Угорський дослідник зробив серйозні висновки щодо антимікробної стійкості

 Бактерії в усьому світі стають більш стійкими до антибіотиків (антимікробна стійкість, AMR), що загрожує створити одну з найсерйозніших криз у сфері охорони здоров’я, сказав Чаба Пал в інтерв’ю Угорській академії наук (MTA) з нагоди отримання четвертого поспіль гранту Європейської дослідницької ради (ERC), пише видання  hungarytoday.hu 

Науковий керівник Центру біологічних досліджень HUN-REN переміг у категорії Advanced Grant, а в інтерв’ю він розповів про свої досягнення на даний момент та п’ятирічну програму за підтримки організації ЄС.

Csaba Pál зазначив, що картина, яка виникла на даний момент, є більш ніж тривожною, оскільки резистентність до більшості раніше перевірених препаратів розвинулася за короткий час або вже присутня в природі.

За словами вченого, розвиток подій не віщує нічого доброго. Він додав, що минулі та майбутні дослідження важливі, оскільки вони можуть допомогти визначити та знайти те, що робить антибіотики ефективними, навіть у довгостроковій перспективі.

Поточні дослідження експерта зосереджені на нових антибіотиках від кількох компаній, які можуть з’явитися на ринку найближчим часом або перебувають на ранніх етапах випробувань. Мета полягає в тому, щоб дізнатися, чого можна очікувати від цих продуктів, коли вони потраплять у клінічну практику.

Як свідчать попередні результати біолога,: деякі з нових антибіотиків не тільки будуть неефективними в довгостроковій перспективі, але можуть навіть стати небезпечними,
тому що вони створюють бактерії, які є не тільки стійкими, але й більш інфекційними.

За останні 10-15 років дослідник та його команда розробили методи швидкого та стандартного визначення стійкості патогенів.

Для довідки: резистентність до антимікробних препаратів (AMR) виникає, коли бактерії, віруси, грибки та паразити більше не реагують на антимікробні препарати. В результаті стійкості до ліків антибіотики та інші протимікробні препарати стають неефективними, а інфекції стає важко або неможливо лікувати, що підвищує ризик поширення хвороби, важких захворювань, інвалідності та смерті.

Досі виробники практикували впровадження нових антибіотиків, коли старі версії вже не були достатньо ефективними, але це створює постійну гонку та величезний економічний тягар. Крім того, таке надмірне використання антибіотиків також ускладнює подальші розробки,

оскільки нерідко стійкість до старих антибіотиків певною мірою розвивається під час випробувань нових продуктів, які ще не були представлені, навіть якщо збудники ще не стикалися з ними.

Однак, за словами Пала, безвідповідальне використання антибіотиків не є єдиною причиною цієї сумної ситуації, оскільки інші типи агентів і стресові фактори також можуть створити антимікробну резистентність.

Як підсумував він: «У косметику (наприклад, мило) входять антибактеріальні засоби, якими ми постійно користуємося, і ми зустрічаємося з ними набагато частіше, ніж з антибіотиками. (…) Це величезна небезпека. Однак забруднення важкими металами може мати такий же ефект. Патогени адаптуються до важких металів, і побічним ефектом цієї адаптації може бути антимікробна резистентність. Тому зовсім не тривіально, що лише кількість антибіотиків, які використовуються в клініці, має небезпечний вплив на людство. Не кажучи вже про те, що антибіотики також використовуються у дуже великих кількостях у тваринництві, також створюючи чудові можливості для поширення резистентних патогенів».

Post Author: UA KISZó