататися можна на всьому – лижах, сноубордах, а останнім часом ще й дуже популярним став тюбінг.
А ось Драгобрат у цьому сенсі, як кажуть туризмознавці, знову може опинитися «в прольоті»: готелів тут набудували, гірськолижних витягів купа, а снігогенераторів місцеві підприємці так і не спромоглися придбати. Як наслідок, зима без снігу на одному з найпопулярніших гірськолижних курортів може бути повністю провальною.
Ціни майже не змінилися з минулого року (якщо не брати до уваги безпосередньо новорічну ніч). «Попитом користуються і турбази та готелі, розраховані на велику кількість гостей, і садиби та котеджі, здатні прийняти компанії. Ціни – на будь-який гаманець» – розповідає директорка місцевої турфірми Інна Капцош.
Певна річ, до свят і після них (або навіть після локдауну), вартість проживання і харчування нижче. Так, поблизу гори Красії – єдиної, де під час минулорічного безсніжного сезону на території Закарпаття можна було хоч трохи покататися, проживання можна знайти навіть за 120-180 грн з особи. Втім, це рідкість. Здебільшого просять 200-300 грн, а то й 350-500 грн зі сніданком за особу. Абонемент (skipass) обійдеться на Красії в будні в 650 грн за добу, у вихідні – на 100 грн дорожче. Можна брати на дві години (300 грн), а можна й на 5 днів одразу (2950 грн). Діти (6-12 років), учасники бойових дій та пенсіонери матимуть тут тридцятивідсоткову знижку .
Драгобрат має чудове розмаїття по спусках – тут загалом 7 підйомників, у тому числі навчальні, найдовший – 1500 метрів. Готелів, котеджів вистачає, вартість проживання стартує від 450-650 грн за двомісний номер, а можна знайти 4-місний з дворазовим харчуванням за 2500 грн за добу. Абоненменти на катання на Драгобраті трохи дешевші, ніж на Красії: тут, залежно від довжини витягу, скіпаси котшуватимуть від 20 (мультиліфт) до 50 грн за 1 підйом на канатці завдовжки 1000 м на г. Стіг. Чим більше підйомів одразу бронюєте, тим дешевше, і вже зараз продаються абонементи зі знижками на всю зиму. Але, як ми зауважили вище, чи буде на Драгобраті сніг – велике питання.
Пилипець теж пропонує 7 підйомників (найдовший крісельний 1650 м), гору Гимба обожнюють сноубордисти. Готелі: двомісний стандарт від 900 зі сніданком, приватні садиби пропонують проживання по 250 грн з особи за добу, при цьому в останніх частіше за все можна зустріти позначку «Ціна договірна» в сезон 1.12.20-20.04.21. Вочевидь, власники будуть виходити з попиту. Також слід додати, що триразове харчування можна знайти за ціною 220-250 грн за особу.
Звісно, все це – орієнтовні ціни, окремі садиби чи готелі ціни оновили, хтось не міняв і не поспішає. Але головне: плюс-мінус по всьому регіону цінова політика схожа. Туристи економлять через пандемію і невпевненість у завтрашньому дні, тож їх намагаються втримати бодай помірними цінами.
Не треба орієнтуватися тільки на сніг
«Кордони закриті, акули не люблять українців, виїжджати некомфортно, по поверненню тебе постійно турбують в рамках «Дії» – ну, кому зараз хочеться кудись їхати? Правильно, треба підтримувати місцевий бізнес і відпочивати там, де є наразі можливість. Тим більше, що в нашій області дуже різноманітні пропозиції. Головне при цьому – намагатися бути максимально мобільним, приїхати на власному авто чи зібратися компанією на бусі – і тоді море вражень щодня вам гарантовані», – відзначає Шандор.
За його словами, якщо снігу буде мало, взимку все одно буде купа розваг. По-перше, на Закарпатті розвиваються термали – нині в багатьох районах є чудові пропозиції, орієнтовані на різні гаманці. Не обов’язково їхати в дороговартісні й розкручені басейни, можна спробувати відпочити в тих, які тільки-но відкрилися, там і ціни приємніші, і персонал ввічливіший, і навколишня інфраструктура (кав’ярні, маленькі ресторанчики, крафтові мануфактури) ще не розбалувані.
По-друге, дуже й дуже популярними стають чани – зараз вони є буквально в кожному районі Закарпаття, цей вид відпочинку виявився дуже затребуваним серед туристів і користується значним попитом. Попаритися в чані коштує, в середньому, 350 грн за годину. Зазвичай розташовують їх поряд із гірськими річками, тож враження від контрасту температур води дуже й дуже яскраві.
Цікавими для багатьох стануть гастротури – сироварні, дегустаційні зали, музей леквару, меду, ферми та багато інших цікавинок. «Закарпаття пропонує багато локальних товарів, у час пандемії багато місцевих мешканців почали розвивати власну продукцію, зросла кількість ліцензованих виноробів, – розповідає Федір Шандор. – Загалом, 2020 став роком власноруч зроблених продуктів. Тільки цьогоріч в області презентовані 7 крафтових кошиків, які наповнені локальним продуктами. Навіть закарпатці не знають, що таке є. Сьогодні регіон дивує, приміром, власною лавандою, ківі, равликовою ікрою, арахісом і навіть шафраном, який вирощують як спеції! Я вже не кажу про такі звичні речі як вино, паленочка, сир та мед. Закарпатці зрозуміли, що для того, аби втримати туриста, треба його дивувати».
Крім того, за його словами, не треба забувати, що регіон ще пропонує кухню мало не всіх європейських країн – це окремий напрям відпочинку, дуже й дуже цікавий та розмаїтий.
У готель можна не лише поїхати, а й… купити його
Більшість власників садиб і готелів нині максимально лояльні – не хочуть втратити й ту мізерну можливість заробітку, яка є. Саме тому можна й торгуватися – вам, у переважній більшості випадків, підуть назустріч.
Також через пандемію, збитковий минулорічний сезон і непрогнозованість майбутнього багато готелів, котеджів, садиб закривають і продають. «Ми аналізували, що закрилося близько 40% таких об’єктів, а виявилося набагато більше, – розказує Федір Шандор. – Пропозиція перевищує попит, і нині ті, хто має кошти і планував їх кудись вкласти, можуть виграти. Зрештою, коронавірус рано чи пізно скінчиться, а відпочивати людям завжди треба. Приміром, готель, який продавався на Закарпатті за 2 млн доларів, тепер віддають за 800 тисяч. Є багато пропозицій у зоні Шаян, Велятина, на Свалявщині. Одне слово, якщо хтось зацікавлений, то саме час подумати».
Детальніше читайте на УНІАН