Зуби мудрості отримали нестандартне найменування з тієї причини, що вони ростуть уже в зрілому віці. Тобто, коли всі інші зуби в щелепі сформувалися. Вони восьмі за рахунком в ряду, тому їх називають “вісімками” або “третіми молярами”.
У минулому ці зуби були дуже корисні людині – вони допомагали в дробленні та пережовуванні твердої, жорсткої їжі. Сьогодні ж продукти стали набагато м’якшими. Оскільки більше немає жодної потреби в потужних щелепах, зуби мудрості часто піддаються видаленню, особливо якщо їхнє зростання завдає серйозних незручностей.
Джерело ілюстрації: cis.ua
Як зрозуміти, що прорізується зуб мудрості?
Якщо в минулому “вісімки” були життєво необхідні для подрібнення напівсирого м’яса або стебел рослин, то сьогодні вони є рудиментами. Тобто, органами, які втратили своє пряме призначення під час процесу еволюції. Сталося це, тому що сучасні люди харчуються м’якою їжею, що пройшла термічну обробку. Через це навантаження на щелепу істотно знизилося.
Розміри щелепи також зменшилися з часом, і результатом стало те, що третім молярам часто не вистачає місця для нормального росту. Таким чином, коли росте зуб мудрості, він може доставляти такі проблеми:
- у точці прорізування виникає дискомфорт, з часом ясна червоніють і напухають, може відчуватися розпирання;
- пережовування їжі супроводжується неприємними відчуттями або легким болем;
- стає важко і боляче відкривати рот;
- погіршується загальне самопочуття, температура підвищується, час від часу болить голова.
Також слід взяти до уваги, що симптоми можуть відрізнятися залежно від того, в якому напрямку ростуть “вісімки”. Якщо виникає гострий біль і ясна запалюються, це свідчить про патологічний розвиток. Якщо щока розпухає, а температура тіла зростає, існує ймовірність розвитку перикороніту.
Що робити, якщо третій моляр болить?
Потрібно як найшвидше записатися до стоматолога на найближчий час, щоб розібратися з проблемою в короткий термін. Якщо з якоїсь причини прямо зараз це неможливо, на деякий час угамувати біль можна і в домашніх умовах. Ось, що робити коли ріжеться зуб мудрості:
- приймати знеболювальні таблетки;
- полоскати розчином соди та солі;
- прикладати холодний компрес.
Однак ці засоби тільки усунуть хворобливі відчуття, але не розв’яжуть проблему з прорізуванням зуба мудрості. Тому в будь-якому разі не варто нехтувати допомогою стоматолога. Повноцінна діагностика допоможе обчислити всі нюанси та вирішити, чи справді варто видаляти зуби мудрості.
Коли “вісімку” краще видалити?
Зуби мудрості найчастіше видаляють, і ось у яких випадках це клінічно обґрунтовано:
- індивідуальні особливості будови щелепи пацієнта або її патології;
- наявність кісти в щелепі біля кореня “вісімки”;
- неправильний напрямок зуба і, як наслідок, травмування м’яких тканин через неправильний ріст;
- поганий стан третього моляра, розвиток карієсу, пульпіту або іншого стоматологічного захворювання;
- ретинований зуб;
- скупчення зубів, сильне порушення прикусу.
Після завершення операції з видалення настає період реабілітації і його успішність більшою мірою залежить від самого пацієнта. Щоб усе пройшло добре, він має чітко дотримуватися рекомендацій стоматолога. В деталях ці поради можуть відрізнятися, але в загальних рисах вони такі:
- утримання від вживання гарячої їжі або напоїв у найближчі кілька годин;
- заборона на алкоголь або паління, як мінімум, на залишок дня;
- обмеження контакту з гарячою водою (як умивання, так і відвідування лазні/сауни), надто інтенсивне полоскання рота або сильні фізнавантаження.
Найголовніше, що не можна буде робити після видалення зуба мудрості – це доторкатися до свіжої ранки ні язиком, ні чим-небудь іншим. Також, якщо лікар призначив приймання антибіотиків, не можна вживати продукти, які знижують їхній вплив. Наприклад, це молоко і молочна продукція, а також кава.
Якщо ранка почала боліти, можна прикласти холодний компрес. Це дозволить запобігти запаленню та дасть змогу прибрати набряк із травмованих тканин. Про правильне чищення зубів у цей період також можна уточнити у стоматолога. Якщо дотримуватися всіх рекомендацій, загоєння пройде швидко.
Коли видаляти зуби мудрості небажано?
Хоча видалення “вісімок” – часта процедура, виникають випадки, коли це небажано. Наприклад:
- Зуб не викликає серйозних проблем, росте правильно і має пару (зуб навпроти по вертикалі).
- Наявність третього моляра потрібна для успішного протезування. Здебільшого це стосується випадків, коли вже немає “сімки” або заплановано видалення “сімки” і “шістки”. У такому разі зуб мудрості стане опорою для протеза.
Так чи інакше, зуби мудрості в більшості випадків завдають дискомфорту. Навіть якщо вони виросли правильно, зберігати їх здоровими коштує великих труднощів. Тому в окремих випадках лікування зуба мудрості стає недовговічним рішенням, а його видалення – питанням часу.