Важливою подією для угорської меншини на Закарпатті, Україна, стало те, що всі умови, висунуті Угорщиною, були включені в рамки переговорів про вступ України до ЄС.
Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто:
“Зараз ми маємо документ з Брюсселя, в якому йдеться про те, що Україна повинна повернути права, відібрані в угорців Закарпаття в останні роки”.
Питання прав меншин було спірним, і деякі країни-члени ЄС спочатку не бажали зробити це передумовою для прогресу України. Однак Угорщина залишалася твердою, як підкреслив міністр Сіярто,
наша позиція весь час полягала в тому, що повага до прав національних меншин має бути передумовою будь-якого подальшого прогресу. Деякі країни-члени не хотіли чути про цю умову, але ми чітко дали зрозуміти, що наполягаємо на відновленні прав меншин зберігати свою національну ідентичність, користуватися рідною мовою та навчатися рідною мовою».
Угода вимагає від України розробити план дій щодо меншин із залученням представників угорської громади, який стосується таких питань, як мови та освіта меншин. Крім того, Україна зобов’язалася вирішити проблеми, окреслені в 11 пунктах урядом Угорщини, та дотримуватись Основного договору 1991 року.
Європейська комісія стежитиме за виконанням Україною цих зобов’язань, які є важливими для просування в процесі вступу.
Барна Пал Жигмонд, угорський чиновник, підкреслив важливість цього досягнення, заявивши:
«Позиція уряду була послідовною протягом усього часу, ми ні на дюйм не поступимося в захисті інтересів угорської меншини, для нас це не підлягає обговоренню. Завдяки результатам виборів, яких досягла Фідес-КДНП, угорська меншина Закарпаття представлена в ЄП, і ми продовжуватимемо боротися за виконання взятих зобов’язань. Кожен угорець відповідає за кожного угорця».
Такий розвиток подій розглядається як значний дипломатичний успіх Угорщини та великий крок до повернення прав, втрачених угорською громадою Закарпаття в останні роки. Він також підкреслює важливість прав меншин у процесі вступу до ЄС, забезпечуючи врахування проблем груп меншин та захист їхньої ідентичності.