ТОП-10 найгарніших хресних доріг Закарпаття

#КращевЗакарпаттівідШандора ТОП-10 найгарніших хресних доріг Закарпаття:

1.Перечин – Хресна дорога на горі Гурка, звідки видно все місто та далекі околиці. На вершині стоїть десятиметровий дерев’яний хрест. Біля підніжжя пагорба – старий цвинтар, повз нього впорядковано дорогу, встановлено підпорні стінки.Кожна каплиця містить усередині майстерно виконану фреску, ікону, яка відображає шлях Ісуса Христа на Голгофу, а також написані тут імена жертводавців.
Хрест на горі та Хресна дорога – святиня всіх релігійних конфесій, що діють на території міста.

2.Воєводино, парк Шенборна – хресна дорога Via Dolorosa (14 станцій – шлях, який Ісус Христос пройшов на Голгофу). Дорога прямує до Храму Святої Катерини, котра є покровительницею вчителів, освічених людей та науковців.

3.Невицький замок – обабіч шляху, який веде крутосхилами густого лісу вгору до старовинного й легендарного Невицького замку, встановлено 15 хрестів, що оповідають про страсті Ісуса — від розп’яття до воскресіння; і 8 інформаційних знаків про ліс і тутешню природу,

4.Виноградово – Дорога на Чорну гору впорядкована по лісовому крутосхилу і на кожній зі стацій встановлені добротні дубові хрести.

5.Свалява – 14 стацій ведуть на гору Остра. Від першої зупинки до останньої майже кілометр. Це шлях до найбільшого 12-ти метрового хреста, який розмістили на самому вершечку гори Остра.

6.Ужгород – На мапі 1800 р. вже відзначено гору Кальварія з каплицею. У 1826 р. за ініціативи Йожефа Лінці звели першу з 14-ти каплиць хресного шляху Ісуса. До 1828 року на гроші цехів музикантів, чоботарів, дубильників і гончарів були збудовані перші чотири. В 1839 р. сатмарський римо-католицький єпископ за свій кошт збудував п’яту каплицю.

До 1850-го на гроші різних благодійників спорудили ще 4 каплиці. 10-ту в 1874 р. поставив канонік мукачівської єпархії Андрій Чургович. Три останні каплиці, якими завершилося оформлення Кальварії, збудував римо-католицький плебан Андраш Будіш. Доба СРСP принесла на Закарпаття розруху. Головну каплицю віддали під обсерваторію, окремі станції зруйнували. Лише на початку 1990-х рр. іїх знову поновили і розписали.

7.Берегово – Майже кілометровий підйом на гору Керек, яка давно стала символом єднання, її прикрашають окроплені священиками різних конфесій хрести. Їх –14, й вони значно менші, аніж 12-метровий, що величаво стоїть над містом.

8.Імстичівський монастир – Хресна дорога розпочинається в центрі села, по дорозі до розташованого на горі Монастиря, зупинки біля чотирнадцятьох стацій.

9.Баранинці – Розпис каплиць здійснили фахівці Закарпатського художнього інституту. Це копії неканонічних релігійних картин, що зображають моменти підняття Ісуса Христа на Голгофу.

10. Львів-Джублик – Найдовша у світі Хресна дорога Ісуса (300 км). Джублик – християнський центр на околиці села Нижнє Болотне. Зараз тут засновано греко-католицький монастир Собору Пресвятої Богородиці, побудовано літню відпустову церкву Непорочного Зачаття Пречистої Діви Марії, два монастирі чоловічий та жіночий, каплиці, будинок для паломників, а довкола святині встановлено Хресну Дорогу.

Автор: Федір Шандор, президент Закарпатської туристичної організації

Post Author: UA KISZó