Дослідники з Науково-дослідного центру природничих наук HUN-REN та Національного інституту онкології виявили дивовижний механізм, який дозволяє раковим клітинам пережити хіміотерапію, а потім знову викликати рак молочної залози, пише Hungary Today
Протягом десятиліть вважалося, що старіння, індуковане терапією (TIS), є незворотним процесом, який змушує пошкоджені клітини переходити в постійний стан спокою, перш ніж вони остаточно знищуються. Однак, згідно із заявою Угорської дослідницької мережі HUN-REN, угорська дослідницька група використала секвенування окремих клітин, раніше невикористаний метод, для картування клітин TIS та виявила, що ракові клітини здатні виходити з цього стану та відновлювати ріст пухлини.
Вони написали, що тривожні результати показали, що «стан зомбі» забезпечував захист від половини протестованих препаратів, які були схвалені FDA (Управлінням з контролю за продуктами харчування та лікарськими засобами США), перетворивши TIS, який раніше вважався механізмом клітинної смерті, на повноцінну стратегію виживання.
Результати, опубліковані в журналі Molecular Cancer, пропонують можливість розробки нових методів лікування, спрямованих на ТІС, але також слугують серйозним попередженням для лікарів: якщо ТІС розглядати як терапевтичну кінцеву точку, це може призвести до серйозних насліідків, оскільки ракові клітини можуть вирватися та відновити ріст пухлини, стаючи стійкими до багатьох інших препаратів.
«Це справді парадоксальна ситуація. Те, що ми вважали нашим союзником у лікуванні раку, насправді весь цей час було прихованим ворогом, – зазначила Естер Байтай, перший автор дослідження, яка працювала над проектом шість років. – У наших експериментах пухлинні клітини, які потрапляли в ТІС, майже завжди виривалися протягом кількох місяців. Це було одночасно захоплююче і лякаюче», – додала вона.
Дослідницька група також зробила ще одне дивовижне відкриття: поведінку клітин-зомбі у відповідь на імунне середовище. Зазвичай старіння здорових клітин запускає імунну відповідь, яка їх знищує. Однак пухлинні клітини TIS використовують іншу тактику: вони активують специфічні сигнальні шляхи та виробляють білки для придушення імунної відповіді.
Це означає, що клітини-зомбі не тільки стійкі до хіміотерапії та цільової біологічної терапії, але й здатні відбивати природні атаки імунної системи.
«Розкриття темної сторони TIS вимагало широкої співпраці за участю Дослідницького центру природничих наук HUN-REN, Національного інституту онкології, Центру енергетичних досліджень HUN-REN, Сегедського університету та двох національних лабораторій: Національної лабораторії фармацевтичних досліджень та розробок та Національної лабораторії біології пухлин», – наголосив Йожеф Товарі, керівник відділу експериментальної фармакології Дослідницького центру онкології Національного інституту онкології.
«Тепер можна розпочати роботу над тим, як подолати це явище», – додав він.
За словами Андраша Фюреді, дослідника Дослідницького центру природничих наук HUN-REN, цей надзвичайно складний механізм резистентності створює серйозну проблему для дослідників раку.
«Старіння, викликане терапією, може пояснити, чому деякі пухлини рецидивують навіть через десятиліття після, здавалося б, успішного лікування, водночас забезпечуючи ракові клітини захисним механізмом, який протистоїть більшості традиційних терапевтичних підходів», – пояснив він.
«Для подолання цього потрібен радикально новий підхід. На щастя, для нас це лише початок: ми вже визначили ключові елементи TIS, які ми будемо використовувати в найближчі місяці для розробки нових стратегій боротьби з цим явищем», – додав пан Фюреді.