Де на Закарпатті можна отримати безоплатну психоемоційну підтримку?

Ментальне здоров’я – не розкіш, а базова потреба кожної людини. Піклуватися про нього потрібно не менше, ніж дбати про свій фізичний стан. У час сьогоднішніх викликів особливо важливо не втрачати внутрішні сенси.
 Такі основні меседжі цьогорічного Місяця обізнаності про ментальне здоров’я. В Україні та у світі він традиційно проходить у травні.
На важливості турботи про свій внутрішній стан сьогодні наголосили в обласній військовій адміністрації. На брифінгу закарпатцям розповіли про те, де в регіоні надають безоплатні послуги з підтримки психічного здоров’я, а також презентували механізми само- та взаємодопомоги, розміщені на платформі Всеукраїнської програми ментального здоров’я Ти як?.
 Директорка департаменту охорони здоров’я ОВА Любов Мандзич підкреслила, що отримати психосоціальну підтримку можна насамперед у свого сімейного лікаря. Звернутись до нього варто тоді, коли турбують проблеми зі сном, часто є тривожність, порушення апетиту, пригнічений настрій, роздратованість, апатія тощо.
«Усі муніципальні фахівці із сімейної медицини в області пройшли спеціальні навчання за програмою mhGAP та отримали відповідні сертифікати. Тепер вони можуть надавати першу психологічну допомогу – проконсультувати, визначити проблему та за потреби – спрямувати до профільного спеціаліста», – відзначила Любов Мандзич.
Отримати психологічну допомогу на первинному рівні можна й в одному з центрів ментального здоров’я. Сьогодні на Закарпатті такі осередки вже функціонують у 6 кластерних медичних закладах:
▪️Ужгородській міській багатопрофільній клінічній лікарні;
▪️Лікарні Святого Мартина (м. Мукачево);
▪️Виноградівській районній лікарні;
▪️Хустській районній лікарні ім. О. Віцинського;
▪️Тячівській районній лікарні;
▪️Рахівській районній лікарні.
 За словами директорки департаменту охорони здоров’я ОВА, тут працюють мультидисциплінарні команди, у складі яких є лікарі-психіатри та психотерапевти. Потрапити на консультацію до цих фахівців людина може як за направленням сімейного лікаря, так і без нього.
Натомість спеціалізовану психіатричну допомогу для пацієнтів з важкими станами в стаціонарних умовах надають у психіатричних відділеннях обласного закладу з надання психіатричної допомоги в м. Ужгород, Берегово та с. Яноші, Хустської районної лікарні ім. О. Віцинського.
Понад 60% українців відчувають симптоми емоційного виснаження, тривоги чи депресії. Однак лише кожен четвертий звертається за професійною допомогою. Основні барʼєри, які стримують людей, – це страх осуду, недовіра, нестача інформації, зазначила в.о. генерального директора Закарпатського обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ України Вікторія Тимчик.
 Вона зауважила, що долучитися до Місяця обізнаності про ментального здоров’я дуже просто – підтримати друзів чи близьких, поділитися своєю історією пошуку внутрішньої стійкості, пройти безоплатний онлайн-тест на психоемоційний стан, поговорити з психологом або зателефонувати на гарячу лінію психологічної підтримки.
Більше дізнатися про техніки само- та взаємодопомоги, знайти нові сенси можна й на онлайн-платформі Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров’я «Ти як?» (https://howareu.com/), яка втілюється за ініціативи першої леді Олени Зеленської.
Теплі та підтримувальні послання протягом травня щодня з’являються в «СенсоТеці. Ти як?», цікава та корисна інформація розміщена в оновленому розділі платформи «Самодопомога». Практики ментальної підтримки доступні й у мобільному застосунку «Моментал», поінформувала регіональна координаторка Всеукраїнської програми підтримки ментального здоров’я «Ти як?» у Закарпатській області Таїсія Симочко.
Найближчий заклад, де доступна безоплатна психологічна допомога, шукайте на дашборді НСЗУ: https://tinyurl.com/mr9xffzu.
Детальніше про осередки ментальної підтримки в регіоні дивіться у відеозаписі брифінгу :  https://tinyurl.com/nu3afpb7.

Post Author: UA KISZó