Будапешт досі має найнижчі ціни на електроенергію для домогосподарств у ЄС

Зберігаючи свою давню позицію, Будапешт знову вийшов на перше місце в грудні в порівнянні столиць ЄС щодо найдешевших електроенергії та газу для домогосподарств. Однак, включаючи столиці країн поза ЄС, домогосподарствам у Києві, Україна, все ж таки довелося платити за електроенергію та газ менше, ніж жителям Будапешта, повідомляє Világgazdaság.

Згідно з дослідженням VaasaETT, у Європі різниця в чистих цінах на електроенергію для населення в грудні була в шість разів вищою, а на газ – у 17 разів. Серед країн ЄС тарифи в угорській столиці залишаються найнижчими.

Фінська дослідницька компанія дослідила причини та напрямок змін цін на електроенергію та газ для домогосподарств у європейських столицях. Виявилося, що Київ має найнижчі одиничні ціни на електроенергію та газ серед столиць, що не входять до ЄС. Аналіз було проведено на замовлення E-Control Austria та Угорського регуляторного органу з енергетики та комунальних послуг (MEKH).

Причина, чому Угорщина (у цьому випадку Будапешт) незмінно була найкращою в ЄС, полягає в тому, що тарифи для населення були заморожені на низькому рівні протягом кількох років.

Невеликі щомісячні зміни тарифу в Будапешті в євро пов’язані лише з рухом обмінного курсу форинта.

З серпня 2022 року як новий ціновий ефект введено новий елемент регулювання – поняття середнього споживання. Це означає, що домогосподарства в Угорщині можуть купувати електроенергію та газ лише за тарифом універсальної послуги в межах середнього споживання. Однак вплив цього конкретно не розглядається в опитуванні VaasaETT.

Чиста ціна електроенергії для кінцевого споживача в Будапешті становила 9,61 євроцента за кіловат-годину.

Київська ціна була приблизно на третину нижчою за цю, а середня по ЄС – у два з половиною рази вищою. Побутова електроенергія була найдорожчою в Дубліні, Ірландія (42,75 євроцентів), Лондоні, Великобританія (40,33 євроцентів) і Берліні, Німеччина (38,09 євроцентів). Порівняно з роком раніше в Осло спостерігалося найбільше зростання цін на електроенергію, де компонент тарифу на електроенергію зріс на 37%. За столицею Норвегії йдуть Швеція (плюс 14 відсотків), Іспанія (плюс 8 відсотків) і Фінляндія (плюс 7 відсотків). Зменшення було меншим, наприклад, у Берліні та Дубліні (мінус 3 відсотки).

Середні ціни на електроенергію для кінцевих споживачів залишалися загалом стабільними до кінця року, дещо підвищившись у грудні порівняно з попереднім місяцем, інформує hungarytoday.hu 

Post Author: UA KISZó