Асоціація угорських бібліотекарів Закарпаття провела загальні збори

Асоціація угорських бібліотекарів Закарпаття провела загальні збори. Вотум довіри знову отримала Єва Варга, інформує Kárpáti Igaz Szó.  

Асоціація угорських бібліотекарів  Закарпаття провела свої загальні збори в Берегові, в Європейсько-Угорському домі. У 2020 році організація була відзначена нагородою Міклоша Надя, а в 2023 році отримала Меморіальну медаль угорських бібліотекарів. Цьогоріч до Дня угорської культури Асоціація отримала грамоту Закарпатського інституту угорської культури.

Після прийняття питань порядку денного двоє наймолодших бібліотекарів Елеонора Шлуцькі та Агота Шока доповіли про свою участь у тендері. Молоді спеціалісти із захопленням розповідали про свій досвід та знання, отримані в Угорщині, які вони можуть використати вдома.

У своїй президентській доповіді Ева Варга пояснила, що п’ять років тому, 23 лютого 2019 року, членство проголосувало за неї на новий термін, і того року вони також відзначили 25-річчя своєї асоціації.

– Якщо я озираюся на події останніх п’яти років, то можу сказати, що ми багато працювали, попри всі труднощі, можна говорити про хороші результати.

Закарпатські бібліотекарі чотири рази брали участь у тендері «Бібліотека, яка об’єднує», оголошеному президентом парламенту Угорщини. Ми взяли участь у конференції угорських бібліотекарів Карпатського басейну в Чонграді, у щорічній конференції під назвою «Бібліотека майбутнього», яка проходила в Секелюдвархей. Щороку ми подавали тендер до Фонду Габора Бетлена на розвиток бібліотек угорських населених пунктів Закарпаття та закупівлю обладнання. Завдяки цьому за останні роки наші бібліотеки змогли вирости, – підкреслила Єва Варга, а потім торкнулася яскравих програм, організованих останніми роками. Один із них — “Біжи за нього!” – програмі, яка також дала бібліотекарям, які беруть участь у програмі, доступ до багатьох чудових нових книг.

Президент асоціації також розповів про труднощі, яких, на жаль, вистачає.

– Великі світові події, Covid, а тепер і війна дворічної давнини, сколихнули світ, Україну і, звісно, ​​сильно сколихнули нашу маленьку професію. На жаль, це призвело до того, що наша кількість зменшується.

Раніше це було характерно «тільки» для розпорошеного населення, тепер це характерно і для угорських поселень.

З 2021 року на Закарпаття дійшла нова реформа державного управління, яка повністю перевернула наше життя та роботу. Я досі добре пам’ятаю ті дні, коли я з закладеним горлом передавала своїм колегам в інші громадти їхні трудові книжки. Все стало по-іншому, і не тільки в житті бібліотечної мережі Берегова, а й усіх бібліотек. Районні бібліотечні мережі припинили своє існування, натомість бібліотеки, передані в невеликі регіони, або діють, або мають інший статус публічних бібліотек. Серед угорських населених пунктів найбільш розвиненою була бібліотечна мережа Мукачева, яка обслуговувала також райони Мукачева, Ужгорода і Берегова.

Коли я дивлюся на нинішні обличчя, на думку спадають слова Міхая Верешмарті про членство в нашій асоціації: «Воно може бути виснаженим, але не зламаним…»

Пригадую, що минулого разу я ставила за мету розширити кількість членів і членських бібліотек, але цього не вдалося досягти з причин, які не залежать від нас. Тепер я бажаю, щоб нас залишилося принаймні стільки, і залишаючись вірним словам Верешмарті:

«Попереду ще буде, ще буде. Кращий вік, після якого гірка молитва гаряча. На вустах сотень тисяч».

Ева Варга завершила свою доповідь, потім подякував усім, хто покращував професійну репутацію бібліотекарів Закарпаття, хто зробив усе, щоб Асоціація угорських бібліотекарів Закарпаття стала однією з найвідоміших угорських професійних організацій не лише в Україні, а й у всьому Закарпатті.
Присутні бібліотекарі одноголосно проголосували за Еву Варгу на наступний термін, віце-президентами були Ева Шлуцькі, Мелінда Молнар  і Маріка Папп, секретарем — Джорджина Ґаті Дьонджі.

Найактивніші відвідувачі бібліотек – школярі та пенсіонери. Бібліотекарі намагаються зробити все можливе, щоб утримати читачів, тому намагаються регулювати книжковий фонд відповідно до попиту, тобто, якщо є можливість, закуповують ті книги, на які є найбільший попит. Нещодавно для них відкрилася величезна можливість у цій сфері, оскільки Балаж Траутманн, організатор угорської неурядової організації Carpathian Dragon Providers, запропонував те, чого хоче кожен бібліотекар: вирішуйте самі, що буде найбільшою потребою та попитом.

Бібліотеки населених пунктів Закарпаття з угорським населенням, які виявили бажання взяти участь у цій програмі, скористалися подарованою цінною книгою. Наприкінці загальних зборів відбулася передача видань.

Post Author: UA KISZó