31 березня: сьогодні – католицький Великдень

Сьогодні, 31 березня, в Україні святкують День флориста. Віряни вшановують пам’ять святителя Кирила Єрусалимського. До Нового року залишилося 275 днів.

Яке сьогодні, 31 березня, церковне свято

Великдень – це найважливіше у християнському календарі і дуже давнє за походженням свято. Цього дня християни згадують воскресіння Ісуса Христа через 3 дні після його страти на хресті. Дата свята обчислюється за місячним календарем і щороку змінюється. Однак Великдень завжди випадає на неділю – саме цього дня тижня, згідно з Біблією, воскрес Христос.

Дата Великодня розраховується за місячним календарем. Метод розрахунку дати свята має назву пасхалія. У православних та католиків він відрізняється.

Дату Великодня розраховують так: беруть день весняного рівнодення (21 березня) і дивляться, коли настане найближчий до нього повний місяць. У першу неділю після цієї повні святкують Великдень. Також у православних Великдень не може співпадати з єврейським святом Песах (у католиків такої вимоги немає).

У православних Великдень завжди настає пізніше, ніж у католиків. 5 травня – ось якого числа Великдень у 2024 році у православних. Це доволі пізня дата для свята. Цікавий факт: за давніми народними прикметами якщо Великдень виходить пізнім, то і весна пізно настане.

Католицький Великдень 2024 відзначається 31 березня.

Традиції та заборони на Великдень

Українські великодні традиції існує багато століть. Великдень – одне з улюблених свят українців, яке відзначають люди різного віку.

Готуватися до урочистостей починають заздалегідь. Перед Великоднем українці займаються генеральним прибиранням у будинку, миють вікна та перуть постільну білизну, ріжуть свійську птицю та худобу на м’ясо. Традиційно до свята готують м’ясні страви (ковбаски, холодець, голубці) та яйця-крашанки, але під час посту їх не їдять. На десерт випікають паски здобні.

У день Воскресіння віруючі відвідують храм, де освячують продукти для святкової вечері. За столом збираються всією сім’єю, пригощаючи один одного пасками. На свято популярні ігри та розваги, пов’язані з великодніми яйцями.

Також до свята українці мають святкове вітання. Протягом усіх пасхальних свят (тобто від Великодня до Трійці) православні віруючі вітаються зі словами: “Христос Воскрес!” – “Воістину Воскрес!”.

Заборони на Великдень такі ж, як і на будь-яке інше велике церковне свято. У Воскресіння Христове не можна:

  • займатися важкою фізичною працею;
  • лаятися, ображати інших людей, заздрити і бажати зла;
  • засуджувати людей за спиною і розкривати їхні таємниці;
  • займатися ворожінням, ритуалами і обрядами;
  • викидати освячені продукти у відро для сміття;
  • відмовляти в допомозі.

Також в перший тиждень після Великодня священнослужителі не рекомендують одружуватися і вінчатися.

Що не можна робити цього дня
Не варто позичати продукти та речі, особливо дитячі.
Якщо постригти нігті або волосся — будуть дрібні невдачі.
Також не можна ходити в гості 31 березня, тому що там залишиться його щастя.
Не витрачайте гроші, особливо великі суми, тому що будуть проблеми з фінансами.

Народні прикмети і традиції на 31 березня
Серед наших предків існувало чимало цікавих прикмет на цей день:

дивилися, який сьогодні день: вже розпустилися квіти мати-й-мачухи, отже квітень теплим буде;
ще не розтанув сніг — буде хороший приплід худоби;
вже з’явилися комарі — буде тепла і сонячна погода;
вже прилетіли лебеді — буде суха погода.

Саме 31 березня прилітали лебеді з зимівлі, тому серед наших предків вважалося щасливим знаком побачити цього птаха. Існував цікавий обряд, за яким цього дня обов’язково купали дитину у воді з чистого струмка чи колодязя, щоб вона красивою і здоровою.

Пам’ятні дати 31 березня
Календар важливих подій в Україні та світі за 31 березня:

1492 рік — указом Ізабели та Фернандо наказують вислати всіх євреїв з Кастилії та Арагону;
1770 рік — англійський мореплавець Джеймс Кук, обстеживши Нову Зеландію і з’ясувавши, що вона — острів, покидає її і бере курс на захід — на Австралію;
1814 рік — фельдмаршали Шостої коаліції Блюхер, Шварценберг і Барклай-де-Толлі беруть Париж;
1821 рік — скасовують Португальську інквізицію;
1831 рік — Квебек (місто) і Монреаль отримали статус міст;
1840 рік — остаточне припинення Центральноамериканської федерації — об’єднання країн Центральної Америки зі столицею в Гватемалі;
1851 рік — французький астроном Леон Фуко починає експеримент зі своїм маятником у паризькому Пантеоні для демонстрації обертання Землі навколо своєї осі;
1854 рік — укладено Канаґавський договір між Японією та США. Японія скасовує курс на ізоляцію від Заходу;
1889 рік — офіційне відкриття Ейфелевої башти;
1896 рік — перший замок-блискавка патентується в США його винахідником, Уїткомбом Джадсоном;
1900 рік — перша реклама автомобілів з’явилася в американській загальнонаціональній газеті Saturday Evening Post;
1900 рік — у Франції ухвалюють закон, що обмежує робочий день жінок і дітей 11 годинами;
1901 рік — випускається перший автомобіль “Мерседес”;
1917 рік — за договором Данська Вест-Індія переходить у володіння США за $25 млн і називається Американськими Віргінськими Островами;
1918 рік — США вперше переходять на літній час;
1922 рік — у Києві Лесь Курбас заснував театр “Березіль”, що 1926 року переїхав до Харкова;
1923 рік — у Нью-Йорку проходить перший танцювальний марафон;
1929 рік — Українська академія наук схвалює Харківський правопис української мови, а 29 травня його схвалило НТШ у Львові;
1940 рік — відкривають нью-йоркський аеропорт “Ла Гардія”;
1949 рік — Ньюфаундленд стає 10-ю провінцією Канади;
1952 рік — відкривають Львівську філію Академії наук України;
1959 рік — тибетський буддиський лідер Далай Лама тікає з окупованного китайцями Тибету;
1967 рік — після рішення Франції про вихід з військової організації НАТО штаб-квартира організації була переведена з Парижа до столиці Бельгії Брюсселя;
1973 рік — у гітпараді журналу Billboard уперше з’являється альбом гурту “Pink Floyd” “The Dark Side of the Moon” і залишається в сотні найкращих протягом наступних 14 років;
1976 рік — Led Zeppelin випустили свій шостий студійний альбом Presence;
1991 рік — на референдумі в Грузії 90% населення проголосувало за незалежність;
1992 рік — ООН голосує за введення санкцій проти Лівії після її відмови видати двох підозрюваних в організації вибуху літака авіакомпанії “Пан Амерікен” в районі Локербі;
1993 рік — під час знімання епізоду фільму “Ворон” випадково гине американський актор Брендон Брюс Лі, син Брюса Лі;
1994 рік — Угорщина офіційно подає заявку на вступ до Європейського Союзу;
1998 рік — пілот “Формули-1” Енді Валлас встановлює світовий рекорд швидкості для серійного автомобіля — 402,6 км/год;
2019 рік — вибори президента в Україні: до другого туру виходять Володимир Зеленський та чинний на момент виборів президент Петро Порошенко.
Іменини: як назвати дитину, яка народилася 31 березня
Які сьогодні іменини: Данило, Кирило, Едуард, Карпо.

Талісманом людини, народженої 31 березня, є опал. Камінь, який відрізняється дивовижною красою. На його калейдоскопічні властивості вказували ще стародавні римляни. Опал має потужну енергетику, тому його здавна використовували для проведення різних ритуалів.

В цей день народилися:

1869 рік — український вчений, один із засновників судової медицини Микола Бокаріус;
1873 рік — український політичний і громадський діяч Микола Міхновський;
1889 рік — український астрофізик, жертва сталінського терору Борис Герасимович;
1914 рік — український поет Леонід Вишеславський;
1914 рік — український літературний критик, літературознавець Леонід Новиченко;
1964 рік — український політик і державний діяч, секретар РНБО Олександр Турчинов;
2001 рік — українська поетка, акторка, парамедикиня-доброволець Національної гвардії України, учасниця оборони Маріуполя та “Азовсталі” Катерина Поліщук (Пташка).

Який сьогодні день в Україні і світі

31 березня в Україні святкують День флориста. Хоча ця професія з’явилася на ринку спеціальностей зовсім недавно, але її відразу відзначили державні органи. Свято святкують на державному рівні. А початок святкування припав на 2000 рік. Дату обрали не випадково, саме цього дня українське Міністерство праці і соцполітики офіційно затвердило спеціальність флориста у переліку професій.

Також 31 березня святкують Міжнародний день резервного копіювання. Головна мета цього дня полягає в приверненні уваги до важливості збереження цифрових даних під час роботи з ними. Кожен користувач повинен упевнетися в тому, що важлива інформація на його комп’ютері, смартфоні чи іншому ґаджеті збережена, а потім розповісти іншим про необхідність створення резервних копій. Створили свято за ініціативи користувачів платформи Reddit. Дату також обрали не випадково. Найчастіше втрата даних припадала саме на 1 квітня.

А ще 31 березня День Ейфелевої вежі. Саме цього дня 1889 року відбулося відкриття цього відомого символу Парижа. Свою назву вона отримала на честь творця — Густава Ейфеля. Спочатку споруда вважалася тимчасовою, тому що її встановили як символ незалежності та багатства Франції на честь сторіччя революції. Її планували розібрати після закінчення святкування, але деякі підприємливі французи за цей час вже встановили на її верхівці радіоантени, і тому вежу вирішили залишити.

31 березня святкують Міжнародний день декольте. Це неофіційне жартівливе свято, яке було створене у соціальних мережах. Спочатку подія отримала популярність в Інтернеті на території Йоганнесбурга. Користувачі соціальних мереж влаштували челендж з фото, а інші оцінювали їх і обирали переможця. Головним призом стала віртуальна нагорода “Декольте року”.

Post Author: UA KISZó