ТОП-10 епізодів Другої Світової війни, повязаних із Закарпаттям, нагадує президент Закарпатської туристичної організації Федір Шандор.
1. На території Закарпаття розташовувалося близько 20 трудових таборів. Більшість із сімдесяти тисяч працівників трудових таборів працювали на Закарпатті. Майже 15 тисяч закарпатців вивезено на роботи в Угорщину і близько тисячі на роботи в Німеччину – вони стали остарбайтерами
2. Із території Закарпаття було вивезено до концентраційних таборів 183 395 осіб, з них загинуло 114 982. Зокрема, туди потрапило 112,5 тисяч закарпатських євреїв, з яких 104 тисячі загинуло
3. Закарпатці воювали в чотирьох різних за своїм складом, ідеологіями і завданнями арміях:
– чехословацькій: Перша Чехословацька окрема бригада– 7100 закарпатських українців
– радянській: 20 тисяч, в тому числі 535 жінок
– угорській: понад 50 тисяч закарпатців, більшість загинуло під Воронежем
– представники німецької національності краю призначалися на службу в німецьку армію згідно з угодою між угорськими і німецькими військовими відомствами: близько 1 тисячі чоловік
– воювали закарпатці в чехословацьких частинах у складі союзників – на Близькому Сході, у Північній Африці, в Океанії: найвідоміший з них Михайло Стренк, нагороджений Пурпурним Серцем.
– були наші краяни і в УПА, ОУН та інших повстанських загонах. ВО-8 «Срібна» — воєнна округа Української повстанської армії, № 8 (Закарпаття), частина оперативної групи УПА-Захід: проти повстанців було проведено 50 операцій та 15 облав,
– загалом 50.300 закарпатців у складі різних формувань брали участь в антигітлерівській боротьбі.
4. Підпільна діяльність закарпатців:
– діяло тридцять антирадянських груп і організацій: відомі керівники А. Цуга, Д.Бандусяк, В. Потушняк, (Донской), М. Киштулинець.
– партизанські загони і з’єднання, в яких воювало понад 2 тисячі закарпатців: відомі керівники О. Борканюк Ф. Патакі Г. Володін, І. Мельников. І. Косіш. В. Лавров, В. Хомеюс. Д. Уста, І. Прищепа, М. Перечинський, В. Русин.
5. Оборонна система Арпада: 99 опорних пунктів оборони, 759 дотів і дзотів, 400 дерев’яно-земляних укріплень та інших перепон.
6. Закарпатці – вище командування Країн осі: Йожеф Грашші (Виноградово), фельдмаршал-лейтенант угорської армії, группенфюрер СС, Бейла Нодьбаконі Надь (Солотвино) — угорський військовий, генерал-лейтенант, Альфред Ріттер фон Губіцкі (Кольчино) — австрійський і німецький офіцер, генерал танкових військ вермахту, кавалер Лицарського хреста Залізного хреста.
7. На території Закарпаття відбулася Східно-Карпатська операція, яка складалася з двох одночасно виконуваних підоперацій – Карпато-Дуклянської (силами 1-ї гвардійської армії 4-го Українського фронту, а також 38-ї армії 1-го Українського фронту, до якої входив і чехословацький корпус) та Карпато-Ужгородської (силами 18-ї армії і 17-го корпусу). В боях за Ужгород 10 частин отримали почесне звання Ужгородських, 11 з’єднань і частин нагороджено орденами, понад 10 тисяч чоловік – орденами і медалями, 30 стали Героями Радянського Союзу. 10 060 убитих, 41 387 поранених, 1 806 пропалих безвісти
– з боку країн Осі в Східно-Карпатській операції армійська група генерала Хейнріці у складі 1-ї німецької танкової армії і 1-ї угорської армії – усього 18 дивізій і 2 гірсько-стрілецькі бригади, 320 тисяч солдатів, 2500 гармат і мінометів. 66 000 чоловік убитими і пораненими, а 28 тисяч – полоненими.
– у боях за Дуклю загинуло близько 800 закарпатців, їхній прах покоїться тепер на двох державних кладовищах- музеях: у м. Дуклі (Польща) та м. Свиднику (Словаччина).
8. Закарпатці-герої: Герої Радянського Союзу – танкіст Степан Вайда, підпільник Олексій Борканюк, Герої США – льотчиця Маргарета Бабинець. піхотинець Михайло Стренк.
9. Нині на Закарпатті – 42 військові кладовища і окремі братські могили, в яких поховано 3 147 радянських воїнів. Найбільшим є Пагорб Слави в Ужгороді, де спочивають 924 бійці. Також в області є 270 пам’ятників і пам’ятних знаків про Другу світову війну.
10.Найвідоміше фото Другої світової війни – фотографія з головним союзницьким прапором Перемоги було встановлено нашим земляком – Михайло Стренком.