Угорські ЗМІ: Права меншин у центрі переговорів між Україною та Угорщиною

Парламентський державний секретар Міністерства закордонних справ і торгівлі відчуває новий динамізм і дух у роботі над відкритими двосторонніми питаннями, що, на його думку, забезпечує основу для пропозиції прийнятного рішення українській стороні щодо питання угорської меншини на Закарпатті. Левенте Мадяр говорив про це у вівторок після переговорів у Будапешті з Ольгою Стефанишиною, віцепрем’єр-міністром України з питань європейської інтеграції, пише видання MTI-Hungary Today 

«Я бачу надію, що ми досягнемо угоди в найближчому майбутньому, яка може докорінно змінити позицію Угорщини щодо України. Доки ці питання не будуть вирішені, ми блокуватимемо певні кроки, пов’язані з євроатлантичною інтеграцією України», – заявив Левенте Мадяр на спільній прес-конференції.

Він нагадав, що угорсько-українські відносини були напруженими з середини 2010-х років через питання, пов’язані з правовим статусом угорської меншини на Закарпатті, та невизначеність, створену деякими українськими законами. Він додав, що досі не знайдено жодного рішення, яке б повністю вирішило умови, за яких угорська меншина на Закарпатті може використовувати свою рідну мову в освіті, різних сферах громадського життя та в адміністративних питаннях.

«Сьогодні ми домовилися, що дві експертні делегації продовжать свою роботу в прискореному темпі в середині травня», – зазначила Державний секретар.

Ольга Стефанишина, яка також очолює Міністерство юстиції України, наголосила, що Україна серйозно ставиться до всіх своїх зобов’язань, які ведуть країну до євроатлантичної інтеграції. «Це включає захист прав меншин та підтримку добросусідських відносин. Те, що Угорщина пропонує нам у наших двосторонніх відносинах, є для нас дуже важливим, зокрема тимчасовий захист для тих, хто тікає від війни», – наголосила вона.

Вона сказала, що низка освітніх та меншинних питань залишається невирішеною, але вони досягли того моменту, коли розроблено план для вирішення всіх 11 пунктів, окреслених угорською стороною.

«Ми чесно та щиро виконуємо свої зобов’язання, і бачимо, що Будапешт також підтримує справжній діалог. Процес європейської інтеграції значною мірою сприяв зміні нашої політики щодо національних меншин в Україні, водночас ми вжили заходів для закріплення української державної мови. Ми створили необхідну інституційну базу для національного діалогу та розробляємо нормативні акти для забезпечення доступу до середньої та вищої освіти мовами меншин», – заявила віце-прем’єр-міністр України.

Відповідаючи на запитання, Мадяр сказав, що угорський уряд має моральний та юридичний обов’язок вжити заходів проти обмежувальних заходів, що стосуються угорської меншини на Закарпатті та були запроваджені після 2015 року.

«За останні роки ми досягли незначних результатів, але не можемо стверджувати, що угорці в Україні тепер можуть використовувати свою рідну мову з повною безпекою та свободою на всіх форумах, де вони могли це робити раніше. Поточні переговори показали, що ми можемо досягти ситуації, коли Україна повністю гарантує ці права. Не в інтересах України, щоб угорська меншина, що налічує майже 100 000 осіб, не почувалася як вдома на її території», – наголосив державний секретар.

Post Author: UA KISZó