Епідемія коклюшу рухається Європою. Чи варто боятися захворювання, яке поширюється в Хорватії та Сербії? Цим питанням задаються угорські медіа, досліджує його index.hu:
“Такої кількості інфікованих у Хорватії не було більше 40 років, а центральне управління охорони здоров’я повідомило про рекордну кількість випадків кашлюку також у Сербії. Професор імунології Ерне Дуда розповів Index, чи варто уникати епідемії, викликаної збудником, вдома.
Коклюш – це в основному дитяча хвороба, і як така вона зазвичай поширюється серед маленьких дітей. Обов’язкова вакцинація проти бактерії Bordetella pertussis була запроваджена в Угорщині в 1954 році, яка спочатку проводиться у віці 2, 3 та 4 місяців, а повторна вакцинація – у 18 місяців, потім у 6 та 11 років.
Ерне Дуда сказав, що до цього вони отримали імунітет проти збудника через інфекцію.
«Ті, хто старше 70 років, які перенесли хворобу в дитинстві, отримали захист на все життя», – зазначив професор, додавши, що так званий колективний імунітет, який працює при високій вакцинації, може захистити людей похилого віку, які не мають природний захист.
З цієї точки зору Угорщина має надзвичайний рівень вакцинації в Європі – 99,9 відсотка, тоді як у Хорватії та Сербії це співвідношення становить 85 відсотків. Представник Інституту охорони здоров’я Хорватії Бернард Каїч заявив, що в їхній країні на 95 відсотків можна запобігти масовому поширенню інфекції. Згідно зі звітом наприкінці минулого року, у Хорватії було зареєстровано 1400 випадків, а в Сербії кількість випадків перевищила 900.
Вірусолог Іво Івіч, колишній директор клініки інфекційних захворювань у Спліті, зазначив, що, незважаючи на те, що, згідно з хорватським законодавством, відмова від обов’язкової дитячої вакцинації може призвести до кримінального провадження, яке може призвести до накладення штрафу в розмірі 300 євро. з боку батьків все більше людей нехтують дитячими щепленнями.
Пульмонолог Сніжана Рсовац, завідуюча відділенням інтенсивної терапії дитячої клініки Тиршова в Белграді, повідомила, що перед першими трьома дозами серії вакцинації у новонароджених і дітей віком до одного року захворювання може бути особливо небезпечним, оскільки їхня імунна система ослаблена. ще недостатньо розвинений.
«Через інфекцію, що атакує вужчі дихальні шляхи, рівень кисню в крові може впасти до критичної межі, навіть із зупинкою дихання чи серйозними ускладненнями», — пояснила лікар дитячої реаніматології.
На думку вірусолога Ерне Дуди, те, що поширення інфекції набуло нової сили, може бути також пов’язано з тим, що щеплення дітей у деяких країнах під час епідемії коронавірусу не проводилися, як раніше.
“В Африці, наприклад, були прогалини у вакцинації проти поліомієліту”, – зазначив він.
Іншим фактором є те, що багато дітей не стикалися зі збудником, який також поширюється повітряно-крапельним шляхом, під час носіння маски, тому зараз вони вперше стикаються з інфекцією. Ті, хто отримав повну серію щеплень, проходять або без скарг, або з симптомами, схожими на застуду.
Згідно з даними, до запровадження обов’язкових щеплень в Угорщині між 1940 і 1953 роками щорічно реєструвалося 60 000 випадків кашлюку, при вакцинації немовлят у 1989 році було зареєстровано лише 16 випадків, а в 2016 році лише 5. Вони траплялися у 90 відсотків дітей, які не були повністю або неповністю вакциновані. «Зараз поширюються десятки респіраторних збудників, тому важливо не привозити в суспільство немовлят, які ще не отримали базову імунізацію», – зазначив вірусолог.
Що таке коклюш?
Bordetella pertussis – це бактерія, що передається крапельним шляхом, яка може передаватися людині навіть при дотику до інфікованих предметів.
Як правило, через 7-10 днів після контакту зі збудником, але в деяких випадках навіть через 21 день симптоми, пов’язані з підвищенням температури, схожі на застуду, що супроводжується хронічним кашлем, можуть загострюватися протягом двох тижнів і тривати до двох місяців.
Хвороба може мати серйозний клінічний перебіг у тих, хто не був щеплений у дитинстві – незалежно від віку – але вона справді загрожує життю новонароджених і немовлят. Згідно зі звітом епідеміологічного центру в Белграді, третина пацієнтів потребує стаціонарного лікування на першому році життя. Коклюш спочатку лікують антибіотикотерапією, яка може бути ефективною протягом двох тижнів після появи перших симптомів.
В Угорщині немовлят щеплють проти кашлюку комбінованою вакциною проти дифтерії та правця (АКДС). За словами педіатра з Естергома Тамаша Бенсе, завдяки комплексній програмі вакцинації він востаннє стикався з цією хворобою у своїй практиці 30 років тому, коли у 3-річної дитини виникли типові симптоми, мазок із горла та рентген підтвердили інфекцію, після чого негайний курс антибіотиків призвів до одужання.
“Більш важкого стану не було, тому що дитина вже отримала перші 3 вакцини»,– підкреслив він, додавши, що новонароджені діти до першого щеплення є найбільш уразливими, а імунізація батьків також сприяє їхньому захисту.
У групі ризику також діти, чиї щеплення відкладені через хронічне захворювання.