Що потрібно знати про хід виборів до міських рад у громадах із кількістю виборців понад 10 тисяч?

Уже 25 жовтня на Україну чекають чергові вибори. Цього разу громадяни обиратимуть місцеву владу. Подаємо корисну інформацію про те, як будуть відбуватися вибори депутатів міських рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше).

  1. Вибори депутатів міських (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) проводяться за системою пропорційного представництва за відкритими виборчими списками місцевих організацій політичних партій (далі – виборчі списки) у територіальних виборчих округах, на які поділяється єдиний багатомандатний виборчий округ, що збігається з територією відповідно міста, згідно з адміністративно-територіальним устроєм або територією міської територіальної громади (ч.2 ст.192 ВКУ).
  2. Місцеві вибори можуть бути черговими, позачерговими, повторними, проміжними, додатковими або першими (ч.1 ст. 194 ВКУ).
  3. Перші вибори депутатів сільських, селищних, міських рад, сільських селищних, міських голів призначаються Центральною виборчою комісією за відповідним зверненням уповноваженого органу (ч.7 ст.194 ВКУ).
  4. У рік проведення чергових місцевих виборів перші місцеві вибори призначаються та проводяться разом з черговими місцевими виборами (ч.8 ст. 194 ВКУ).

Отже, у Берегівській міській територіальній громаді повинні відбутися перші вибори, які повинна призначити Центральна виборча комісія, оскільки Кабінет Міністрів України своїм розпорядженням від 12 червня 2020 р. № 712-р. визначив адміністративні центри та затвердив території територіальних громад Закарпатської області.

  1. Перші місцеві вибори призначаються не пізніше ніж за сімдесят днів до дня виборів, а виборчий процес розпочинається за п’ятдесят днів до дня перших місцевих виборів (ч.5 ст. 195 ВКУ).
  2. Відповідно до ч.3 ст. 197 ВКУ загальний склад Берегівської міської ради повинен становити 34 депутата (кількість виборців див у додатку).
  3. Виборчі округи (ст.201 ВКУ).

7.1. Систему територіальної організації виборів депутатів міських рад (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) складають:

1) єдиний багатомандатний виборчий округ;

2) територіальні виборчі округи;

3) виборчі дільниці.

7.2. Єдиний багатомандатний виборчий округ включає територію відповідно міста.

7.3. Територіальні виборчі округи з виборів депутатів міських рад (територіальних громад з кількістю виборців 10 тисяч і більше) утворюються відповідно міською виборчою комісією не пізніш як на другий день виборчого процесу з дотриманням принципу неперервності меж (зв’язності територій) таких округів та, за можливості, з урахуванням адміністративно-територіального устрою. Відповідна виборча комісія тим самим рішенням присвоює номери територіальним виборчим округам.

7.4. Орієнтовна кількість територіальних округів визначається як ціла частка від ділення кількісного складу відповідної ради на 10 (Берегово – 34/10=3.4 (три округа). При утворенні цих округів відхилення від їх середньої орієнтовної кількості не може становити більше ніж два округи.

  1. Висування кандидатів (ст.219 ВКУ).

8.1. Висування кандидатів у депутати організацією партії, формування та затвердження єдиного та територіальних виборчих списків здійснюються на її зборах, конференції організації партії у порядку, встановленому статутом партії та цим Кодексом.

8.2. Організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї партії, або безпартійну особу, яка відповідно до статті 193 цього Кодексу має право бути обраною депутатом.

8.3. Організація партії висуває кандидатів з числа осіб, зазначених у частині другій цієї статті, у вигляді єдиного виборчого списку, який формується та затверджується на зборах, конференції організації партії.

8.4. Кількість кандидатів у депутати, які включаються до єдиного виборчого списку організації партії, не повинна перевищувати кількісний склад депутатів місцевої ради.

8.5. У єдиному виборчому списку визначається перший кандидат. З числа інших кандидатів, включених до єдиного виборчого списку, організація партії на тих самих зборах, конференції формує і затверджує територіальні списки кандидатів у депутати у кожному територіальному виборчому окрузі. Територіальний виборчий список організації партії повинен включати не менше п’яти і не більше дванадцяти кандидатів у депутати.

8.6. Кожен кандидат у депутати, включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата), також має бути включений до одного з територіальних виборчих списків. Кандидат не може бути включений до єдиного виборчого списку (крім першого кандидата) організації партії більше ніж один раз, а також до двох чи більше різних територіальних виборчих списків.

8.7. Особа має право надати згоду балотуватися та бути включеною до єдиного та територіального виборчих списків лише однієї організації партії від організації однієї партії.

8.8. Черговість (порядкові номери) кандидатів у єдиному виборчому списку та у територіальних виборчих списках визначається на зборах, конференції організації партії під час висування кандидатів у депутати та формування відповідних списків.

8.9. Під час формування єдиного та територіальних виборчих списків організація партії повинна забезпечити присутність у кожній п’ятірці (місцях з першого по п’яте, з шостого по десяте і так далі) кожного виборчого списку чоловіків і жінок (не менше двох кандидатів кожної статі).

У разі формування організацією партії єдиного та територіальних виборчих списків з кількістю кандидатів у депутати, яка не є кратною п’яти, до останніх у списку кандидатів (від 1 до 4) застосовується вимога щодо почергового включення кандидатів різної статі до списку.

  1. При реєстрації кандидатів, до виборчої комісії необхідно подати, крім інших документів ще й довідку про наявність чи відсутність судимості, виданої уповноваженим органом після початку виборчого процесу (п.9 ч.1 ст.222 ВКУ), а також передвиборну програму організації партії, викладеної державною мовою, обсягом до 4000 друкованих знаків, затвердженої зборами, конференцією організації партії, на паперових носіях, засвідченої підписом керівника організації партії і скріпленої печаткою організації партії, організації партії вищого рівня або печаткою партії, та в електронному вигляді.
  2. Організація партії, яка висунула виборчий список кандидатів у депутати міської (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) ради або організація відповідної партії вищого рівня після початку виборчого процесу та до подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів у депутати вносить одним платежем у безготівковій формі на спеціальний рахунок виборчої комісії грошову заставу в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат у місячному розмірі, встановленому на день початку виборчого процесу, на кожні 90 тисяч виборців відповідного єдиного територіального виборчого округу для кожного виду виборів окремо (абз.4 ч.2 ст.225 ВКУ).

Центральна виборча комісія не пізніш як на п’ятий день після початку виборчого процесу на підставі відомостей Державного реєстру виборців станом на день початку виборчого процесу відповідних місцевих виборів визначає розмір грошової застави для кожного єдиного сільського, селищного, районного в місті, міського, районного, обласного виборчого округу, невідкладно оприлюднює його на своєму офіційному веб-сайті та інформує про це відповідні територіальні виборчі комісії.

Грошова застава повертається (ч.4 та 5 ст.225 ВКУ):

1) якщо партія отримала право на участь у розподілі мандатів;

2) якщо виборча комісія відмовила у реєстрації виборчих списків партії.

  1. Виборчий бюлетень (ст.241 ВКУ).

У виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі в межах єдиного багатомандатного виборчого округу з виборів депутатів міської, ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше) назви організацій партій розміщуються у порядку їхніх номерів, визначених жеребкуванням, яке проводить відповідна територіальна виборча комісія у порядку, встановленому Центральною виборчою комісією. Порядковий номер організації партії, визначений за результатами жеребкування, не може бути змінений під час відповідного виборчого процесу.

У виборчому бюлетені в одному ряду, почергово з ліва на право зазначаються:

1) визначений жеребкуванням номер кожної організації партії;

2) повна назва відповідної організації партії, прізвище, ім’я та по батькові кандидата у депутати, включеного до єдиного виборчого списку під першим номером без зазначення номера;

3) два квадрати: порожній квадрат – для волевиявлення щодо організації партії та квадрат із нанесеним трафаретом – для волевиявлення щодо кандидатів, включених до відповідного територіального виборчого списку організації партії;

4) виборчий список з прізвищами, ініціалами усіх кандидатів та їх порядковими номерами трафаретним форматом зверху донизу, за якими їх включено до відповідного територіального виборчого списку організації партії, у дві колонки.

  1. Право на участь у розподілі мандатів отримує організація партії, за яку подано 5 і більше відсотків загальної кількості голосів виборців.

Кожна партія, яка подолала 5 відсотковий бар’єр, гарантовано отримує один депутатський мандат для кандидата, включеного першим у загальному багатомандатному виборчому окрузі. Дальше визначається виборча квота – кількість голосів необхідних для отримання одного мандата – обчислюється як ціла частина результату ділення загальної кількості голосів, поданих на підтримку усіх територіальних виборчих списків організацій партій, які мають право на участь у розподілі депутатських мандатів, на кількість депутатських мандатів, встановлену шляхом віднімання від кількісного складу міської ради (територіальної громади з кількістю виборців 10 тисяч і більше), сумарної кількості гарантованих для кожної партії мандатів (перші у списку).

Виборча квота= Усі голоси подані на партії, що отримали 5%
Кількісний склад ради -(мінус) кількість перших у списках

Наступний крок – встановлюється кількість мандатів, які отримують територіальні виборчі списки = кількість голосів виборців, поданих у територіальному виборчому окрузі на підтримку відповідного територіального виборчого списку ділиться на виборчу квоту. Ціла частина отриманої частки становить кількість депутатських мандатів, що отримали кандидати у депутати, включені до відповідного територіального виборчого списку від цієї організації партії.

мандати територіальних списків (ціла частина) = Усі голоси подані на територіальний список партії
Виборча квота

Далі виборча комісія встановлює кількість голосів виборців, поданих на підтримку територіального виборчого списку відповідної організації партії, які залишилися невикористаними при розподілі мандатів депутатів у цьому територіальному окрузі (далі – кількість невикористаних голосів виборців, поданих у територіальному окрузі), шляхом віднімання від кількості голосів виборців, поданих на підтримку відповідного територіального виборчого списку, добутку виборчої квоти на кількість мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до відповідного територіального виборчого списку від цієї організації партії.

кількість невикористаних голосів виборців = кількість голосів на підтримку територіального списку – (мінус) (виборча квота * (помножити) кількість мандатів від цього списку)

Територіальна виборча комісія підсумовує кількість мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до територіальних виборчих списків усіх організацій партій, у відповідному територіальному окрузі, встановлюючи сумарну кількість мандатів, розподілених у відповідному територіальному окрузі.

Якщо за результатами виборів у відповідному окрузі кількість отриманих організацією партії депутатських мандатів є більшою, ніж кількість осіб, включених відповідною організацією партії до територіального виборчого списку, весь залишок невикористаних голосів (в тому числі тих, що складають цілу частину від виборчої квоти) зараховується до кількості голосів, поданих у єдиному багатомандатному окрузі на підтримку виборчого списку цієї організації партії.

12.1. Визначення депутатів, обраних у територіальних виборчих округах.

Кандидати у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, розміщуються на початку територіального виборчого списку відповідної організації партії у порядку зменшення кількості голосів виборців, які підтримали відповідного кандидата у депутати. При рівній кількості голосів кандидати розміщуються у черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів. Після кандидатів у депутати, які отримали кількість голосів виборців, яка дорівнює або перевищує 25 відсотків розміру виборчої квоти, у територіальному виборчому списку розміщуються інші кандидати у черговості, визначеній організацією партії при висуванні кандидатів.

Обраними депутатами від організації партії у відповідному територіальному виборчому окрузі вважаються кандидати у депутати у кількості, яка відповідає кількості мандатів, отриманих кандидатами у депутати, включеними до територіального виборчого списку цієї організації партії, в порядку черговості у територіальному виборчому списку цієї організації партії, визначеному згідно 25 відсотків виборчої квоти.

12.2. Визначення депутатів, обраних у єдиному багатомандатному окрузі.

Кількість мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному окрузі встановлюється шляхом віднімання кількості мандатів розподілених у територіальних виборчих округах, від загальної кількості депутатських мандатів (кількісний склад ради).

Виборча комісія встановлює загальну кількість невикористаних голосів у територіальних округах.

Кількість мандатів, отриманих єдиним виборчим списком кандидатів від організації партії (ціла частина) = загальна кількість невикористаних голосів виборців
Виборча квота

Дробові залишки до трьох знаків після коми враховуються при розподілі решти депутатських мандатів.

Організації партій, єдині виборчі списки від яких мають більші порівняно з іншими дробові залишки, отримують по одному додатковому депутатському мандату, починаючи з єдиного виборчого списку кандидатів від організації партії, що має найбільший дробовий залишок. Якщо дробові залишки у двох чи більше виборчих списках кандидатів від організацій партій однакові, першим додатковий депутатський мандат отримує той виборчий список організації партії, за кандидатів у депутати від якої віддано більшу кількість голосів виборців у єдиному багатомандатному окрузі.

Розподіл додаткових депутатських мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному окрузі, закінчується після вичерпання загальної кількості депутатських мандатів, які підлягають розподілу в єдиному багатомандатному окрузі.

Обраними депутатами від організації партії вважаються кандидати у депутати, включені до єдиного виборчого списку цієї організації партії у кількості, яка відповідає кількості мандатів, визначеній відповідно до закону, в порядку їх черговості у єдиному списку цієї організації партії. При цьому кандидати, визнані обраними у територіальних округах, не враховуються при розподілі мандатів у єдиному багатомандатному окрузі.

У разі якщо особа за одночасного балотування в єдиному одномандатному окрузі з виборів сільського, селищного, міського голови та багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів місцевої ради визнана обраною в єдиному одномандатному виборчому окрузі, така особа не може бути зареєстрована депутатом місцевої ради.

Post Author: UA KISZó