Адетта Уста: “Мені ніколи не приходило в голову покинути цей край…”

Скромна, але впевнена в собі, знає, чого хоче, у покликанні – максималістка. Вважає важливим добитися від вихованців максимуму, однак розуміє, що дітям треба залишати простір для подальшого розвитку. У вільний час радо співає, малює, подорожує, її заповітна мрія – одного разу побувати в Римі. Сьогоднішній гість Kárpáti Igaz Szó – викладачка інформатики Берегівської ЗОШ № 3 Адетта Уста.

– Професія педагога не із легких, всерівно, слава Богу, багато хто обирає саме її, як і ви. Завжди прагнули бути вчителем?

– Викладачем працювала мама, займалася з початковими класами, і не один раз просила мене допомогти виготовити наочні посібники. Полюбила цю професію, тому не виникало питання, що і я стану педагогом.

– Де здобули диплом?

– У 1998 вступила на викладацький факультет Закарпатського угорського інституту, а через 10 років продовжила навчання у Рівненському міжнародному економіко-гуманітарному уніврситеті на факультеті інформатики.

– Де розпочинали трудову діяльність?

– У Берегівській ЗОШ № 3, де працюю й понині. Викладаю інформатику і українську мову в початкових класах. І так протягом останніх 18 років.

– Завжди заздрила тим, кого Господь обдарував терплячістю. Гадаю, вчителям потрібно якнайбільше цієї чесноти. Ви терплячі?

– Якщо на початку й не була такою, то після багаторічного досвіду можу сказати, що стала терплячою. Бо дуже люблю дітей. Раніше вела у своєму класі спеціальний гурток.

– Знаю, що займаєтеся з дітьми, які потребують особливого догляду.

–Так. Три рази на тиждень проводжу заняття із двома шестикласниками, які мають специфічне захворювання. Ходжу до них додому. Багато допомагають мені у їх навчанні батьки. З ними обговорюємо разом, що і як діти сприймають якнайкраще.

–Як відчуваєте, зможете “витягти” з них максимум?

– Я задоволена результатами. Не можна дітей перевантажувати, потрібно помічати, що їм ще під силу і коли треба уповільнитися.

– Про що у вас тепер зовсім інша думка, ніж була спочатку?

– Раніше важко розуміла підлітків. Сьогодні вже вивчила, що кожен підліток – це суверенна особистість.

– Яке у вас хобі? Чим відволікаєтеся від буденності?

– Дуже люблю співати. З юності виступаю в церковному хорі Святого Христа. Співаючи, дійсно відпочиваю, відключаюся від усього. Граю на фортепіано. У вільний час, крім цього, малюю. При вивченні української мови з дітьми часто використовую, приміром, власноруч виготовлені замальовки. Попри все це, люблю подорожувати. Брала участь у багатьох курсах підвищення кваліфікації в Угорщині. Там існують і різні дозвільні програми, в рамках яких познайомилися з визначними місцями населених пунктів, де відбувалися курси. Дуже б хотіла одного разу потрапити до Риму. На мій погляд, це – одне з найгарніших міст у світі.

– Маєте подругу?

– Звичайно. Відвідуємо разом із нею концерти, культурні програми або просто випиваємо по чашечці кави з тістечком. В цьому теж є велика потреба, особливо жінкам, адже саме це є справжнім проведенням вільного часу.

– Що найважливіше у стосунках друзів?

– Арістотель говорив: “Друг – це одна душа, яка живе у двох тілах”. Для мене це дуже важливо, добре почуваюсь у колі друзів, вони багато допомагають у важкі хвилини. Виокремлю: з ними відчуваю себе сама собою.

– Переважна більшість жінок полюбляє модні речі, вбрання. Ви стежите за сучасними брендами? Взагалі, любите шопінгувати?

– Так, охоче. Але вважаю, що не одяг робить людину. Звичайно, і для мене важливо мати елегантний вигляд. Але віддаю перевагу насамперед людським цінностям і дотриманню меж розумного.

– Умієте підлаштовуватись?

– Заради спільної мети – так. Але коли бачу, що застосовують неприйнятні засоби, про це відверто заявляю. Трапляється, що вирішую питання по-іншому.

– Зустрічаєтеся з багатьма людьми і під час роботи, і у поїздказ. Як вважаєте, добре розбираєтеся у людях?

– На думку інших, я саме така, хоча в мені є трохи наївності, бо прагну віднайти в кожному щось хороше. У більшості випадків довіряю людям. Але коли картина прояснюється, вже інша справа. Словом, мала теж розчарування.

– І як їх “лікуєте”?

– Допомагає Господь прощати, молитви до нього, регулярно ходжу до церкви. Між іншим, під час поїздок спостерігаю за людьми, їх поведінкою, приміром, як ставляться до туристів. Здатність надати допомогу – мій наріжний камінь. Ця тема теж цікавить. Тому закінчила психологічний факультет реформаторського університету Гашпара Каролі. Можу собі уявити і участь в роботі певної волонтерської організації, щоб допомагати людям, які цього потребують.

– Яка людська риса викликає у вас гнів?

– Несправедливість. Її не можу сприймати толерантно. Хоча вже багато разів чула, що “одна ластівка літа не робить”, все ж намагаюся доводити протилежне.

– Як у вас із пунктуальністю?

– Досить погано, майже завжди спізнююсь. Ніколи не можу правильно розподілити свій час, отже, тут є над чим працювати, але я стараюсь.

– Звикли відкладати справи?

Так, але лише тоді, коли це можливо. Хоч тут я вже більш обережна. Що слід зробити, те виконаю, адже замість мене ніхто цього не здійснить. Однак факт, що багато беру на себе.

– Тоді про інші починання можна забути?

– Цього не казала. У мене завжди є плани. Вважаю важливим подальше самовдосконалення, обов’язково хочу закінчити угорський факультет вишу, на який вступила ще у 2010 році, але, на жаль, не завершила. По сьогоднішній день жалкую про це.

– Сім’я?

– Живемо разом з мамою в Берегові. Молодший брат із сім’єю мешкає в Дьорі, він уже батько п’ятьох дітей. Найменшій Ганні-Ліліанні я хресна мама, це наповнює мене великою радістю і щастям. Натомість відчуваю, що ми з мамою чудово доповнюємо одна одну. Коли я не встигаю, куховарить вона, якщо хоче відпочити, тоді прибираю я, і таке інше. Ніколи не приходило в голову покинути цей край…

– Коли б у вас було повідомлення для всього світу, що б сказали людям?

– Хай більше звертаються до Господа, люблять одне одного і допомагають ближнім.

                                                                              Чілла Гегедюш

 

Post Author: UA KISZó