Під керівництвом Інституту національно-стратегічних досліджень Угорщини (ІНСДУ), у партнерстві з Асоціацією пожежників Саболч-Сатмар-Березької області (Угорщина), Асоціацією «Multisalva» (Румунія), Благодійною організацією «Церковна добровільна пожежна команда с. Дерцен» (Україна), громадською організацією «За розвиток Великодобронського регіону» (Україна) та муніципалітетом Тисачерньо (Словаччина) – 1 січня 2025 року розпочалася реалізація проєкту ЄС PRE_SAFE під девізом «ПАРТНЕРСТВО БЕЗ КОРДОНІВ».
Ініціатива – спрямована на підвищення спроможності та зміцнення співпраці між добровільними організаціями з реагування на катастрофи, підвищення готовності до зміни клімату та техногенних катастроф, підвищення ефективності спільних заходів та виявлення ризиків і вразливостей у регіоні, пов’язаних зі зміною клімату – співфінансується програмою Interreg VI-A NEXT Угорщина–Словаччина–Румунія–Україна 2021-2027 (загальний внесок ЄС: 765 368,52 євро) до 31 грудня 2026 року.
Прикордонний регіон території даної Програми зазнає підвищеного ризику через зміну клімату, оскільки це одна з найбільш схильних до повеней територій Європи, де також зростає ймовірність лісових пожеж. Басейн річки Тиса є ареною як природних, так і техногенних катастроф, а регіональні зв’язки підсилюють вплив cусідніх територій. Ця ситуація ускладнюється тим, що Україна, а разом з нею і її найзахідніша область – Закарпаття, має один з найвищих показників вразливості населення у Європі, а також надзвичайно низький рівень здатності подолання труднощів. Тому зміцнення транскордонного співробітництва є ключовим у сфері запобігання катастрофам та управлінням ризиками.
![](https://kiszo.news/wp-content/uploads/2025/02/зображення_viber_2025-02-10_07-25-13-621.jpg)
Виходячи з досвіду жителів регіону, волонтерські організації відіграють ключову роль в ефективному реагуванні на надзвичайні ситуації, але їхні можливості та обладнання відрізняються в чотирьох прикордонних регіонах.
Таким чином, основною метою проекту PRE_SAFE є зміцнення та професіоналізація транскордонної співпраці між добровільними організаціями з ліквідації наслідків стихійних лих, сприяючи захисту населення, громадської інфраструктури, а також архітектурного та природного середовища в регіоні. Крім того, безпекова ситуація в регіоні може покращитися загалом, завдяки розширенню потужностей підрозділів захисту від надзвичайних ситуацій.
Результати аналізу ризиків та вразливості, яка буде проведена Інститутом національно-стратегічних досліджень Угорщини на території реалізації проекту, будуть включені до навчальної програми добровільних організацій з ліквідації наслідків стихійних лих, що сприятиме підвищенню стійкості до зміни клімату та використанню найбільш доцільних заходів (зокрема цивільного захисту, ліквідації наслідків стихійних лих та боротьби з паводками).
Рекомендації, засновані на базі аналізу того правового та адміністративного середовища, що перешкоджає спільним транскордонним діям, можуть призвести до створення більш гнучкої правової бази, яка в майбутньому дозволить більш ефективне та швидше втручання у разі катастрофи. А завдяки розвитку інфраструктури, реалізованим в рамках проекту, все це буде підтримуватися взаємодоповнювальними та скоординованими інструментами організацій-партнерів. Завдяки покращеним умовам, впровадженим проектом, це буде підтримано гармонізованим інструментарієм партнерських організацій.
В результаті цілеспрямованих заходів (курси електронного навчання, виїзні тренінги та спільні навчання) партнерські установи матимуть висококваліфіковані, добре підготовлені, професійні команди волонтерів, які зможуть адекватно працювати з інструментами та обладнанням для реагування на надзвичайні ситуації, а також знайомі з відповідними протоколами та сценаріями ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій. Заходи з підвищення обізнаності також забезпечать надання інформації для широкої громадськості прикордонного регіону щодо ризиків кліматичних та антропогенних катастроф та їх профілактики.
Єно Сас, президент Інституту національно-стратегічних досліджень Угорщини зазначив, що ІНСДУ та Угорська асоціація пожежників створили Карпатську мережу добровільних пожежників у квітні 2015 року з метою посилення готовності та здатності реагувати на катастрофічні ситуації добровільних організацій з ліквідації наслідків катастроф у Карпатському басейні, шляхом організації навчальних курсів, оцінки та координації розвитку активів, розширенням транскордонних зв’язків між регіонами, допомоги організаціям-членам із тендерами, а також підготуванням та реалізацією проектів розвитку мережі.
Проект PRE_SAFE, співфінансований Європейським Союзом, є наступним етапом успішної співпраці, реалізованої у «регіоні чотирьох кордонів», яка триває вже десять років.
Цей пресреліз було підготовлено за фінансової підтримки Європейського Союзу. За його зміст несе повну відповідальність Інститут національно-стратегічних досліджень Угорщини і не обов’язково відображає позицію Європейського Союзу.