Раніше з ініціативою заборонити продаж енергетичних напоїв особам, які не досягли 18 років, виступили два політики-християнські демократи Лорінц Наца та Іштван Холлік. Проект постанови, що регулює це питання, вже опублікований на сайті уряду, повідомляє Index.
На сайті уряду опубліковано проект постанови “Про внесення змін до постанови уряду 210/2009 (IX. 29.) про умови здійснення комерційної діяльності у зв’язку з охороною здоров’я дітей та неповнолітніх”. Він передбачає, що безалкогольні напої товарної позиції 2009 або 2202 містять 15 міліграмів або більше на 100 мілілітрів будь-якої із сполук, що належать до групи метилксантинів, або містять метилксантин і будь-яку з наступних речовин:
- женьшень,
- L-аргінін,
- інозитол,
- глюкуронолактон,
- таурин.
У листі з оцінкою впливу проєкту пояснюється, що Національний центр громадського здоров’я та фармації – і його попередник – отримав загалом 565 повідомлень про події, хвороби та несприятливі симптоми, пов’язані з енергетичними напоями, за звітний період, з 1 листопада 2011 року по 13 жовтня 2023 року.
Із зареєстрованих інцидентів 26 відсотків стосувалися дівчат і 74 відсотки – хлопців. Кількість спожитого енергетичного напою варіювалася від 1 децилітра до 2,5 літрів на людину. У 21,5% (97 випадків) енергетичні напої вживалися з алкоголем.
Дані також показали, що 74 відсотки (333) з 450 осіб, які відчули симптоми та нездужання, були молодше 18 років.
Також були відзначені симптоми, пов’язані зі споживанням енергетичних напоїв: запаморочення, непритомність, блювота, нудота, сильне серцебиття, тремор, оніміння лівої руки, високий кров’яний тиск, головний біль, біль у грудях, неспокій. Несприятливі наслідки включають: передозування кофеїну, пізній викидень у вагітних жінок, низьку вагу при народженні, мертвонародження, негативний вплив на нервову і серцево-судинну системи у дітей і підлітків, а також залежність.
План допоможе запобігти цим факторам ризику та негативним наслідкам для здоров’я.