Відновлення прав нацменшин, розбудова КПП, євроінтеграційні процеси – про це сьогодні, 29 січня, в рамках робочого візиту в Україну говорив з українськими колегами Міністр зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Петера Сійярто.
У рамках програми візиту він насамперед поклав квіти до могил військових, які відділи своє життя за суверенітет та територіальну цілісність України. Церемонія відбулася на пагорбі Слави в Ужгороді, Петер Сійярто разом із Керівником Офісу Президента України Андрієм Єрмаком, Міністром закордонних справ України Дмитром Кулебою та Міністром зовнішньої економіки, Парламентським державним секретарем МЗЕС Угорщини Левенте Мадяром.
Петер Сійярто узяв участь у церемонії вшанування пам’яті полеглих бійців в Ужгороді
Після переговорів, які тривали на Ужгородщині між українською та угорською сторонами понад 6 годин, відбулася пресконференція для ЗМІ, в ході якої прозвучло кілька цікавих тез. Подаємо найцікавіше.
Дмитро Кулеба: “Немає жодних питань, які не можуть бути не врегульовані”
Насамперед Дмитро Кулеба, Міністр закордонних справ України, сказав присутнів, що українська сторона, йдучи на перемовини, виходила з того, що немає жодних питань, які не можуть бути не врегульовані.
«Ми мали відверту розмову, головна риса якої буле відвертість, щирість і конструктивність. Ми подякували Угорщині за ту потужну гуманітарну допомогу, яка надається Україні з першого дня повномасштабного вторгнення росіїі, і надається вона не тільки по Закарпаттю, а всій державі. Вдячні за прихисток українців, лікування військовослужбовців, відпочинок українських дітей», – сказав Кулеба.
Він відзначив, що, безумовно, основна тема, яка стояла на порядку денному, була європейська інтеграція України, її членство в ЄС.
«Тут заслуговують на позитивну оцінку рішення Угорщини піти на компроміс щодо відкриття переговорів про членство», – додав міністр.
За його словами, попереду інші важливі рішення, і їх сьогодні також обговорили.
«Виходимо з того, що Україна, яка є членом європейського простору, найбільше відповідає стратегічним інтересам Угорщини. Ми також проговорили питання євроатлантичного напрямку, секторального співробітництва, логістики, нашим фахівцям є про що говорити і над чим працювати». – додав Кулеба.
Питання захисту прав нацменшин
Тема, на якій сторони зупинились найбільше, – це тема захисту прав нацменшин.
«Це питання, як кажуть, «з бородою», – сказав Кулеба. – Ми “відмотали” цю історію до початків і зійшлися в позиції, що ми хочемо це питання врегулювати добросовісно з обох сторін. Виходимо з того, що в рамках нашого курсу до ЄС ми ухвалили відповідне освітнє законодавство, яке повернуло систему навчання нацменшин до ситуації 2017 року, коли була запроваджена відповідна освітня реформа в Україні. Ці зусилля оцінили позитивно і закарпатські угорці.
Сьогодні Петер Сійярто перерахував перелік питань, які з т. з. угорської сторони ще потребують уточнення чи додаткового вирішення на рівні підзаконних актів. Ми попросили угорці надати вичерпний перелік питань щодо захисту прав нацменшин. Ми це перелік отримали і домовились, що зберемо спеціальну двосторонню комісію, яка матиме задачу за 10 днів представити на розгляд урядів 2 країн конкретне розуміння, як і що з того переліку запитань вирішити».
Питання зустрічі Зеленського й Орбана
Керівник офісу Президента України Андрій Єрмак з цього приводу заявив:
«Ми сьогодні абсолютно чітко сказали, що є зацікавленість в проведенні зустрічі на рівні Орбана та Зеленського. Ми сьогодні зробили потужний крок до цієї зустрічі й того, щоб вона була успішною, та відкрила нову сторінку в нашій історії».
Петер Сіяйрто – про позицію щодо України
На початку свого виступу Петер Сійярто подякував очільнику Закарпаття Віктору Микиті за те, що влада області робить усе можливе, щоб на Закарпатті угорці та інші національності жили в мирі та злагоді.
«В Україні два роки йде війна. Точка зору Угорщини однозначна: ми підтримуємо територіальну цілісність і суверенітет України, ми засуджуємо війну та хоче, щоб якомога швидше тут настав мир», – сказав Сійярто.
Він також відзначив, що гуманітарна місія. Яку виконує наразі Угорщина відносно України, є найпотужнішою в її історії.
«Ми були одними з перших, хто в перші дні війни запропонував допомогу Україні. Угорщина прийняла понад мільйон біженців, тисячі дітей вчаться наразі в нашій країні, угорська гуманітарна допомога доходить до півмільйона родин в різних регіонах України, ми будуємо школи та садочки, українські діти відпочивали в таборах Угорщини, і це короткий перелік всього того, чим допомагає Угорщина своєму сусідові!»
Сійярто: «Просимо вернути угорській нацменшині всі ті права, які мала громада до 2015 року»
Петер Сійярто наголосив, що з українською стороною обговорили питання, які були складними.
“Починаючи з 2015 року в Україні схвалювали такі закони, які зменшували права нацменшини, торік у грудні парламент прийняв закон, який зупинив цю негативну спіраль, і ми це цінуємо. Але в нас є прохання, і просимо не сприймати це неввічливо, але ми просимо вернути угорській нацменшині всі ті права, які мала громада до 2015 року. Ми не просимо більше, ніж те, що було до 2015 року. Як пан Кулеба це сказав, в 11 пунктах ми сформулювали угорські прохання, наприклад, щоб статус національної школи був відновлений, щоб була можливість складати іспити на атестат зрілості угорською, і щоб можна в галузі вищої освіти, культури і суспільного життя використовувати угорську. І доручили комісії якомога швидше обговорити ці питання».
Сійярто додав, що також з українською стороною обговорили питання розбудови пунктів пропуску на спільному кордоні. Також сторони домовились про спільну мету – побудувати додатковий міст через Тису.
Також міністр подякував українцям за те, що два роки поспіль був гарантований транзитний шлях постачання енергоресурсів.
«Ми сьогодні прибули в Україну з метою відновити довіру в наших двосторонніх відносинах. Перед нами ще довгий шлях, треба багато працювати, але ми з угорського боку готові виконати цю роботу. Дякую Андрієві Єрмаку, Дмитрові Кулебі та Віктору Микиті за цю зустріч і ці можливості», – відзначив Сійярто.
По завершенні виступів Петер Сійярто, Андрій Єрмак та Дмитро Кулеба відповіли на численні питання медіа.
Про це, а також окремі підведення підсумків візиту читайте в наших наступних матеріалах.
Наталія Петерварі
Фото автора та з відкритих джерел