Про ситуацію з цим захворюванням пише Magyarnemzet.hu: “Ситуація з Covid почалася рівно чотири роки тому, у грудні 2019 року, коли в китайському Ухані зареєстрували високопатогенний штам коронавірусу, який раніше не ідентифікували у людей. Велике місто, розташоване в центральній частині країни, є важливим промисловим, транспортним і комерційним вузлом, «ідеальним» місцем для спалаху пандемії.
Після першого випадку, зареєстрованого 12 грудня, влада Китаю повідомила Всесвітню організацію охорони здоров’я про спалах епідемії пневмонії в останній день року. Точним місцем спалаху було визначено продуктовий ринок в Ухані, де також продавали живих тварин. Експерти припустили, що вірус передався від тварин до людей. Пізніше уточнили, що першим новим коронавірусом міг заразитися 55-річний пацієнт 17 листопада 2019 року.
Симптоми коронавірусу
У першому раунді загальними симптомами коронавірусної інфекції були проблеми з диханням, лихоманка, кашель і задишка, у більш серйозних випадках інфекція могла спричинити пневмонію, важкий респіраторний синдром, ниркову недостатність і навіть смерть. Втрата відчуття смаку та нюху також була поширеним симптомом. До початку січня китайська влада зареєструвала вже 59 хворих на пневмонію, стан семи пацієнтів був важким.
Президент ВООЗ уже називав ситуацію тривожною в лютому, а кількість випадків також з’явилася в Італії, Південній Кореї та Ірані, і навіть значно зросла. Остаточно пандемію оголосили 11 березня 2020 року.
Період ковідних обмежень
Незабаром з’ясувалося: вірус поширюється надзвичайно швидко, тому в країнах світу запровадили низку запобіжних заходів: найхарактернішим стало носіння масок, яке зробили обов’язковим не лише в закладах охорони здоров’я, а й у певні періоди під час усіх ситуацій, коли люди контактують один з одним.
Важливості миття рук приділялася підвищена увага, плакати та реклама пропагували правильну техніку. Також настав період закриття та карантину: періоди, що чергуються з комендантською годиною, стали регулярними, відповідно до різних процедур у кожній країні. В основному карантином захистили людей похилого віку, а для інфікованих також призначили обов’язкове перебування вдома. Дотримання дистанції в півтора-два метри також стало звичним під час щоденних покупок або навіть очікування на зупинці.
Дихальні апарати, вітаміни, вакцини
Разом з цим почалася боротьба за медичне обладнання, особливо апарати ШВЛ. Кількість пацієнтів, яким потрібна ШВЛ, значно перевищувала можливості лікарень. Країнам довелося використати всю свою дипломатичну силу, щоб отримати нові машини, отримати маски, дезінфікуючі засоби, рукавички та вітаміни.
Тоді ж почалася робота над розробкою вакцин: кілька наукових лабораторій паралельно намагалися розробити вакцину, яка б забезпечувала ефективний захист. Окрім китайської та російської вакцин, свої препарати також випустили Pfizer/BioNTech, Moderna та AstraZeneca. У той час також привернула увагу технологія мРНК, пов’язана з ім’ям угорки Каталін Каріко. Придбання вакцин розпочало чергову дипломатичну боротьбу у світі, але довелося провести серйозну кампанію, щоб змусити людей зробити щеплення. На власників сертифікатів про вакцинацію чекало вільніше життя та більше можливостей.
Епідемія минула
Надзвичайна ситуація через Covid-19 офіційно завершилася в травні цього року.
З великою надією я оголошую, що глобальна надзвичайна ситуація у сфері охорони здоров’я, викликана COVID-19, закінчилася, – заявив голова ВООЗ Тедрос Адханом Гебрейесус. Він додав, що пандемія вбила щонайменше 20 мільйонів людей. Ця цифра приблизно в три рази перевищує попередні статистичні дані.
За даними статистичного сайту worldometers.info, у всьому світі зареєстровано близько 700 мільйонів випадків. Кількість загиблих оцінили в 7 мільйонів. Найбільше жертв зафіксовано в США, за ними йдуть Бразилія, Індія та Росія. Угорщина займає 25 місце в цьому списку з 48 881 смертю.
Де зараз захист від вірусу?
Внаслідок епідемії в Угорщині також приділяється підвищена увага до охорони здоров’я та профілактики захворювань. Органи охорони здоров’я та комплексні системи також стали більш готовими до боротьби з іншою можливою пандемією.
Наприклад, продовжують стежити за концентрацією генетичного матеріалу коронавірусу у стічних водах.