Нацменшини України просять Верхвону Раду ухвалити постанову про засудження злочинів, скоєних сталінським режимом

Нацменшини України просять Верхвону Раду ухвалити постанову про засудження злочинів, скоєних сталінським режимом. Про це йдеться на сторінці Демократичної спілки угорців України у Фейсбуці.

“Національні меншини (громади) в Україні висловили обґрунтовану вимогу до Верховної Ради України ухвалити постанову про засудження злочинів, скоєних сталінським режимом, у нашому випадку – щодо закарпатських угорців у 1944 році. Йдеться про так звану операцію «Маленький робот».

Ми сподіваємося, що візит Голови Верховної Ради України до меморіалу «Маленький робот» у Будапешті може стати першим кроком у цьому процесі”.

Довідка.

римусова праця угорців в СРСР або «Маленький робот» — серія заходів радянського Уряду щодо вивезення на роботи на територію СРСР військовополонених та цивільних угорців після закінчення Другої світової війни, які отримали в Угорщині назву «Маленький робот» (угор. «Málenykij robot») — від спотвореного російського рос. «маленькая работа», яким радянські військові пояснювали причину депортації. Складова системи використання примусової праці в СРСР громадян переможених держав.

Серед угорських істориків тема перебувала під негласною забороною до 1990 року, коли Угорська соціалістична партія зазнала поразки на виборах.

Заходи по депортації проводились в декілька етапів. Точне число депортованих на примусові роботи невідоме — за оцінками, всього зазнали депортації до 600 тис. людей, з них 200 тис. цивільних. Близько 200 тис. загинули в дорозі та на роботах.

Також зазнали депортації до СРСР угорці з Трансільванії, які проживали на території, що відійшла до Румунії після того, як румунська влада звинуватила багатьох угорців в організації «партизанського руху» і передали їх в руки радянської адміністрації. Їх число невідоме.

Також на початку 1945 року в ході «дегерманізації» Угорщини громадяни, які мали німецькі імена, були передані радянській владі відповідно до Постанови № 7161 Державного комітету оборони СРСР. Їх число невідоме.

Post Author: UA KISZó