Геотермальна енергія є прийнятною альтернативою газу в Угорщині, сказав один експерт у відповідь на припущення, що Угорщина могла б опалюватися геотермальною енергією замість природного газу. Геотермальний тепловий потік Угорщини або, простіше кажучи, інтенсивність тепла, що виходить із земних надр, чудова за європейськими стандартами.
Хоча опалювальний сезон уже далеко позаду, є ще багато вечорів, коли вмикають радіатори, які в переважній більшості угорських домогосподарств працюють на природному газі. Тому деякі експерти розглядали використання геотермальної енергії в домогосподарствах, як повідомляє Index.
Було виявлено, що Угорщина має великий геотермальний потенціал, який можна використовувати в основному для опалення та охолодження,
– сказала у своїй презентації Юдіт Мадльне Сьоні, гідрогеолог, доктор філософії Угорської академії наук, професор кафедри фізичної та прикладної геології ELTE та керівник науково-дослідного центру кафедри гідрогеології Йожефа та Ержебет Тот. Однак вона зазначила, що геотермальні ресурси менш придатні для виробництва електроенергії.
Гідрогеолог підкреслила, що величезний потенціал приповерхневої геотермальної енергії може відіграти важливу роль для майбутнього всіх угорських громад. Певна форма дрібного або глибокого використання геотермальної енергії можлива майже всюди в країні. Неглибокі геотермальні зонди також мають багато переваг: геологічний ризик та інвестиційні витрати можуть бути низькими, технологія менш складна, а витрати на обслуговування нижчі.
Однією з головних переваг є можливість як охолоджувати, так і нагрівати в реверсивному режимі.
Крім того, використання на поверхні може бути встановлено майже в будь-якому місці без необхідності спеціальних геологічних умов.
Професор зазначає, наскільки важливо розвивати пряму рекуперацію тепла та розповсюдження геотермальних теплових насосів для заміни природного газу.
Геотермальне тепло є прийнятною альтернативою газу в країні, і ступінь видобутку може бути покращений у міру розробки термальних вод, каже експерт.
Хоча геотермальний тепловий потік в Угорщині нижчий, ніж в Ісландії, він все ще чудовий за європейськими стандартами. Крім того, для виведення тепла на поверхню є не тільки тепло, але й велика кількість підземних вод. Професор пояснив, що Угорщина знаходиться далеко від кордонів плит, які характеризуються інтенсивною магматичною активністю, що робить Ісландію оплотом геотермальної енергії.
Тут у Європі ми на четвертому місці з потужністю тепла 1,02 гігават, Szőnyi сказав Index, зазначивши, що ми також повинні бачити невикористаний потенціал у цій сфері, який є основою для вдосконалення.
Сьогодні лише 6,6 відсотка загального виробництва тепла надходить від геотермальної енергії. Згідно з даними 2022 року, щорічне виробництво геотермального тепла становить близько 6,6 петаджоуля. Щоб досягти 12 петаджоулів до 2030 року, необхідно збільшити видобуток. «Геологічні та гідрогеологічні умови в Угорщині підходять для цього, єдине питання полягає в тому, коли велика кількість ліцензій на геотермальну розвідку, поданих минулого року, зможе досягти етапу експлуатації».
Найважливіше зараз – зрушити з місця галузь, яка потребує підтримки, підкреслив професор, зазначивши, що такі країни, як Фінляндія та Швеція, які перебувають у невигідному становищі з точки зору передумов, протягом певного часу сприяли встановленню геотермальних теплових насосів у своїх країнах. У результаті фіни вже мають встановлену потужність у 2000 мегават, а у шведів понад 7000 мегават. На думку експерта, це свідчить про те, що навіть геотермально неблагополучні країни намагаються скористатися цією можливістю.
Via Index, Ungarn Heute; Featured image via Pixabay