У рамках спільного проєкту між Румунією, Україною та Угорщиною в Ужгороді встановлять енергоефективне обладнання на 250 тис євро.
«Відновлювана енергія для здоров’я: Транскордонне співробітництво в галузі енергоефективності та фотоелектричних систем для закладів охорони здоров’я в прикордонних регіонах» – такий проєкт у п’ятницю презентували в Ужгородській міській раді.
Завдяки транскордонному співробітництву між Румунією, Україною та Угорщиною цими днями стартує ініціатива, спрямована на підвищення енергоефективності в закладах охорони здоров’я за допомогою впровадження рішень з відновлюваної енергетики. Проект «SMART ENERGY – Транскордонне співробітництво з енергоефективності шляхом використання відновлюваних джерел енергії» реалізуватиметься у партнерстві Асоціації міжгромадського розвитку повіту Сату-Маре (головний партнер, Румунія), Установи «Агенція регіонального розвитку Закарпатської області» (Україна) та муніципалітету м. Уйфехерто (Угорщина).
Основною метою проекту є зміцнення транскордонного співробітництва у сфері енергоефективності та відновлюваної енергетики шляхом реалізації спільних заходів, які підвищують рівень знань, обізнаності та сприяють більш широкому використанню відновлюваних джерел енергії.
У рамках проєкту будуть встановлені сонячні електростанції на закладах охорони здоровя – в Україні та Угорщині, а в Сату-Маре – на закладі ОТГ, а тако буде проведено низку інші заходи, в тому числі навчальні тренінги, кампанія з підвищення обізнаності громадськості, тренінги для студентів та керівників комунальних установ з ефективного планування та т використання енергоефективних технологій тощо.
Як відзначив під час брифінгу з нагоди презентації проєкту в Ужгороді заступник міського голови Іван Завидняк, у рамках проєкту майже на 250 тисяч євро буде придбано обладнання для міської лікарні.
«Це будуть сонячні батареї та енергозберігааючі пристрої, за допомогою яких можна буде акумулювати електроенергію», – додав спікер.
Також, за його словами, буде проведено аналіз з енергоефективності – охопить 10 установ.
«Упевнений, що в умовах військового стану питання енергоефективності й надалі будуть актуальними й європейські партнери і надалі нас підтримуватимуть», – додав Завидняк.
Олег Голуб, директор КП Ужгородська міська багатопрофільна лікаря», зазначив, що питання енергоефективності було актуальним для закладу завжди, а під час повномасштабного вторгнення росії в Україну набуло особливої гостроти. Тому ще в 2022 році для міської лікарні був розроблений проєкт з енергоефективності, дві черги якого вдасться реалізувати за рахунок згаданого проєкту.
«Загалом покрівля закладу дозволяє розмістити сонячні панелі загальною потужністю при піковій інсоляції 140 кВт, це 30 % середнього споживання і цього достатньо для забезпечення ургентної служби і надання невідкладної допомоги», – додав О. Голуб.
Іван Завидняк додав, що Ужгородська міська рада бере участь у співфінансуванні проєкту на рівні 10 % від української частини проєкту.
Ніколета Лашан, виконавчий директор Асоціації міжгромадського розвитку повіту Сату-Маре, наголосила на тій частині проєкту, яку втілюватимуть в Румунії. За її словами, на першому етапі буде встановлено сонячну електростанцію.
«Встановлять сонячну електростанцію також і на лікарні Сату-Маре, відтак буде організовано навчальні тренінги для шкіл щодо використання енергоефективних рішень тощо», – наголосила Ніколетта.
Частка проєкту для Румунії становить 250 тис євро, з них майже 150 тисяч буде спрямовано на придбання і встановлення обладнання для лікарні.
Шандор Бегсео, менеджер проєкту від міста Уйфехерто (Угорщина), презентував угорську частину проєкту:
«В Уйфехерто сонячну електростанцію встановлять для дитячої лікарні, дорослого відділення та станції швидкої допомоги. Причини нашої участі такі ж, як у партнерів, – кризові часи та підвищення вартості електроенергії».
Угорська частина проєкту в грошовому еквіваленті сягає 120 тис євро, з яких левова частка піде на встановлення електростанції та накопичувачів для неї.
Загальний бюджет проєкту становить 625 471,86 євро, з яких 562 924,67 євро фінансується Європейським Союзом через програму Interreg VI-A Next Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Період реалізації проекту розпочинається 15 лютого 2025 року і триває 18 місяців.
До кінця проекту очікується значний прогрес у впровадженні заходів з енергоефективності та збільшенні використання відновлюваних джерел енергії як серед організацій-учасниць, так і в транскордонних громадах. Окрім безпосередньої економії енергії, проект має на меті слугувати моделлю для майбутніх ініціатив у сфері зеленої енергетики в регіоні. Ці зусилля не лише зменшать витрати на енергію, але й зміцнять співпрацю між установами, підвищать обізнаність громадськості щодо сталих енергетичних рішень та створять можливості для майбутніх проектів, орієнтованих на відновлювану енергетику та екологічну стійкість. Довгостроковий вплив проекту виходить за рамки установ-учасників, сприяючи загальному розвитку більш енергоефективного сектору охорони здоров’я та просуває використання зелених енергетичних рішень в регіоні.
Проект реалізується за підтримки Європейського союзу в рамках Програми Interreg VI-A Next Угорщина-Словаччина-Румунія-Україна. Щоб дізнатися більше про Програму відвідайте: https://next.huskroua-cbc.eu/.
Наталія Петерварі