Нацменшини України просять Верхвону Раду ухвалити постанову про засудження злочинів, скоєних сталінським режимом. Про це йдеться на сторінці Демократичної спілки угорців України у Фейсбуці.
“Національні меншини (громади) в Україні висловили обґрунтовану вимогу до Верховної Ради України ухвалити постанову про засудження злочинів, скоєних сталінським режимом, у нашому випадку – щодо закарпатських угорців у 1944 році. Йдеться про так звану операцію «Маленький робот».
Ми сподіваємося, що візит Голови Верховної Ради України до меморіалу «Маленький робот» у Будапешті може стати першим кроком у цьому процесі”.
Довідка.
римусова праця угорців в СРСР або «Маленький робот» — серія заходів радянського Уряду щодо вивезення на роботи на територію СРСР військовополонених та цивільних угорців після закінчення Другої світової війни, які отримали в Угорщині назву «Маленький робот» (угор. «Málenykij robot») — від спотвореного російського рос. «маленькая работа», яким радянські військові пояснювали причину депортації. Складова системи використання примусової праці в СРСР громадян переможених держав.
Серед угорських істориків тема перебувала під негласною забороною до 1990 року, коли Угорська соціалістична партія зазнала поразки на виборах.
Заходи по депортації проводились в декілька етапів. Точне число депортованих на примусові роботи невідоме — за оцінками, всього зазнали депортації до 600 тис. людей, з них 200 тис. цивільних. Близько 200 тис. загинули в дорозі та на роботах.
Також зазнали депортації до СРСР угорці з Трансільванії, які проживали на території, що відійшла до Румунії після того, як румунська влада звинуватила багатьох угорців в організації «партизанського руху» і передали їх в руки радянської адміністрації. Їх число невідоме.
Також на початку 1945 року в ході «дегерманізації» Угорщини громадяни, які мали німецькі імена, були передані радянській владі відповідно до Постанови № 7161 Державного комітету оборони СРСР. Їх число невідоме.