Підсумки року від KISZó: 2023 рік був сповнений прагненням миру

На початку минулого року ми сподівалися, що 2023 рік принесе такий бажаний мир для країни та закарпатських угорців. Але це залишається лише надією, адже після 2022 року минулий рік виявився багато в чому важким: конфлікт, який визначав і впливав на наше повсякденне життя, поглибився. На початку нового року прийнято підводити підсумки, озиратися назад. Продовжуючи багаторічну традицію газета підготувала такий огляд за дванадцять місяців. Як зазначає її автор Шандор Сабов, “…своєю добіркою прощаємося з 2023 роком, вочевидь сподіваючись, що 2024 рік принесе нам довгоочікуваний мир”.

Січень

Наприкінці 2022 року російські атаки на енергомережу України спричинили постійні відключення електроенергії. У січні 2023 року Закарпаття все ще страждало від відсутності електроенергії. Планові відключення електроенергії ускладнювали наші будні, але до кінця місяця вдалося настільки полагодити пошкоджену енергосистему, що можна було попрощатися з цим «темним» періодом до кінця року.

У перших числах місяця Янош Арпад Потапі, державний секретар, відповідальний за національну політику в канцелярії прем’єр-міністра Угорщини, оголосив про розширення програми «Батьківщина в Угорщині», в рамках якої буде збільшено рівень підтримки від 22 400 до 100 000 форинтів для угорських дітей із Закарпаття, які навчаються в угорських навчальних закладах. Це була величезна допомога для закарпатських родин, які зазнали негативних наслідків війни.

Після жорстокого руйнування турула продовжилися антиугорські виступи в громаді Мукачева та Мукачівщини. Наприкінці січня влада Дерцена та Форноша зняла угорські прапори та вивіски угорською мовою, а також звільнила керівників місцевих культурних центрів і директора угорської школи в Мукачеві. У світлі історії є вагомі підстави припускати, що це черговий реванш антиугорського клану Балоги. Закарпатське угорське культурне товариство (KMKSZ) висловило шок і протест з того, що сталося. Перед звільненням директора середньої школи Ференца Ракоці, лідера фракції KMKSZ у міськараді Мукачева, також було оприлюднено заяву, згідно з якою, “…його звільнення не сприяє безперебійній роботі угорських шкіл чи мирному співіснуванню між національностями. У своїй заяві викладачі школи опротестували рішення, яке було необґрунтованим, болючим і образливим для громади”.

Лютий

На початку місяця воєнний стан і мобілізацію продовжили ще на 90 днів. Свою пропозицію президент Володимир Зеленський вніс до парламенту 6 лютого, і вона була прийнята київським парламентом через день переважною більшістю в 348 голосів.

На Закарпатті вперше провели пересадку серця. Перше таке втручання було здійснено в Мукачеві в перших числах лютого. У лікарні Святого Мартина вже вдруге пересадили органи померлого донора. Пацієнт дав згоду на трансплантацію ще за життя. Окрім спеціалістів з М укачева, у втручанні також брали участь лікарі зі Львова.

Аніта Герцег, дружина колишнього президента Яноша Адера, відвідала дитячі будинки Закарпаття на річницю початку російсько-української війни. Фундація Egy Vérből Vagyunk, головним меценатом якої є Аніта Герцег, підтримує Реформований дитячий будинок Доброго Самарянина в Надьдоброні, де наразі виховується понад вісімдесят дівчат-сиріт, і Дитячий будинок сімейного типу Святого Міхаля в Раті з моменту заснування в 2015 році. Засновник фонду Анжела Гуй також супроводжувала Аніту Герцег під час візиту. Святковою програмою та спільними виробами зустріли вихованці дитячого будинку у Великаій Доброні Аніту Герцег, яка після відвідування закладу розповіла, що раніше відвідувала дитячий будинок регулярно.

Березень

У перший місяць весни поширилася новина про те, що Імре Пак подав до суду на адміністрацію міста Мукачева за наказ про «незаконне та варварське знесення» статуї Турула. За словами Імре Пака, який брав участь у встановленні пам’ятника у 2008 році, жоден місцевий юрист не взявся за цю справу, тому він попросив українського адвоката, який практикує за сотні кілометрів від Мукачева, щоб він узяв справу.

Наприкінці березня Віктор Микита від імені Президента Володимира Зеленського вручив посмертні нагороди родинам загиблих закарпатських військових. Військовий “губернатор” Закарпаття заявив, що сотні закарпатців віддали своє життя за незалежність України.

«Це найбільша честь, а також найважча місія для мене. Немає слів, якими можна полегшити біль рідних. У війні за нашу незалежність полягли сотні закарпатців. Ми маємо бути гідними їхньої пам’яті та героїзму», – зазначив Віктор Микита. З тих, хто загинув на війні, ми знаємо про понад тридцять жертв угорського походження.

Суспільство сприйняло позитивно новину, коли виявилося, що наступним послом України в Угорщині може стати Шандор Федір. Ім’я Шандора Федіра стало відомим тому, що після нападу росії на Україну він пішов добровольцем до української армії, а також продовжував свою викладацьку діяльність, тому часто проводив свої університетські заняття з фронту, під гуркіт гармат. Факт появи імені Шандора Федіра як можливого посла підтвердили угорські та українські дипломатичні джерела.

Квітень

На початку місяця Закарпаття відвідав парламентський держсекретар Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини Левенте Модьор. Свій візит в Україну заступник міністра розпочав у Берегові, де обговорив із керівництвом області Берегівщини ситуацію з угорськомовною освітою. Парламентський статс-секретар і заступник міністра закордонних справ і торгівлі Угорщини продовжив своє турне в Мукачеві, а потім в Ужгороді. Під час свого візиту до Закарпатської обласної дитячої лікарні в місті на узбережжі Латориці він проконсультувався з керівництвом закладу охорони здоров’я про те, як, окрім обладнання та допомоги, наданої досі, угорський уряд може сприяти забезпеченню того, щоб діти, які лікуються тут, отримували найкращий догляд. В Ужгороді заступник міністра передав перші шість із 14 міських автобусів, запропонованих у якості гуманітарної допомоги містом округу Веспрем, п’ять із яких відправилися в населені пункти України, де внаслідок війни автобусний парк був частково знищений. Левенте Модьор у супроводі підкарпатського губернатора Віктора Микити та голови Закарпатської обласної ради Володимира Чубірка відвідав військову ділянку Кальварського цвинтаря, де вклонився могилам воїнів, полеглих у російсько-українській війні, в тому числі загиблих угорської національності. Звідти Левенте Модьор поїхав до Києва, де заявив: Угорщина активно відбудовує Україну.

На 33-й Генеральній асамблеї Закарпатського угорського культурного товариства президентом організації на черговий трирічний термін обрано Ласло Брензовича. Ласло Брензович долучився до роботи заходу онлайн, оскільки покинув Україну після того, як наприкінці 2020 року бойовики української спецслужби обшукали його будинок в Ужгороді та кілька установ, пов’язаних із Центром економічного розвитку Егана Еде, і перебував за кордоном. У президентській доповіді про події минулого періоду Президент оцінив як історичний вчинок те, що, незважаючи на війну, вдалося здійснити відновлення найбільшої на Закарпатті угорської організації захисту інтересів, яка налічує понад тридцять тисяч членів згідно з статутом KMKSZ. Ласло Брензович нагадав, що 4 члени фракції KMKSZ із восьми членів обласної ради зараз переслідуються за сфабрикованими звинуваченнями, незважаючи на те, що їхня робота ефективна.

Запланований на квітень візит президента Каталін Новак на Закарпаття несподівано скасовано. У дирекції комунікацій Палацу Шандора повідомили, що інформацію про нову дату та програму поїздки президента республіки на Закарпаття буде повідомлено додатково.

Травень

8 травня міська влада Мукачева відправила у відставку Іштвана Шинка, директора Мукачівської середньої школи імені Ференца Ракоці ІІ. Відповідне рішення оприлюднили на офіційній сторінці навчального закладу у соцмережах. Згідно з заявою, директора звільнили, незважаючи на рішення суду про незаконність його звільнення в січні. Як повідомлялося, суд міста Мукачева негайно поновив Іштвана Шинка на посаді, але 8 травня керівника установи знову звільнили без будь-яких вагомих причин.

Каталін Новак призначила нового посла в Києві. Після закінчення повноважень посла Іштвана Ідьярто змінив Антал Хейзер. Про офіційну подію президент республіки повідомив на своїй сторінці у соцмережі. У пості він написав, що «вручив вірчі грамоти нового посла Угорщини в Києві Антала Хейзера.

Посол має представляти інтереси Угорщини, яка опинилася в особливо складному становищі через війну в Україні. Я просив його робити все, щоб у своїй роботі сприяв миру і завжди пам’ятав про інтереси закарпатських угорців». Про це у своєму Facebook написала Каталін Новак.

Червень

Український парламент схвалив законопроєкт №9332, який передбачає розширення можливості навчання рідною мовою для студентів-національних меншин, які навчаються офіційними мовами ЄС (зокрема, угорською). Це означає, що поступовий перехід на українську мову буде відкладено до 1 вересня 2024 року навіть в угорськомовних школах. Законопроект підтримали 262 депутати. Рішення стосується лише тих, хто розпочав початкову та середню освіту в національних школах до 1 вересня 2018 року.

8 червня на Закарпаття знову прибув заступник міністра, парламентський державний секретар Міністерства закордонних справ і торгівлі Угорщини Левенте Модьор, який передав голові Закарпатської повітової військової адміністрації Віктору Микіті 34 автобуси. Транспортні засоби були надані компанією Volánbusz Zrt., а їхній партнер, Угорська екуменічна організація допомоги, допомогла їм у передачі, президент і директор якої Ласло Лехель та багато його колег були присутні на церемонії передачі, що відбулася в Соломонові, в приміщенні заводу «Єврокар». Відтак Левенте Модьор взяв участь у конференції «ZeroWaste: теорія та практика для кожного в транскордонному регіоні».

Липень

У рамках гуманітарної операції уряду Угорщини Україні на Закарпаття прибув черговий гуманітарний вантаж. Цього разу Закарпатська обласна дитяча лікарня поповнилася 45 робочими станціями (моніторами, обладнанням, клавіатурами, комп’ютерними мишами, принтерами) завдяки Міністерству закордонних справ і торгівлі та у співпраці з Закарпатською угорською культурною асоціацією. Загальна вартість вантажу перевищує 1,5 мільйона гривень. Лише цього місяця компанія Béres Gyógyszergyár Zrt та Фонд Береша допомогли народу України, який дуже постраждав через війну, значною пожертвою. Запропоновану фондом партію засобів захисту здоров’я вартістю сім мільйонів форинтів, призначених для підтримки здоров’я цивільного населення, Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді передало керівництву Закарпатської військової адміністрації.

Уряд Угорщини продовжив програму дитячого відпочинку, в рамках якої забезпечує безкоштовне таборування українських дітей, які приїхали з охоплених війною районів або чиї батьки так чи інакше брали участь у війні: їхні батьки воювали на фронті чи загинули там. Наприкінці липня близько сотні дітей і мам із Запоріжжя на два тижні вирушили до Мішкольца.

Верховна Рада прийняла законопроекти про продовження воєнного стану та загальну мобілізацію. Воєнний стан і загальну мобілізацію продовжили ще на дев’яносто днів.

Серпень

Після початку війни Володимир Зеленський вперше відвідав Закарпаття. Президент України провів зустріч з керівниками посольств України за кордоном. Президента України супроводжували дружина Олена Зеленська, прем’єр-міністр Денис Шмигаль і міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. На зустрічі обговорювалися, серед іншого, мир, передача зброї, гарантії безпеки країни, а також економічні питання. Він зустрівся з керівництвом Закарпатської обласної військової адміністрації, з яким обговорили питання безпеки та соціальної ситуації. У своєму дописі в Telegram-каналі Зеленський заявив, що питання кордону є стратегічним для Закарпаття. Під час поїздки на Закарпаття Володимир Зеленський також відвідав Берегове. На зустрічі, яка відбулася тут, він подякував за турботу про біженців, які тимчасово перебувають на Закарпатті. Як повідомляється, на засіданні голова фракції KMKSZ облради Йожеф Барта торкнувся питання про необхідність перегляду закону про освіту та попросив главу держави прискорити роботу міжурядової комісії, щоб збалансувати необхідні умови по відношенню до угорської громади. У своєму виступі Володимир Зеленський подякував угорській громаді за її діяльність під час війни.

«Дякую вам за все, що ви робите зараз, у цей важкий час. Це дуже важливо. Дякую. Ми тільки почали діалог. Я впевнений, що ми впораємося з усіма викликами. Бажаю вам здоров’я та перемоги», – наголосив він.

Вересень

Як ми повідомляли у вересні, відкриття навчального року в середній школі імені Ференца Ракоці в Мукачеві. Цього разу на державному прапорі України та прапорі школи на шкільному подвір’ї не було прапора Угорщини, не пролунав гімн Угорщини, а з дзвоника зняли національну стрічку. Батьки та вчителі вишикувалися проти керівництва школи, мовчки протестуючи проти незаконних заходів, а один із учнів декламував вірш Шандора Ремен’їка «Церква і школа». Наостанок хтось із студентів поставив на столі біля дзвоника свічку національного кольору. Привітання директора було лише українською. Новопризначена керівниця закладу Марія Паук прокоментувала пресі зміни, які стосуються відкриття року, лише тим, що в Україні використовується українська національна символіка. Через кілька днів надійшла новина, що господарський окружний суд у другій інстанції також постановив, що Іштван Шинк – директор Мукачівської середньої школи імені Ференца Ракоці ІІ. Суд другої інстанції залишив у силі вирок суду першої інстанції, але директора угорської школи в Мункачі не поновили на роботі, оскільки звільнення обговорюється в рамках іншого трудового позову.

«Угорщина підтримує Закарпаття, підтримує людей, які тут живуть, «підтримує закарпатських угорців, забезпечуючи їхні основні права, відновлюючи їхні права на користування мовою», — сказав прем’єр-міністр Герґей Гуляш Гуляш на церемонії відкриття Колегіуму Матіаша Корвіна (MCC) у Берегівському навчальному центрі в кінці вересня.

Ґергей Гуляш подякував очільнику Закарпатської області Віктору Микиті за те, що він прибув на церемонію відкриття нового навчального центру MCC у Берегові, показавши, наскільки «важлива співпраця між угорцями та українцями в такий складний період». Серед угорських національних регіонів у найважчій ситуації перебуває закарпатська громада. Угорщина підтримує Закарпаття, «завжди і всюди підтримує людей, які тут живуть, підтримує закарпатських угорців у забезпеченні їхніх фундаментальних прав, відновленні їхніх мовних прав», — сказав він.

Після кулуарного формування практично нової облрадівської більшості Володимир Чубірко подав у відставку з посади голови облради. Найважливіші підсумки своєї каденції голова підсумував у 10 пунктах. Наприклад, він наголосив на будівництві сміттєпереробного заводу в Яношах, який уже готовий на 60 %. Він також високо оцінив підтримку інвестиції з боку уряду Угорщини та важливу роль керівника KMKSZ Ласло Брензовича в цьому процесі. Серед іншого він висвітлював питання організації реабілітації поранених бійців та реформування обласних комунальних закладів. Новим головою Закарпатської обласної ради обрали лідера фракції «Слуга народу» Романа Сарая.

Жовтень

Новий посол Угорщини в Україні відвідав Закарпаття. Антал Гейзер також зустрівся з губернатором Віктором Микитою та новим головою облради Романом Сараєм. Новий посол Угорщини в Україні наприкінці вересня вручив вірчі грамоти президенту Володимиру Зеленському. На зустрічі  в Ужгороді з керівництвом повіту обговорювалися двосторонні відносини, важливість надходження угорських інвестицій у наш регіон та необхідність багатогранних гуманітарних проектів. Військовий губернатор торкнувся розвитку діалогу між обласною адміністрацією та місцевими угорськими організаціями. Під час перебування на Закарпатті посол дав ексклюзивне інтерв’ю Kárpáti Igaz Szo.

9 жовтня о 21:23 за київським часом на Закарпатті стався землетрус. Епіцентр землетрусу, який оцінюється в 4,5 бала за шкалою Ріхтера, був у Словаччині, за 19 кілометрів від населеного пункту Гомонна. Серед постраждалих країн були Угорщина, Польща та Україна. Землетрус був відчутний і на Закарпатті, кілька людей повідомили, що тремтіли люстри, відчинялися двері шаф, а також були місця, де зі стін падали картини.

Листопад

У результаті російського ракетного удару загинули щонайменше 19 військових 128-ї гірської бригади в Мункачі. Масова трагедія сталася в прифронтовому населеному пункті Запорізької області на південному сході України. У багатьох виникає незрозуміле питання, навіщо офіцерів і командирів взводів найвідомішого закарпатського військового формування сюди викликали для нагородження. Міністр оборони України Рустем Умеров доручив провести розслідування для з’ясування обставин. Офіційну інформацію про жахливу трагедію військове керівництво повідомило лише після того, як новина про неї поширилася в соцмережах.

Левенте Модьор утретє приїхав до Ужгорода в листопаді, де провів зустріч з головою обласної військової адміністрації Віктором Микитою та головою облради Романом Сараєм. Парламентський державний секретар Міністерства закордонних справ і торгівлі пояснив під час переговорів, що в Угорщині розглянули поточні проекти та вирішили, як зможуть підтримувати розпочату політику розвитку Закарпаття, яка є основою для співпраці.

На 66-му році життя, 24 листопада, трагічно помер Йожеф Барто, віце-президент Закарпатського угорського культурного товариства (KMKSZ), представник Закарпатської обласної ради. Його відхід – непоправна втрата для закарпатських угорців.

Грудень

На початку грудня український парламент прийняв новий закон про права національних меншин, який, на думку українського уряду, враховує експертну думку Ради Європи та її органів і повертає попередні права меншин у багатьох областях, за винятком російськомовних. Закон також підписав президент Володимир Зеленський.

Новий закон про меншини «рекомендує» внести зміни до низки законів України, які зачіпають права меншин: закон про місцеве самоврядування, вищу освіту, народну освіту, державну мову та ЗМІ. У приватних школах та університетах можна викладати будь-якою з офіційних мов ЄС, передбачаючи вивчення української мови як окремого предмету. Школярі, які розпочали навчання до 1 вересня 2018 року, до здобуття середньої освіти можуть навчатися за правилами до прийняття закону про державну мову України. Закон також передбачає, що передвиборчі агітаційні матеріали можуть публікуватися не тільки українською, а й мовами корінних народів і меншин України, а також скасовує положення про те, що не менше половини книжок має бути українською мовою. Угорські організації захисту інтересів в Україні раніше неодноразово критикували ухвалений у грудні 2022 року закон про національні меншини (громади) України та заплановані зміни до нього. Крім того, будь-який навчальний заклад у межах власних повноважень може розширити перелік предметів, що викладаються українською мовою. Обов’язкова україномовна квота для телевізійного мовлення встановлена ​​законом у розмірі не менше 30 відсотків замість чинних 75 відсотків. Новий закон про національні меншини (громади) Верховна Рада ухвалила на основі поданого урядом проекту з поправками депутатських фракцій.

З грудня Іштван Шинк знову працює  директором Мукачівської середньої школи імені Ференца Ракоці ІІ. Міський суд Мукачева втретє постановив, що його незаконно звільнили з посади керівника навчального закладу. Гарну новину повідомив сам навчальний заклад на своїй сторінці у соцмережі.

Напередодні Різдва глава Угорщини все ще зосереджена на закарпатських угорцях. Каталін Новак дала змістовне ексклюзивне інтерв’ю в Палаці Шандора в Будапешті найстарішій і, отже, найвідомішій угорській газеті регіону Kárpáti Igaz Szó, яке було опубліковано в  святковому різдвяному номері 21 грудня.

“Хто не хоче жити в мирі, хто хоче війни?” Ексклюзивне інтерв’ю Президентки Угорщини Каталін Новак ● Kárpáti Igaz Szó

Post Author: UA KISZó