Журналісти нашого видання побачили на власні очі відкриття нового пункту пропуску «Велика Паладь — Нодьгодош». Поспілкувались із місцевим населенням, отримали коментарі від перших осіб.
Як це було – читайте та дивіться.
8 квітня 2025 року, зранку паде сніг, попри розквітлі сливи та першу зелень. Дорога на Велику Паладь з українського боку плавно підходить до українсько-угорського кордону, за містком уже видно напис угорською – Nagyhódos. За знаком – велика кількість угорців, видно угорські прапори. По цей бік кордону майоріють українські. Видно чимало місцевого населення, всі схвильовані, радісні. Ще б пак: нарешті до друзів та знайомих у селі за два кілометри можна буде просто поїхати, а не «намотувати» 40 кілометрів гак, щоб побачитись. Так, у цей день тут справді «знакова подія», як згодом назве її голова Закарпатської ОВА Мирослав Білецький – у цей день на українсько-угорському кордоні офіційно відкривають новий міжнародний автомобільний пункт пропуску «Велика Паладь — Нодьгодош».
Мирослав Білецький коментує: «Знакова подія: на Закарпатті відкрили новий пункт пропуску «Велика Паладь – Нодьгодош» на українсько-угорському кордоні. Намір відкрити пункт перетину між населеними пунктами Велика Паладь в Україні та Нодьгодош в Угорщині уряди наших країн задекларували у 2016 році. Минуло 5 років перш ніж на найвищому рівні знову заговорили про відкриття переходу».
До слова, як коментують присутні, знаковою є ще одна дата: саме 8 квітня минулого року було підписано угоду між українською та угорською сторонами про відкриття пункту пропуску в Нодьгодоші.
Востаннє пункт пропуску у межах Закарпатської області відкривали у 2005 році – він був пішохідним у Малих Селменцях на кордоні зі Словаччиною.
У якому режимі працюватиме новий пункт пропуску
ПП «Велика Паладь – Нодьгодош» призначений для автомобільного пасажирського сполучення (крім автобусів) вагою до 3.5 т та має дві смуги руху.
Як працюватиме новий КПП «Велика Паладь — Нодьгодош» на українсько-угорському кордоні, яка його пропускна спроможність розповів журналістам заступник начальника штабу – начальник відділу організації прикордонного контролю Мукачівського прикордонного загону Ігор Сірий:
«Сьогодні ми розпочинаємо здійснення прикордонного контролю в пункті пропуску між державним пунктом пропуску для автомобільного сполучення «Велика Паладь» та Нодьгодошем.
Режим функціонування пункту пропуску: з 8:00 до 19:00 щоденно.
Пропускна спроможність планується до 300 транспортних засобів, до 700 осіб щодо здійснення вїзду та виїзду.
Передбачені два напрямки руху, дві смуги руху, відповідно, на в’їздно-виїзному напрямку у нас будуть облаштовані два робочих місця, також два робочих місця резервні.
Огляд транспортний засіб буде здійснюватись відповідно до смуги руху,на в’їзд та виїзд».
Про готовність роботи повідомив і виконуючий обов’язки начальника Закарпатської митниці Ніжніков Ілья (на фото):
«КПП відкритий і буде працювати як підрозділ митного оформлення митного посту Вилок. У нас, як повідомив мій колега, вже обладнані робочі місця для співробітників Закарпатської митниці, вони здійснюватимуть митне оформлення громадян і транспортних засобів при їх пропуску через митний кордон України на в’їзд та виїзд. КПП повністю під’єднаний до інформаційних систем обміну інформації, готовий до митного оформлення. Підрозділ працюватиме у складі восьми осіб. З навантаженням, яке ми тут очікуємо, на зараз ми справимося».
Наразі пункт облаштований за допомогою модульних конструкцій, упродовж року в планах влади побудувати стаціонарний комплекс, який зможе пропускати до 300 автомобілів за час денної роботи, а в перспективі й автобуси. Загальна вартість проєкту сягає 80 млн грн.
Відкриття КПП сприятиме розвитку громад по обидва боки кордону
Саме так скаже заступник міністра закордонних справ Угорщини Модьор Левенте (на фото по центру) під час офіційного відкриття пункту пропуску. За його словами, Угорщина працює над проєктом впродовж 12 років. Зокрема, дорога до КПП між селами будувалась 8 років тому й слугує досі.
«Угорська сторона вже тоді хотіла відкрити КПП, але тоді не змогли, бо з українського боку не було зустрічних рухів, хоча дорогу все ж збудували, – уточнив Модьор Левенте. – Але приблизно рік тому стався великий поворот у відносинах двох країн і після цього я практично щодня отримував дзвінки щодо руху проєкту.
Відверто, нелегко було переконати всі угорські структури, які вже один раз працювали над цим проєктом, повернутись до нього, але потім все ж таки це вдалося.
На прикладі цього КПП ми можемо побачити синусоїду українсько-угорських взаємин. Але водночас цей приклад доводить, що ми можемо спільно подолати всі труднощі.
Так, війна, на жаль, перешкоджає нам у багатьох аспектах, але я впевнений, що невдовзі ми будемо мати багато спільних гарних подій, адже такий інфраструктурний крок допомагає розвитку економіки, розвитку громад по обидва боки кордону».
Місцеве населення тішиться
Першим перетнув кордон у цей день Беньямін Біров, мешканець села Велика Паладь.
У коментарі нашому виданню він підтвердив, що місцеві давно чекають на цю подію, причому по обидва боки кордону. Сам чоловік радий відкриттю КПП, бо досі для того, аби потрапити в сусіднє село буквально за парканом йому доводилося долати чималу відстань – тільки 20 км до найближчого пункту пропуску у Вилку.
«Я часто виїжджаю за кордон, буває, і раз на тиждень, тож мені відкриття нового КПП дуже зручне», – додав пан Біров.
У цьому ж контексті І. Ніжніков у коментарі виданням додав, що пункт пропуску полегшить логістику на українсько-угорському напрямку, сприятиме експорту продукції з індустріального парку в Батєві та Батраді, а також розвантажить інші пункти на кордоні.
Віктор Микита: «Україна крок за кроком стає ближчою до ЄС»
У відкритті КПП взяли участь заступник керівника Офісу Президента Віктор Микита, Віцепрем’єр-міністр з відновлення України, Міністр розвитку громад та територій Олексій Кулеба, його заступник Сергій Деркач, заступник міністра зовнішньої економіки та закордонних справ Угорщини, парламентський державний секретар Модьор Левенте, представники дипломатичних установ та інші.
Віктор Микита назвав відкриття КПП історичною подією для Закарпаття та регіонального розвитку всієї країни:
«Це перший новий ПП, відкритий у регіоні за часів незалежності, який став складовою Стратегії з розбудови прикордонної інфраструктури до 2030 року. За дорученням Президента України Володимира Зеленського минулого року разом з Угорщиною ми змінили профільну Угоду щодо кордону, де погодили відкриття та запуск цього пункту. Проєкт є важливим елементом регіонального розвитку з погляду прикордонного руху і транскордонних зв’язків між нашим регіоном таобластю Саболч-Сатмар-Берег в Угорщині».
За словами В. Микити, цей проєкт чекали тисячі закарпатців: «Реальними ефективними рішеннями ми обʼєднуємо людей, родини, угорців і українців з обох боків кордону. Це важливий елемент нашої європейської інтеграції. Дякуємо Главі держави, Уряду, команді Міністерства розвитку громад та територій на чолі з Олексієм Кулебою, ОВА, громадам Закарпаття й нашим угорським партнерам за підтримку і реалізацію ініціативи. Україна крок за кроком стає ближчою до ЄС».
Наталія Петерварі
Фото автора, Закарпатської ОВА, зі сторінки В. Микити